Általában egy országban miért van mindig probléma a kisebbségekkel?
Komplikált kérdés, alapból nem is mindig van velük baj. Ha van, akkor az jellemzően kulturális összeférhetetlenségből (mindkét oldalról), xenofóbiából (alapvetően a többség oldaláról), vagy pedig a kisebbség kedvezőtlen társadalami és gazdasági helyzetéből fakad.
Amerikában a feketék esetén azért a mai napig beárnyékolja az országot a rabszolgaság emléke. Lehet a megszűnt az intézmény a 19. században, de még nyugdíjas korúak azok az emberek, akik kivívták a azonos jogokat. Amikor a Holdra repültek az amerikaiak, még mindig külön wc volt a feketéknek... A múlt század során az államuk aktívan gátolta a társadalami felemelkedésüket, így aztán a mai napig hátrányból indulnak, mert nincs mögöttük az a sokgenerációs tőkefelhalmozódás, ami egy átlag fehér mögött van. Ugyanezt elmondhatjuk akár kulturális tőkéről is, hisz kizárásos alapon a szegénységre és az elnyomásra tudtak csak berendezkedni évszázadokon át. Az átlag fekete lakos társadalami és gazdasági helyzete a mai napig rossz, illetve a többgenerációs minták hiánya miatt probléma napjainkban pl. a fekete családok szétesése (az anyák egyedül maradnak a gyerekekkel, akik nem tudnak egyszerre dolgozni és rendesen gyereket nevelni egyedül) az ebből fakadó magasabbak a bűnözési ráták, illetve rassziszta berögződések mindkét oldalon, amik tovább generálják a problémát.
A cigányságnál sok évszázados kulturális különbségekből fakadtak a konfliktusok szerintem. Ugye alapvetően vándorló életmódot folytattak, ami miatt erősen büntették őket már a Mária Terézia korában. Feltételezem miután erőszakosan letelepítették őket, tőke hiányában a társadalom aljára kerültek és a történet onnantól nagyon hasonló, mint az előző példánál. (Nem mondom, hogy gazdagabbak voltak vándorként, de könnyebb vagonokat fenntartani, mint házakat.)
De itt tényleg csak tippelek, sosem néztem utána a cigány történelemnek.
Nyugat-Európában nem feltétlen vannak problémák a bevándorlókkal. Akiknél van, ott az alacsony társadalami és gazdasági helyzetük mellett a vallási és kulturális különbségekkel van a baj, illetve az ebből fakadó identitásválsággal. A sokadgenerációs muszlim fiatalok pl sokszor két szék közé esnek, mert nem érzik magukat annyira otthon a szekuláris nyugati országban, ezért romantizálják a származási helyüket és kulturájukat. Mások pedig szimplán nem tudják elfogadni, hogy az új otthonukban máshogy gondolkoznak az emberek. Illetve az őslakosok is tudnak xenofóbok lenni különösebb ok nélkül.
De hogy mondjak ellenpéldákat is: Angliában a bevándorló gyerekek szignifikánsabban jobban teljesítenek az iskolában és nagyobb eséllyel mennek tovább egyetemre, mint az "őshonos" fehér britek. A indiai és kínai származású gyerekeket megelőzik(!) az Igbo származásúak (Nigéria egy 30 milliós etnikuma). Ez egyébként jellemző tendencia a UK-ban és az USA-ban is, hogy hatalmas különbség van az afrikai bevándorlók és az amerikai feketék között, az előbbiek javára. De az afrikaiak között is hatalmas különbségek vannak pl amíg az Igbok a legjobbak az angliai oktatási rendszerben, addig a szomáliaiak és a karibi feketék az utolsók között vannak, és ezeknek is megvannak a maga okai.
Az összes statisztika mögött van egy rohadt hosszú történet. A világ komplikált, vígyázni kell az általánosításokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!