Az alábbi óráknak (ezek után) vajon ki a célcsoportja? Fényképek lent. "Proli" és/vagy "észrevehetetlen", illetve "nincs értéke", továbbá "másolat" - ilyen és hasonló szavakat használnak a lenti karórákra. Rendben így is van, sokukkal egyetértek. De.
De akkor MÉGIS KIK(?) veszik ezeket és hasonszőrű társaikat (akár nyugaton, nem kifejezetten hazánkban)?
Mivel az alábbi listából egyes példányoknak bizony fél millió és millió forint közötti az árcímkéjük! (Olyan is, mely inkább millió felé tendál.)
Ilyenekre bukkantam, próbálom idézni mit írtak róluk:
"Bóvli semmi kvarc:"
"Másolatokat készít:"
"Észrevehetetlen/értéktelen:"
Ha ezek ennyire (nem tudok hirtelen pontosabban fogalmazni) "alja" kategóriák (teljesen mindegy, hogy kidolgozásuk, alkatrészeik, vagy csupán eszmei értékük/értéktelenségük alapján), akkor mégis miért és kiknek készítik ezeket? Hiszen ha nem vennék, nem gyártanák egyiket sem.
Nem vagyunk egyformák, szerencsére. Van akinek egyik, másnak másik óra tetszik és van aki egyáltalán nem hord órát.
Elsősorban meg kell különböztetni az "órab#zikat" (én közéjük tartozom), és a "normális embereket"
Az órab#zik el tudnak veszni az órák legapróbb részleteiben, ismerik a márkákat, a történetüket, a stílusokat, az egyes óraszerkezeteket, stb.
A normális emberek egyrészt szeretnék tudni, hogy mennyi az idő, másrészt valami ékszerszerű, kifinomult dolgot szeretnének tenni a csuklójukra, esetleg az órával akarják megmutatni a státuszukat a többi embernek.
A kérdésedre válaszolva. A fenti órák mindegyikét vállalhatónak tartom és úgy gondolom nincsenek túlárazva sem. Megvenni az fogja őket, akinek tetszik és akinek van pénze rá. Ha elkezdesz jobban elmélyülni az órák világában, akkor láthatod, hogy az ár ritkán alakul véletlenül. Még a legdrágább több 10-100 milliós órák esetén is igaz, hogy az ár tükrözi az adott óra értékét. Van amikor ez az érték például az óra egyedisége, vagy az adott márkán belüli különlegessége és nem ténylegesen az óra külseje vagy a szerkezete.
Még egy fontos dolog. Ezeket a sommás értékeléseket érdemes figyelmen kívül hagyni, mivel semmit nem mondanak el az adott óráról. A fentiekről legalább is semmiképp.
Divat leszólni pl. a kvarc szerkezeteket, szerintem alaptalanul. Lehet szép órát készíteni kvarc szerkezettel, pontosságban és praktikumban (pl. ütésállóság) pedig mindig verni fogja a mechanikus szerkezeteket. Az sem igaz, hogy a mechanikus szerkezetek feltétlenül értékesebbek. Azok között is megtalálható a gyenge minőségű sorozatban gyártott werk, csak összetettsége miatt sokkal drágábban.
A Zeppelin egy érdekes állatfajta. Némelyik órájuk kifejezetten tetszik, pl. éppen a Zeppelin LZ129 Hindenburg sorozatból. A bennük lévő szerkezetek valóban tömegtermékek, de ez ebben a kategóriában bocsánatos bűn és minőségben elfogadhatóak.
A Frederique Constant kifejezetten jó ár/érték arányú órákat készít. Dőreség őket másolással vádolni. Ennyi erővel az Omega is másolatokat gyárt és a Tag Heuer is. Egyébként éppen a Frederique Constant-nak vannak kifejezetten egyedi műszaki megoldásai. Az, hogy bizonyos stílusjegyek megjelennek más gyártóktól, hát Istenem. Ha valakit ez zavar, vegye annak a gyártónak az óráját, akinél az adott megoldás először megjelent. Ha az éppen a Rolex vagy a Patek volt, akkor minimum 10-20-szoros áron fogja megkapni.
Baume et Mercier esetén pedig sem az nem igaz, hogy észrevehetetlen, sem az hogy értéktelen. Sőt! Saját "házi" óraszerkezetei vannak, ami ebben a kategóriában komoly értéknek számít. Kifejezetten szép órái vannak, és még szintén nem a legfelső luxus kategória árszintjén. Pl. az utolsó képen lévő Baume&Mercier Clifton nekem örök nagy kedvencem. Ha tehetném, biztosan vennék egyet.
A karóra nem csupán arra jó, hogy mutassa az időt.
A gagyi szerkezetű karóra ékszerré, ezért drágává válik, ha tokjába drágakő, netán gyémánt lett belefoglalva.
Lehet "menőzni" vele akkor is, ha nem egészen pontos, mert sokaknak nem az a lényeg, hogy MIT mutat, hanem az, hogy MI mutatja.
.
A márka a megbízhatóságot is jelzi, tehát árfelhajtó eredménye van.
Igen, valóban, öröm volt számomra is olvasni a gondolatait!
Hármas, nem értek veled egyet, egy csupán ékkövekkel telepakolt óra PONT NEM az a kategória, amiről én írok. Egy gyémánt vacak az a bóvli kinézetű, giccsparádé hatású ocsmányság. Az óra (nekem) az óránál kezdődik és az óránál is ér véget. Egy gyémánttalan Omega, vagy Frederique Constant az nekem ÓRA, egy teljesen ugyanolyan, de gyémántokkal telivert már NEM az.
"Bóvli semmi kvarc:" Ezek divatórák. Régies dizájnú külsővel.
"Másolatokat készít:" Patek másolók, de elég jó minőségben. És, önálló márka. Svájci, csak kínai tulaj vette meg.
"Észrevehetetlen/értéktelen:" Erősen a középkategóri felső része. Olyanok veszik, akiknek a minőség kell, reális áron.
#6
Mit értesz divatóra alatt? Gyakran hallom ezt a szót, általában lekicsinylően. Általános értelmezés lehetne, hogy divatcégek által gyártott óra. Pl. a Givenchy vagy a Gucci de még a Zara is árul saját órakat. A werk valamelyik nagy gyártó stabil, megbízható de nem különösebben érdekes vagy értékes szerkezete. Valójában ezek óra formájú karkötők, ékszerek. Az ember valahol érzi, hogy valami nincs rendben velük, de nehéz megfogni, hogy mi is az. Nézzünk egy "igazi" hardcore luxus órát, pl. a Audemars Piguet Royal Oak-ot. Acél tokozás, összetéveszthetetlen design (már ha eltekintünk az őt követő néhány száz "hasonló stílusjegyekkel" rendelkező órától), in-house, tehát saját tervezésű és gyártású Audemars Piguet szerkezet. Szuper! Igenám, de az Audemars Piguet árulja ugyanezt gyémántokkal körberakva, arany tokban 3-szoros, meg 10-szeres áron is. Hogy is van ez? Akkor az már divatóra lenne? Az acél tokos pedig még nem volt az? Egyáltalán egy 12 mFt körüli órát (az acél tokos kb. ennyibe kerül) lehet nem ékszerként kezelni? Szóval nehéz dolog ez.
Visszatérve a Zeppelinünkhöz, a Zeppelin-t gyártó PointTec GmbH csak órákkal foglalkozik, ráadásul a volt NDK óragyártás fellegvárában Ruhla-ban, tehát még a tradíció is adott. Az órák szerkezete jellemzően Miyota (japán) a kvarcórákban és Ronda vagy ETA (svájci) a mechanikus órákban. Sem a Miyota-t, sem a Ronda-t, sem az ETA-t nem nevezném bóvlinak. Ezek ún. 3rd party szerkezetek és rengeteg óragyártó használja őket.
A kvarc szerkezet hangzik ezek közül mindenkinek legrosszabbul, nézzük meg egy kicsit közelebről. A Miyota a Citizen csoporthoz tartozik, a Citizen órákban Miyota illetve a vele megegyező Citizen szerkezet található. Nézzünk meg egy Citizen és egy Zeppelin órát egymás mellett. A Citizennél azt látjuk, hogy a tok, a számlap, a szíj, tehát az óra látható része vonatkozásában, tisztelet a kivételnek, hogy különösebb koncepció nélkül összeollóznak különféle elemeket a világ óragyártásából és ebből összeáll valami. Félreértés ne essék, ez a valami nem biztos, hogy rossz! A Zeppelin ezzel szemben próbál egy egységes stílust teremteni (múlt század 20-as 30-as évek, amikor a Zeppelinek is repültek, zsebórák, bauhaus, stb.)
Igen, egy kvarc Zeppelin jó eséllyel többe kerül, mint egy kvarc Citizen, de meg van a hozzáadott érték is mellette. Hiába a japán szerkezet, ez akkor is egy európai, egy német óra! Aki Zeppelin-t vesz ezért a feelingért adja a pénzét.
Frederique Constant: Ne haragudj, de ebben sem értek Veled egyet. Elsősorban melyik Patek Philippe-et másolja? A Calatravát? Dehát minden öltönyóra azt másolja valahol! A Complication-t? Ez a sorozat már a Pateknél sem egységes. Igen, tényleg vannak hasonló stílusjegyek, és öszintén, van ahol a Frederique Constant szebben vagy ötletesebben oldotta meg a feladatot, mint a Patek. Saját tervezésű werkjei vannak és egy csomó szabadalma. Kínai tulajról én még nem hallottam. Eddigi ismereteim szerint a Citizen vette meg, de hagyja önállóan működni. Muszáj megemlítenem, hogy a Frederique Constant tulajdonában van viszont az egyik kedvenc óragyártóm, a szintén önállóan működő svájci Alpina.
Baume et Mercie: Végre ebben tökéletesen egyetértünk :) Mármint a #6-os válaszolóval. Azzal nem értek egyet, aki észrevehetetlennek és értéktelennek tartja (bár ő pedig biztos velem nem értene egyet, így kvittek vagyunk). A Baume et Mercie-nek is rengeteg saját fejlesztése van, és saját werkeket használ. Hogy a világ mégse legyen ennyire szép, a Baume & Mercier sem önálló. Az egyébként név szerint kevéssé ismert Richemont csoporthoz tartozik, ahol ilyen márkák találhatók még, mint a Panerai, IWC, Jaeger-LeCoultre, Montblanc, Cartier, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!