Szociális gondozó és ápolói képesítéssel mik a tapasztalatok?
Először is van érettségid? Ha van akkor felejtsd el a szoc gondozót, mert az jóval alacsonyabb és korlátozottabbak a lehetőségek. Kórházba fel se vesznek ilyen végzettséggel max segédápolónak. Ilyen végzettséggel mehetsz idős vagy fogyatékos otthonokba. Általában C kategóriás de ha érettségizett vagy átraknak a D-be. Okj ápolóként már E kategóriás vagy, én ezt választanám. A szoc gondozó tanfolyamon egy éves, amúgy három. Gyakorló ápoló két éves és ezzel már felvehetnek kórházba. 55-ös okj ápoló épül rá. Tanfolyamon ez is lehet rövidebb. Nem muszáj szakápoloit csinálni, 54-es vagy 55 össel már felvesznek kórházba is. Ha csak az idős otthon a cél akkor is felvesznek mivel ez magadabb végzettség mint a szoc gondozó. És hátha meggondolnád magad és mennél máshová is. Sose vagy elkésve a tanulással. Hány éves vagy? Már gyakorlat alatt is lehet már munkád, sokan munka mellett tanulnak. Ha nincs érettségid azt is le lehet tenni estin 1-2 év alatt. Miért becsülöd le magad? Helyedben okj ápolóit csinálnám nem a szoc gondozót.
Ha idősek otthonába mész dolgozni akkor a munkanap reggel tisztázás, reggeliztetés, gyógyszer osztás. Esetleg fürdetés, mindenhol más a szokás mikor van fürdetés. Dokumentálás. Délben ebédeltetés, ugyanúgy gyógyszer osztás. Lehetnek rosszullétek, mentőt hívni vagy orvosnak szólni. Nincs két egyforma nap. Lehetnek hasmenéses betegek akkor többet kell tisztázni. Akár 100 kilós betegek emelgetése akár egyedül is olyan kevés az ember. Ahol én voltam ott éjszaka egyedül kellett lenni és ugyanazt végig csinálni mindenkin. Pelenkacsere többször szükséges mint a reggeli meg esti tisztázás. Idős otthonban nagy részük fekvő és többségüket etetni is kell. Lehetnek problémád betegek, kezelni kell tudni. Jó kommunikáció is kell ehhez a szakmához. Kórházban is hasonló egy munkanap, osztálytól függően kevesebb lehet a fekvő. Ha kronikus belre mész ott mindenki fekvő kivétel nélkül. Annyi különbséggel h korházban van vérvétel, vércukor, vérnyomás mérés naponta többször. Infúziók bekötése, és egyéb szakszerű ellátások amik idős otthonban nincs (az nem kórház, ott mindig ugyanazokkal az emberekkel fogsz találkozni, kórházban cserélődés van). Szoc gondozóként még vért se vehetsz, nem vénázhatsz, sima injekciót adhatsz csak be amit amúgy bárki otthon beadhat magának. Kórházban még nem dolgoztam csak gyakorlatoztam de úgy tudom ott éjszaka nem egyedül vagy hanem legalább ketten.
Először is köszönöm a válaszokat!
Végig gondoltam a dolgot, régebben még vonzott a kórházi osztályos ápoló munkakör, de ahogyan írtam is, már inkább szívesebben mennék idősekhez. Valóban idegenkedem a szúrástól, még a véralvadásgátló beadástól is, de ez legyen az egyetlen akadály, amit le kell küzdjek. Szóval idén még el fogom kezdeni a tanfolyamot, amit nagyon várok már, és kíváncsi voltam egy tapasztalt személy válaszára, hogyan zajlanak a dolgok valójában a gyakorlatban. Hála a részletes válaszokért és bátorításért!
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!