Ha a nyelvtudást szeretném eszközként használni és ilyen egyéb tulajdonságaim/kívánságaim vannak, milyen szakma illene hozzám?
Próbálok rövid lenni, mert már sok pályaválasztási kérdést írtam ide, de túl sok választ nem kaptam (bár tudom, nem itt kell a kérdésemre keresni a választ).
A lényeg, hogy a nyelvtanulás és annak eszközként való hasznosítása az egyetlen olyan dolog, ami könnyen megy és lehetnek is benne lehetőségek, továbbtanulás / elhelyezkedés szempontjából.
A problémám az, hogy nem igazán tudom, hogyan lehetne ezt egy "teljes képpé alakítani", mivel párosítsam ahhoz, hogy munkát is lehessen vele találni a későbbiekben.
Úgy érzem, a tolmácskodás tetszene (tudom, hogy nem csak, sőt, nagyrészt nem a nyelvtudáson alapul), viszont a legtöbb oldal, amit találtam szinte csak az ENSZ-es / EU-s szinkrontolmácskodást tárgyalja. Ez a világ viszont annyira nem vonz, mégha ezt is tartják a szakma csúcsának.
Sokkal inkább valamilyen turisztikával kapcsolatos megközelítés érdekelne, imádok embereket útbaigazítani, segítséget nyújtani nekik stb.
Ezért eszembe jutott már a turisztika szak is, de amint megnéztem a tantárgyakat szinte egyből lemondtam róla... tele olyan dologgal (nagyrészt gazdasági tárgyakkal), amik tőlem a legmesszebb állnak.
Akkor ott az idegenvezetői képzés is, ami nem is hangzik rosszul, de elég műveletlennek tartom hozzá magam történelmi stb. téren. Egy csoportvezetésen viszont nem teheti meg azt az ember, hogy egy kérdésre "Hmm, bocs, erre nem tudom a választ" feleljen.
Tudom, hogy ezen még javíthatok, meg gondolom nem kell az egész világtörténelmet kívülről fújni, csak az adott helyet 100%-osan ismerni, de szerencsére olyan nagyon bízok a saját képességeimben, hogy semennyire.
Fordító nem szeretnék lenni, nem tudom magam irodai körülményekben elképzelni.
Legszívesebben érettségi után csinálnék egy önkénteskedős "gap year"-t, valami olasz kis faluban, de egész életemben is ellennék ott szerintem...
Egyébként az olasz nyelvben gondolkozom az összes említett területen, de mivel gondolom az olasz-magyar párosítás nem a legnyerőbb, angollal kombinálnám.
Köszönöm szépen mindenkinek, aki eddig elolvasta és tud is valamit hozzáfűzni!
Köszönöm szépen mindenkinek!
2. A helyzet az, hogy németet soha életemben nem tanultam (leszámítva azt a pár szót, amit bátyám tanított mikor iskolásat játszottunk :"D). Értem, hogy lehet, hogy keresettebb, viszont én az olaszt szeretem és gondolom, arra is szükség van, max. kicsit többet kell járni utána.
3. Teljesen igazad van - vagyis, inkább részben. Nem az, hogy nem akarok mögé teljesítményt tenni, csak nem tudom, hogy megéri -e belevágni úgy valamibe, hogy a papírral, amit kapnék, talán tudnám csinálni azt, amit szeretnék, viszont magát az odáig vezető utat nem élvezném.
Bírom és élvezem is a nehéz munkát, azon a területen, amit szeretek, mivel akkor akármilyen nehéz is, közben nem tűnik fel. De szerintem ezzel a legtöbben így vagyunk.
Most utánanéztem az idegenvezetői képzés tantervének és nem is olyan ijesztő.
Van benne persze matek is, de a nyelvi / kultúrális tantárgyakhoz képest sokkal kevesebb óraszámban.
Ennek most örülök, nem is feltétlen az előbbi miatt, hanem mert olyan tárgyakat is láttam, amiről nem is gondoltam volna, hogy külön órákon oktatják o.O (érdekesnek hangzó tárgyak)
Őszintén szólva én azt az ötletedet támogatnám, hogy 1 évre hagyj magad mögött mindent és menj, fedezd fel egy kicsit önmagad és a körülötted lévő világot. És ki tudja mivel találod szembe magad! Lehet valami olyasmire lelsz, ami onnantól kezdve életcéloddá válik.
Tanári pálya amúgy nem érdekel? Az is nyelvpárt igényel és nem fontos helyben maradnod - az olaszoknak jót tenne egy jól képzett helyi angoltanár :-) De privátban is gondolkodhatsz vagy nyelviskolában.
Személyi asszisztencia? Az angol az alap, de olasszal kombinálva igencsak tetszetős. Munkahelytől függően sok utazással is járhat.
Idegenvezetőnek amúgy az áll, aki szereti az adott kultúrát és a mögöttes történelmet. A szeretetet pedig a kíváncsiság és a tudásszomj egészíti ki. Nyilván ez azzal jár, hogy mélyrehatóan tanulmányozod és bemagolod a választott látványosság/város karakterisztikáit és históriáját, valamint folyamatosan frissíted és frissen tartod a tudásodat.
Minden tanulható, de mielőtt belevágsz, azért ezeket tisztázd magadban. Pl. semmibe nem kerül, ha te magad elmész és részt veszel egy csoportos idegenvetésen (mint "turista"). Míg A-ból B-be vonultok akár informálódhatsz is az idegenvezetőtől és felteheted a kérdéseidet, kérhetsz tanácsot.
Lehetőségek tárháza - de ha nem vagy még biztos merre tovább, adj időt magadnak. Jobb egy évet kísérletezni és felfedezni, mint 3-5 évet beáldozni egy olyan szakra, ami végül nem is tetszik majd.
De amúgy a nyelvekkel sosem fog mellé az ember. És az mindig egy jó alap, sőt több is annál.
Kedves utolsó!
Kicsit megkésve bár - de törve nem -, szeretném megköszönni az infókkal + tanácsokkal teli válaszod! :))
A tanári pálya maximum magán/nyelvsulis tanárként érdekelne.. legalábbis itthon. Nem tudom, külföldön hol érdemes közoktatásban elhelyezkedni tanárnak, de valami vonzót ebben is látok.
Szomszédunk fia pl. Távol-Keleten tanít angolt, azt hiszem általános iskolában, de lehet középsuliban, nem tudom pontosan...
Kicsit irigylem, szóval nem zárom ki ezt az opciót sem :)
Bár nem tudom, hogy ha ilyen tervei vannak az embernek, akkor itthon kell -e elvégeznie a szakot vagy kint, arra egyáltalán van -e lehetősége stb...
Majd tájékozódom :)
Köszönöm szépen mégegyszer, sokat segítettél!<3
Egyébként igen, az olaszok valóban nem nagy "angolosok" :"D
Nyáron egy olasz urat segítettem ki, persze nem beszélt angolul, ezért voltak nehézségei (hozzáteszem, hogy nyilván az "átlag" magyar sem, szóval kölcsönös értetlenség volt). Úgy voltam vele, 60-70 éves, nem nagy dolog...
De amikor azzal szembesültem, hogy az egyik egyetem olasz anyanyelvi lektorának fordítanom kellett egy srácot, aki angolul beszélt hozzá... na, akkor meglepődtem :D
Nem lenézésből meg ilyesmi mondom, csak tényleg, hirtelen furcsa volt, hogy diplomás, meg külföldön tanít, magas nyelvészeti ismeretei vannak (bár nyilván az új-latin nyelvek területén) és a ma alapnak tartott angolon épp, hogy megszólalt.
Attól félek egyébként, hogy külföldi angoltanári állás jelentkezésnél hátrány, ha nem angolajkú az ember... de végülis, ha egy olasznak van angoltanár végzettsége, attól még ugyanúgy alkalmazzák, hiába nem native.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!