Románia miért számit balkáni országnak és magyarország miért nem?
A Balkán-félsziget a Földközi-tenger és a Fekete-tenger között helyekzedik el. Románia déli része tehát a félsziget része.
Szociokulturális értelemben szintén Románia balkán (pl. ortodox vallás miatt).
Földrajzi értelemben sem Magyarország, sem Románia nem Balkán, mivel a Balkán-félsziget északi határát a Száva és a Duna folyók képezik. (Romániából egy kis rész, Dobrudzsa tartozik a Balkán-félszigethez.)
Történelmi és kulturális értelemben Magyarország és Románia is átmenetet képez a közép-európai és a balkáni térség között. Románia ilyen értelemben nagyobb részben a Balkánhoz tartozik (Órománia egyértelműen, Erdély kevésbé), míg Magyarország inkább a közép-európai kultúrkörbe tartozik, de a hajdani török hódoltsági területeken érezhető egy bizonyos balkáni hatás.
#5
Nem értelmi szint kérdése. Inkább szocio-kulturális meghatározottságnak mondanám. És a balkániság nem minden tekintetben negatív dolog, bár valóban sok mindenben az.
A Balkánt Európa puskaporos hordójának is szokás nevezni. Az ókori Rómától kezdődően a világháborúkon át a közelmúltban befejezett, az egykori Jugoszlávia területén lezajlott háborúkig folyamatosan zavargások, etnikai villongások, harcok dúltak, a nagyhatalmak ütközőzónája volt.
A Balkán több ősi kultúra szülőhelye. Ilyen volt az égei-tengeri minószi civilizáció, a peloponnészoszi mükénéi kultúra, illetve a Makedóniából kisugárzó hellén civilizáció, amelynek meghatározó alakja Nagy Sándor volt. A görög városállamok korának kiemelkedő központjai Athén és Spárta, illetve Délosz szigete.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!