Mikor változott meg ennyire Budapest?
97-ben születtem, ezért sok minden nem maradt meg, de mégis úgy tűnik, hogy sokkal több lehetőség volt régen, az emberek nem voltak ennyire zombik a sok okostelefontól, hanem beszélgettek egymással. Viszont mintha a város is megváltozott volna, régen voltak értékeink, most azt tapasztalom, hogy minden a hülye celebek körül forog, ha pedig nem akkor is olyan, mintha nem lenne identitásuk, sem ízlésük a magyar fiataloknak (ez alatt az 0-50es korosztályt értem), régen olyan szépen, elegánsan voltak felöltözve a nők a városban, főleg ha visszanézem a régi fotókat, vagy filmeket, most pedig mindenki közönséges és giccses, vagy műanyag. Egyetemista vagyok, de egyáltalán nincs meg az a feeling, amit anyuék, vagy unokatesómék mesélnek, amikor ők voltak a 90es években egyetemisták.
Hogyan tapasztaljátok ti, akik a 90-es, 2000-es évek elején voltak fiatalok?
Teljesen ugyanezt érzem én is, egyszóval ismerem ezt a jelenséget, amit leírtál. Budapest 2015 környékén lett ilyen nagyjából az én véleményem szerint. Az azelőtti Pestet utólag "Kontrollpestnek", "Retropestnek", vagy "Baljóspestnek" szoktam nevezni. Tudod, amikor még nem torzította el a várost ennyire a digitalizáció, hangulata volt a sötét, büdös, összefirkált aluljáróknak, a régi járműveknek, és valahogy a közlekedési morál is sokkal nyugisabb volt, meg az emberek se voltak ennyire bezárkózva (meg nem voltunk ilyen sokan se). Ezek a mostani celebek (tökéletes példa Berki Krisztián, Tóth Gabi, Szabó Péter, stb.) vagy popzeneelőadók (pl: Majka, Curtis, Szabyest, Halott Pénz, stb.) is ténylegesen hozzájárultak ahhoz, hogy a város végleg elferdüljön és kiábránduljon magából. Ők a 2000-es években még bőven csak a szárnyukat bontogatták, illetve akik már akkor is aktívak voltak, akkor még normálisabb tartalmakat is toltak a nép elé. Nem kívánom leszólni a pestieket (mert rengeteg a kivétel), de egyszerűen elegem lett belőlük is k*rvára. Minden szarért feljelentgetik egymást, átb*sszák, lehúzzák az embert, soha nem vállaják a felelősséget (de a "jogaikat" és a te kötelességedet kívülről fújják), konzervdobozként kezelik a kocsikat, gazdag richinek adják ki magukat, iszonyatosan exhibicionisták és nárcisztikusak, rá vannak függve a telefonra, villogó szemekkel és habzó szájjal néznek rád, ha kizökkented őket a telefonozásból, a légtérben lévő radikálliberalizmusról nem is beszélve. Ráaduásul én bármennyire is kerülni akarom a politikát, hogy ne legyen jelen az életemben, ezt itt nem lehet megoldani. Hányok az egész várostól már. Amint kocsiba kell ülni, tartósan itt kell lakni, vagy be kell menni ügyet intézni, mindennek vége, akár főbe is lőheted magad egyből. És az az érdekes, hogy az emberek csak jönnek, jönnek és jönnek ide. Veszprémmel, Esztergommal, Debrecennel például mi bajuk van? Csak szerintem szebb és élhetőbb városok ezek? Beszarás az egész, lassan 3 millióan vagyunk Pesten (pontosítva olyan 2.8 millió a 9.7 magyarból) és pontosan ezért ennyire élhetetlen a város: nagy a népsűrűség, rosszak az utak, sok az autó, veszélyesen vezet mindenki, k*rva sok a kocsira a biztosítás, mert rohadt sok a baleset, lehetetlen árak vannak az ingatlanpiacon, a politika nagyon rányomja a bélyegét a városra, és a felújítások csak rontják a város rusztikus hangulatát. Én 14 éves korom óta itt vagyok, tehát 6 éve, és most egy 2-3 hónappal ezelőtt telt be nálam a pohár. Az előző évtizedekben azért volt jobb Pest, mert nem jött fel ennyi ember vidékről, nem korcsosult el ennyire a média és a politika és ahogy írtam, a városnak hangulata volt...
20/F
57-ben születtem, ezért sok minden nem maradt meg, de mégis úgy tűnik, hogy sokkal több lehetőség volt régen, az emberek nem voltak ennyire zombik a sok okostelefontól, hanem beszélgettek egymással. Viszont mintha a város is megváltozott volna, régen voltak értékeink, most azt tapasztalom, hogy minden a hülye celebek körül forog, ha pedig nem akkor is olyan, mintha nem lenne identitásuk, sem ízlésük a magyar fiataloknak (ez alatt az 0-70es korosztályt értem), régen olyan szépen, elegánsan voltak felöltözve a nők a városban, főleg ha visszanézem a régi fotókat, vagy filmeket, most pedig mindenki közönséges és giccses, vagy műanyag. Nyugger vagyok, de egyáltalán nincs meg az a feeling, amit anyuék, vagy unokatesómék mesélnek, amikor ők voltak a 70es években nyuggerek.
Minden város, mindig változik. Hérakleitosz azt mondja valahol, hogy minden mozgásban van, és semmi sem marad változatlan, és a folyó áramlásához hasonlítva a létezőket, azt mondja, hogy nem léphetsz kétszer ugyanabba a folyóba.
Rányomta a korszellem Budapestre is a bélyegét.
És ez még csak a lejtő eleje...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!