Gyógyszerész osztatlan mester, vagy vegyészmérnöki / gyógyszervegyész-mérnöki MSc diplomát könnyebb megszereznie egy olyan embernek aki nem kifejezetten reál beállítottságú, de nagyon érdekli a dolog?
Hát, ha nem reál beállítottságú vagy egyik sem lesz a legkönnyebb. Én főleg a vegyészmérnökiről tudok beszélni: nagyon nem egy könnyű szak, sokat fogsz éjszakázni és nehéz elvégezni.
Annyit hozzáfűznék még, hogy azért nézd meg mi érdekel, mert vegyészmérnök ként automatizálsz és ipari szintre viszed fel azt amit a gyógyszerész laborban megcsinál, szóval nem teljesen ugyanaz a két szak (persze vegyészmérnök ként is dolgozhatsz laborban, de hátrányban vagy valakihez képest akinek egy gyógyszerész diplomája van).
Negyedéves gyógyszerész vagyok, ma éjjel gyógykémből (laza neve van, de.......) épp a mágneses magrezonancia vizsgálatokkal foglalkozom (NMR), kb fél óra múlva befejezem, jön az IR, UV VIS spektrofotometria, tömegspektrometria, termoanalitikai módszerek, atomabszorpciós atomemissziós vizsgálatok blablabla a végtelenségig lehetne sorolni, szóval egy kis kiegészítő az előzőnek, vegyészmérnökként több kémiát tanultok kilóra, de nem minőségre.
Hogy mennyire megyünk ebbe bele: a vizsgán kapsz pl egy vegyületet és mondják h akkor rajzold fel az NMR spektrumát, egy laza példa (1,1,2-tribróm-etán).
Ebben az esetben két jel lesz a spektrumon (mert két atomcsoport van a vegyületben), az egyik jel balrább (a kémiai eltolódás miatt, amit a brómok okoznak, mivel az első szénatomon kétszer annyi van, mint a másodikon, az lesz balrább. A bróm nagy elektronegativitású atom, így magához szívja a C1-en lévő elektronokat, szabaddá teszi (kevésbé árnyékolttá) a hidrogén protonját (hívjuk csak protonnak), kisebb mágneses frekvencia is elég lesz az elnyeléshez, így balrább csúszik). Mivel csak egy protonja van a balra megjelenő C1es csoportnak, ezért értelemszerűen feleakkora lesz (nagyjából) a jel intenzitása mint a C2-é, de mivel a jelhasadást a szomszédos atomcsoport protonszáma határozza meg, az n+1 szabály alapján (spin elrendeződések lehetséges variációinak mennyisége) ezért 2+1=3 csúcsra hasad a baloldali feleakkora jel, míg a jobboldali kétszer magasabb jel 1+1=2 csúcsra hasad.
Ez így nagyjából leírja, hogy egy gyógyszerésznek nem "csak a labor" részt kell ismernie, a képzésünkben van gyógyszertechnológia, aminek a fele ipari gyógyszertechnológia, gyógyszerészi kémia, analitikai kémia (műszeres analitika), vegyületek szerkezet hatás összefüggéseit kell ismerni (kapsz random molekulát, mondd meg, mire való, és indokold a szerk-hatás-összefüggés ismereteid alapján).
Most megyek vissza tanulni ezt a s...rt és nem fogok aludni, most épp kávéztam, és még 3-4 fele iszom egyet, majd reggel 6kor is hogy megírjam 8kor a dolgozatot és utána aludjak végre.
Jó dolog a gyógyszerészet, de azért keresnek patikákban általában 3K felett, mert piszok nehéz elvégezni, pedig ez a suttyó meló...
Pesten mondjuk olyat is tudok aki 2Kért dolgozik, de az buta és nagyon pesti akart lenni. Helyettesítők félmilliót is lazán megkeresnek...
vegyészek: belőlük is kitaposnak mindent.
Szóval kösd fel a gatyád, nem kell reálosnak lenned amíg KÉPES vagy megtanulni a cuccokat, meg a hatástan azért már nem ilyen száraz, mondjuk sztem a gyógykém is érdekes.
Sok sikert.
Akkor egy masik aspektus. Elettenbol ugyanaz a dolgozatunk van mint az altalanos orvosoknak es a fogaszoknak. Ugyanaz a teszt.
Atpagos orvosis tantargy, atlagos gyogyszeresz tantargy. A gyogyszereszeti kepzesek nehezsegi szintje nagyjabol az orvosie. Innentol eldontheted magad. Valszeg nekunk tobb anatomia, tobb sejtbiosz stb kell.
A vegyeszmernoki, mint minden mernoki kepzes szinten a legnehezebbek kozott van. H kinek mi a nehezebb, az nem a szaktol, hanem a beallitottsagtol fugg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!