Az 1300-as évek közepebeli nagy pestisjárvány nálunk miért nem okozott olyan komoly pusztítást mint pl. Franciaországban vagy Angliában?
annyit szeretnék kérdezni hogy a tatárjárás ehhez képest majd 100 évvel ezelőtt volt, akkora nagy pusztítás volt itt hogy ennyi idő alatt sem tette magát rendbe a társadalom? a csökkent népsűrűség miatt.
másik amit kérdeznék bocs ha együgyűségre vall de tényleg nem tudom a körülményeket, a patkányok akkor szabadon lófráltak a lakóházakban, az emberek között? nem zavart valakit ha a lábánál suhant el, vagy próbálták agyonütni őket?
A Tatárjárás következményeit IV. Béla elég jól ellensúlyozta a betelepítésekkel, de ettől függetlenül kisebb volt a népsűrűség, mint Nyugaton. Ez a mongolok előtt is így volt.
A patkányokról tudták, hogy betegséget terjesztenek, eredetileg azt hitték, hogy közvetlenül ők terjesztik a Pestist, meg a miazma, a bolhákról még nem volt olyan információjuk. Amúgy sem szerették a patkányokat, mert kártevők voltak, de sok esetben nem tudtak ellenük érdemileg fellépni. A mezőgazdaság volt mondhatni az egyetlen nagy iparág, nagy mezőgazdassággal pedig sok patkány járt. A városokba bejutva menedéket találtak a természetes ragadozóik elől és így vígan tudtak szaporodni. Az élelmiszereket az emberek még nem tudták olyan jól elzárni, nem volt hűtő, meg ilyenek, úgyhogy ez is vonzta a patkányokat. A szemételszállítás nem volt megoldott, általában pöcegödrökbe gyűjtötték a szemetet, valahol a város határán. A kártevőknek a város egy nagy éléskamra volt. Akkoriban nem voltak meg a megfelelő eszközök az ellenállásra. Voltak macskák és kb. ennyi. Ha megnézed farmokon a mai napig találkozni patkányproblémával, de ma már megvannak a megfelelő eszközeink ellenük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!