Felvételizhetek gazdasági típusú mesterképzésre bölcsész alapszak elvégzése után?
Továbbtanulás előtt állok, és egyre nehezebbnek bizonyul a történelem alapszak (ELTE) és a nemzetközi gazdálkodás (BCE) alapszak közötti választás. A történelem ugyanis gyakorlatilag a szenvedélyem, egy gazdasági képzés viszont sokkal hasznosabbnak tűnik. Létezhet olyan megoldás, hogy egyelőre a "szívemre hallgatok", és aztán, ha esetleg kiábrándulok a bölcsészkedésből, végzek el egy más típusú mesterképzést? Elfogadhatják az így szerzett krediteket? Mennyivel nehezebb így bekerülni?
Pályaválasztás szempontjából a (kül)politika és a közélet (pl. újságírás) nagyon érdekel, de történészként, egyetemi oktatóként is el tudom magam képzelni, ha bejönne a töri. (19/l)
Nem. Az egyes mesterképzések esetén A felvin láthatod, hogy az egyes területekről legalább hány kreditet kell teljesítened. Jellemzően minimum 30, legfeljebb 60 kreditre lesz szükséged. Valószínűleg pár társadalomtudományi kurzust el tudnál ismertetni, azonban a te esetedben nem ez lesz a legnagyobb gond. A gazdaságtudományi alapszakokon azért csak van jellemzően 2-3 félév elméleti közgazdaságtan, matek, statisztika, pénzügy, számvitel... amikre igen erőteljesen építenek mesterszakon.
Ami megoldás lehet számodra, ha ragaszkodsz a történelem alapszakhoz, amit egyik ismerősöm csinált: jelentkezett bölcsész alapszakra, mellette párhuzamosan végzett egy GTK-s FSZ képzést, amit egy évvel később kezdett el. Így egyszerre végzett velük. Mivel mesterszakra való felvételnek az a két kizáró kritériuma van, hogy legyen egy alapdiplomád és legyen meg X számú kredited, de az a lőtéri kutyát sem érdekli, hogy ez a két feltétel egy képzésről jöjjön össze... így felvették, és csinálja a mestert. Bár így is volt 2-3 tárgya, amivel szívott rendesen, mert az FSZ képzéseken a módszertani és a közgazdaságtani alapozás alig valósul meg. Vagy egy komplett alapszakot csinálsz mellette, ami viszont tovább fog tartani, és valószínűleg nehezebb is lesz.
Nem igazán... De ha valami csoda folytán összejönne, a matek miatt úgyis hamar kienél mesterről.
Ja, és a hiányzó alapszakos krediteket az első két félévben a mesterszakos tárgyakkal párhuzamosan meg kell csinálni. Iszonyat mennyiségű anyag, főleg előképzettség nélkül.
Szia!
Én is a kedvenc targyammal tanultam tovább, de kiábrándultam és most szakot váltok 🙂
Csak ehhez tudok hozzaszolni🙂
Nagyon köszönöm a válaszokat! :)
Még egy kérdés: fordítva működhet a dolog, tehát gtk-s alapszak után bölcsész mester elvégzése lehetséges? :D
Így több év után azért válaszolok, mert másoknak még jó jöhet és én is hasonló helyzetben voltam, bölcsész diplomám volt, de szerettem volna a gazdasági irányba elmozdulni. A GTK-t mindenki nagyon humán képzésnek tekinti, de matekkal, statisztikával, makro-és mikroökönómiával kezdődik az egész, és utána is tele van logikára és számolásokra épülő tárgyakkal.
Ezért nem működik az átjárás egy bölcsész alap és egy gazdasági mester között.
Én végül azt csináltam, hogy elkezdtem újból, elmentem egy gazdasági alapképzésre, de levelezői munkarendben.
Ha valakinek ez egy biztonsági B terv vagy akár váltana az eredeti A tervéről B-re, akkor szerintem érdemes lehet így levelezőin vagy akár nappalin is újra belevágni, mégha soknak is tűnik elsőre a 3 és fél év.
Elrepül az az idő is és csak előnyöd származhat belőle, lehet, hogy a jövőben többet fogsz érni 2 különböző alap diplomával, mint egy mesterrel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!