Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogyan lehet érettségire...

Hogyan lehet érettségire eredményessen felkészülni? (Töri)

Figyelt kérdés
Nem vagyok rossz töriből (4,90) nem olyan rég kezdtem el ismételni, de kissé az az érzésem mintha semerre se haladnék.

2019. márc. 15. 20:18
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Hogyan ismételsz pontosan?

Én azt csinálom, hogy elkezdtem a töri írásbeli érettségiket sorban megoldani. Így 2-3 feladatsor alatt kikristályosodott, mi az amit célzottan át kell nézni, átnéztem, és azóta egyre jobbakat írok.

2019. márc. 15. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
25%
A szóbelit megtanulod és kész. Az az írásbelihez is elég.
2019. márc. 16. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Mysphraghmuthosis ***** válasza:
100%

Sejtem, hogy középszintről van szó, úgyhogy az arra való felkészüléssel kapcsolatban volna néhány tanácsom:


I. Írásbeli


1. Tájékozódás a követelményekről


Mindenekelőtt fontos, hogy tisztában legyél a követelményekkel, különösen azon témakörökkel, amelyek számonkérhetők a középszintű történelemérettségin (hiszen nem kell a teljes négyévnyi anyagot tudni, "csupán" egy részét). E témakörök listáját az alábbi dokumentum 8–13. oldalán találod: [link]


2. Az elméleti tudás elsajátítása, felfrissítése


A linkelt témakörökhöz szükséges (háttér)ismereteket elsajátíthatod a tankönyvekből, és/vagy akár használhatsz olyan érettségire felkészítő kiadványokat is, amelyek ezen témakörök kidolgozott változatait tartalmazzák.


3. Gyakorlás


A gyakorlás során korábbi érettségi feladatlapokat kell megoldogatnod. A 2. pontban említett elméleti ismeretek megtanulása és a feladatlap-megoldogatás egyébként egymással párhuzamosan is történhet. A feladatlapok kitöltése azért rendkívül fontos, mivel megismered a feladattípusokat, hozzászoksz megoldásuk mechanizmusához, továbbá elméleti ismeretekre is szert teszel.


Ne feledkezz meg az atlaszhasználatról sem. Az írásbeli feladatlap két részre oszlik: az első részben úgy nevezett rövid választ igénylő feladatokon kell átrágnod magad, a második részben pedig két esszét kell írnod. Fontos, hogy mind az első, mind a második részben, tehát az egész írásbeli alatt használhatod az atlaszt, ezért folyamatosan támaszkodj rá.


Az első részben található rövid választ igénylő feladatok egyértelműek. A második rész, vagyis az esszék kapcsán azonban hangsúlyozandó, hogy elengedhetetlen tisztában lenned az esszéírás szempontjaival, hiszen azok mentén kell megalkotnod fogalmazásodat, amelyet aztán ugyancsak azok alapján javít s értékel a tanár. E szempontok – jelen esetben nagyon vázlatosan – a következők:


1. Feladatmegértés: arról írj, amit a feladat kijelöl számodra, attól egy kicsit se térj el; végig azon kérdések megválaszolására törekedj, amelyeket elvár a feladat megfogalmazása.


2. Tájékozódás térben és időben: helyezd el "földrajzilag" és az idő dimenziójában az esszét.


3. Kommunikáció, a szaknyelv alkalmazása: nyelvhelyesség, helyesírás, szerkezeti felépítés, tagolás stb. legyen rendben; használd helyesen a témához tartozó szakszavakat, fogalmakat.


4. Ismeretszerzés, a források használata, az eseményeket alakító tényezők feltárása, kritikai és problémaközpontú gondolkodás:

Itt egyrészt az a lényeg, hogy a feladathoz csatolt forrásokat felhasználd, azonban ne csupán tartalmat emelj át belőlük, hanem mindig kapcsolj a kihámozott információkhoz, tényekhez stb. megállapításokat, következtetéseket is.

Másrészt ezt az elvet végig alkalmazd az esszéírás folyamán: ne csupán tényeket, eseményeket stb. sorolj fel, hanem mindegyikhez kapcsolj valamilyen megállapítást például ok-okozati vagy előzmény-következmény viszony alapján.


A gyakorlás során mindig ellenőrizd a megoldásaidat a feladatlapokhoz tartozó javítási-értékelési útmutatók segítségével. Az útmutatók egyébként részletesen kifejtik az esszéírás szempontjait is, továbbá lehetséges megoldásokat is közölnek.

A korábbi érettségi feladatsorokat a hozzájuk kapcsolódó javítási-értékelési útmutatókkal az alábbi linken találod: [link]


II. Szóbeli


Szóbelire kapni fogsz a szaktanárodtól egy témakörlistát. E témakörökhöz fognak kapcsolódni a konkrét tételek, amelyek közül húzol majd a szóbelin. A kapott témaköröket dolgozd ki, vagy támaszkodhatsz akár olyan előre kidolgozott anyagokra, amelyek szakszerűek és megbízhatóak. Az írásbeli kapcsán említett érettségire felkészítő kiadvány és/vagy a tankönyvek például itt is alapvető tanulási forrásaid lehetnek.


Szóbelire tehát leginkább úgy érdemes készülnöd, hogy a témakörökhöz tartozó ismereteket elsajátítod. A tanulás közben használd az atlaszt, hiszen a vizsga során is támaszkodhatsz majd rá.

2019. márc. 16. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!