Orvosi vagy közgáz?

Figyelt kérdés
Talán nem annyira van köze egymáshoz, de mindkettő nagyon érdekel. Mindkét irányból tanultam már olyan szinten, amilyenen 16 évesen lehet (szakkönyvekhez közeli műveket olvasok) . A szükséges érettségi tantárgyakból is az átlagnál jobb vagyok, sokat tanulok. De olyan mértékű dilemmám van, hogy kis híjàn megkeserítí a napjaim, pedig lassan dönteni kéne a fakot miatt. Több tényezőt is figyelembe véve szerintetek melyik irányban van nagyobb lehetőségem. Válaszaitokat előre is köszönöm.

2018. dec. 25. 13:23
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
17%
Azért ne akard már megmagyarázni nekem,hogy a közgáz nehezebb, te valami rohadt nagy megszállottja lehetsz a szakiránynak, gratulálok hozzá,hogy olyan kompetenciákkal rendelkezel mint pl:. érted ,amit olvasol. Kérdező,én is biosz-kémia-fizika tagozatra jártam, a 34 főből,csak 10-12 ment orvosira, volt elvétve egy-két villamosmérnök,illetve jogász, meg közgazdász. Tehát bármi lehet belőled,nem vagy lekorlátozva. Csinálj egy táblázatot,ahol ödszahasonlízod a szakokat, fizetés,képzésidő,felvételi követelmény,egyéni pontok, vagy beszélj a családoddal,tanárokkal. Egyébként melyik tantárgy érdekel a legjobban?
2018. dec. 25. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
34%

"Azért ne akard már megmagyarázni nekem,hogy a közgáz nehezebb"

(?) Minél? Egy szóval se mondtam, hogy nehezebb lenne bárminél. De a haverod büfé-ruhatár szakjánál biztosan nehezebb a *valódi* (tudományos) közgazdaságtan.


"te valami rohadt nagy megszállottja lehetsz a szakiránynak"

Nem vagyok rohadt nagy megszállotja a szakiránynak, csak közgazdászként tárgyilagosan látom a témát, nem csak vélekedem. Ráadásul én még csak nem is a tudományos részét (az alkalmazott közgazdaságtant) tanultam, hanem a gyakorlatiasabb részét (menedzsmentet), de azért már volt közgazdasági szakirodalom a kezemben.


"gratulálok hozzá,hogy olyan kompetenciákkal rendelkezel mint pl:. érted ,amit olvasol."

Manapság már ez is komoly értéket képvisel, itt a gyakorin legalábbis az emberek nagy többsége szemmel láthatóan nélkülözi ezt a skillt.


"Kérdező,én is biosz-kémia-fizika tagozatra jártam"

Lefordítom: full elfogult vagy, ami rendben is lenne, ha közben nem beszélnél hülyeségeket más tudományterületekről. Én se beszélek olyan baromságokat, hogy az orvosi tudományok nem is tudományok, csak azért, mert közgazdász vagyok.

2018. dec. 25. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
100%

Döntsenek a hivatalos statisztikák.

Kilátások az orvosi után: [link]

378.000 forint az átlag, 6 év után. Nem rossz. (Külföld nincs benne.)


Most jöjjön egy büfé nemzetközi gazdálkodás: [link]

384.000 forint 3 és fél én után. (Külföld nincs benne) Egész jó. Természetesen ha végiggályázod a rezidens éveket, saját praxisod lesz, akkor hétszámjegyű fizetésed is lehet, de addigra alsóhangon is 30+ éves vagy. Csapjunk a közgázhoz egy biztosítási-pénzügyi mestert: [link] 525.000 forint 5 év után. (Nem 6 + 3-4 rezidens...)


A tények magukért beszélnek. De létezik környezeti gazdaságtan MA és egészségügyi közgazdászképzés is, ha érdekel. Nem vagyok az orvosi ellen, de mire egzisztenciát teremtesz vele magadnak, addigra egy közgáz után már évek óta jól keresel.

2018. dec. 25. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
#13 vagyok, a harmadik linket elrontottam, itt a jó: [link]
2018. dec. 25. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm a statisztikákat, szerintem hasznosak.

A táblázat valahogy nem jutott eszembe, pedig könnyen rámutathat a válaszra.

#13 A kémiát és a törit szeretem nagyon. Matekot is kedvelem, de mivel könnyebben megvan belőle a legrosszabb jegy (ami 4-es , de pontosabban nem szeretek rosszabbat kapni) így kevesebbet foglalkozom vele. Biosz a matek szintjén van. Egyébként az összes többi tantátgyat is szeretem, értem.

2018. dec. 25. 18:11
 16/26 anonim ***** válasza:

# 13/15


Pontos számokat nem ismerem, de szerintemis könnyebb és gyorsabban pénzt lehet szerezni közgazdaságtanból.


Gyorsabban elvégzed, könnyebb az egyetem, munka viszonylag jól fizet és kisebb a strapa, a felelősség meg össze se hasonlíthatóan könnyebb. Beperelni se fog senki (legtöbb munkakörben).


Orvosi sokkal hosszabb, és nem csak az egyetemet értem ide, egyetem után még 5-10 év tanulás, és erre még legalább 5 év mire praxisod lesz magánban. Sokat kell ügyelni és kevés a szabadidő sok helyen. + nagy felelősség. Sokan kiégnek és el is hagyják a szakmát, váltanak vagy kimennek külföldre, még akkor is ha ott kisebb a megbecsülés vagy épp nem engedik őket a saját szakmában dolgozni (pl. sebész, de nem engedik műteni csak ügyeletben).


Lehet hogy még lelkes vagy, de gondolj a családra is, szabadságra stb... ha mindekettő egyformán érdekel én közgazdaságot választanám. Sokkal nyugisabb, kényelmesebb és kevésbé strapás, könnyebb a fizetésed meg talán még több is mint egy orvosnak.


Magánpraxisban lehet több milliót is keresni, de erre ne kalkulálj! A legtöbb magánpraxis a fizetős környékeken már telítve van, mire elvégzed saját praxisra nem sok esélyed lesz, max olyan helyen ahol kicsi a kereslet, és embereknek pénze sincs (pl. Nógrád).


Szóval ha egyformán érdekel a kettő én biztos közgazdaságot választanám.

2018. dec. 25. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
Viszont hamár kèmia,akkor akár gyógyszerészeti is jó lehet,az is sokat keres. A végén tudsz még variálni,ha mégis orvosit szeretnél. Ha matekot is meg a kémiát is szereted,akkor pl vegyészmérnök,biomérnök stb.
2018. dec. 25. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
40%

# 5/16


Bocs, de most miből induljak ki?

2 haverom végzett közgazdaságon, 1 haverom és egy ismerősöm jár még most is orvosira.


Corvinuson május végén van valami többnapos évzáró buli a Balatonnál - május közepén, ami orvosira járóknak a vizsgaidőszak közepe.

Haverjaim minden évben május végére már levizsgáztak mindenből és mentek bulzini, míg a másik aki doktor lesz még július elején is szívott.

És nem azért mert annyira hülye.


Mint írtam, biztos nem könnyű, de összehasonlíthatatlanul könnyebb, mint amennyit orvosi egyetemeken meg kell tanulni. És ezt még szorozd fel azzal, hogy közgazdász fele annyit tanul egyetemen és ha postgraduális képzést is beleszámolod, akkor kb. 4-ed annyit tanul mint egy szakorvos.


Ezek után elég meredek, ha azt mondod, hogy legalább olyan nehéz.

2018. dec. 25. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
48%

"Mint írtam, biztos nem könnyű, de összehasonlíthatatlanul könnyebb, mint amennyit orvosi egyetemeken meg kell tanulni."


Erre olyasvalaki tudna választ adni, aki mind a két szakot (orvosi egyetem + alkalmazott közgazdaságtan) végigtanulta. Nehéz összehasonlítani így a képzéseket, és szerintem felesleges is. Olyan ismerőseim, akik egyáltalán nem voltak kiemelkedő tanulók a gimnáziumban, azóta már végzett orvosok, tehát ergo: nem kiemelkedő képességű emberek is lazán el tudják végezni az orvosit. Tanulni kell, mint ahogyan mindenhol.


Itt is (alk. közgazdaságtan tanterv): [link]


Nem mondanám erre, hogy kéjutazás.

2018. dec. 25. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
66%

"nem kiemelkedő képességű emberek is lazán el tudják végezni az orvosit"


A lazán szerintem erős túlzás.

Nem jártam soha orvosira, de a két ismerősöm akik oda járnak végig kitűnőek voltak két legjobb (eduline pontozása alapján) budapesti gimnáziumba jártak, egyik osztálytársam , másik általános iskolás osztálytársam, később másik gimibe ment.


És eléggé megszenvedték a vizsgaidőszakot, végig tanulták júliusig vagy június végéig. Egyikük meg is csúszott egyik évben.


Két osztálytársam és egyik haverja meg nem is két emeltet tett, nem voltak jó tanulók, de mivel jó gimibe jártak az emelt történelmet és matekot is megtanulták, hogy önköltségesre elég pontjuk legyen. És már május közepén végeztek mindig a vizsgákkal, úgy hogy évközben alíg tanultak valamit, minden buliban ott voltak!


Vizsgaidőszak előtt két héttel utaztunk el Portugáliába másfél hétre és mikor kérdeztem vizsgákról mondták , hogy nincs gond.



Szóval mint mondtam: én nem jártam egyik helyre se DE társoságomban aki orvosira jár egyértelműen sokkal okosabb/ nagyobb teljesítményű, kitartóbb és jobb tanuló volt és neki nem kicsivel, nagyságrendekkel többet kellett tanulnia, mint közgazdász haverjaimnak. ÉS még így is megcsúszott!



Szóval mikor azt mondond, hogy orvosit is simán elvégzi akárki, meg közgazdaságtan nehezebb, de legalább olyan nehéz mint az orvosi, akkor ezzel nem tudok egyetérteni.


Jogi egyetem szintén. ELTE ÁJK-s barátom közül ketten vért izzadtak, egyikük át is ment PPKE-re, mert nem bírta.


Én elhiszem, hogy neked se volt könnyű a közgazdaságon, de nem véletlenül mondja mindenki, hogy jogi és legföképp az orvosi a legnehezebb képzés itthon.

Nem véletlenül kapnak ezek az emberek "dr" a nevük elé, nem véletlenül ezek a képzések tartanak a legtovább, vagy kerülnek a legtöbbe.

2018. dec. 26. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!