Egy közgazdasági MA diploma a BA-hoz képest nagyobb ugrás presztízsben, mint egy műszaki MA egy műszaki BA-hoz képest?
Gyakran hallani, hogy műszakin azért van arányaiban kevesebb továbbtanuló más szakokhoz képest, mert már BA diplomával is jól tejelnek. Ugyanakkor így viszont egy műszaki MA már nagyobb presztízst is jelent, hiszen kevesebben végzik el.
A közgazdasági szakoknál is van ilyen jelenség, de talán nem ekkora mértékben.
Melyiknél nagyobb az ugrás megítélésben, presztízsben? (Felvi.hu-t nem linkeljetek, látom a számokat, nem is az a kérdés.)
Éppen ellenkezőleg.
Mérnökiből a közhiedelemmel ellentétben KELL az MSc, hiába hiszi azt a sok pályakezdő hogy hurrá, felvesznek dolgozni BSc-vel is. Később beszívják, tudásban is, meg karrierben is. A mérnöki képzés 5 éves volt lesz és marad. Ennek megvan a maga oka. Semennyire se véletlen az, hogy az összes egyetemi szak 5 éves. (Mivel a kognitív pszichológia szerint ennyi kell egy "szakértői" szint összeszedéséhez.)
Ellenben közgazdaságtanból – az "igazi", tudományos közgazdaságtanhoz itt is kell a mesterszak (tehát alkalmazott közgazdaságtanból); de a gyakorlati területen (gazdálkodás és menedzsment, kereskedelem és marketing, pénzügy és számvitel) nem kell a mesterszak semennyire, teljesen jó a BSc. A mesterszak ezekhez képest úri huncutság. A munkáltatók se kérik soha.
Ráadásul azzal nehezített a pálya, hogy például kereskedelem és marketing mesterszakra mehetnek például gazdálkodás és menedzsmentesek is, ami azt jelenti, hogy ők itt tanulják meg a marketing szakmát 2 év alatt – semennyire nem egy súlycsoport az alapból is marketinges BSc-sek mellett. És őszintén szólva nem is nagyon tudom elképzelni, mit tanítanak marketing MSc-n, ami hasznos lehet a marketing BSc után.
Sokkal hasznosabb gazdasági területen, ha
- vagy alk. közgázt tanulsz, de akkor eltolod magad a PhD-ig
- vagy gazdálkodást, kermarkot, psz-t tanulsz BSc szintig, de utána MBA-re mész.
Na az MBA a következő gond, ugyanis Magyarországon NINCS normális MBA, amióta a CEU beszüntette a képzését (belső háború következtében). Van Corvinus meg BME, de ezek nem igazi MBA képzések. A Corvinus még esetleg olyasmi, a többi pénzkidobás csak, nem ér semmit a munkaerőpiacon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!