Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ha a természettudományok...

Ha a természettudományok érdekelnek, akkor válassz orvosit. Ti mit gondoltok erről? Bővebben lent.

Figyelt kérdés

A kérdés már nem érint engem, hiszen pár éve érettségiztem és megtaláltam úgymond az utam. Viszont emlékszek, hogy gimiben(biológia tagozatos osztályban) ha a természettudományok érdekeltek, ami biológia tagozaton ált. adott volt, egyértelműen mindenkinek az orvosit propagálták, függetlenül attól, hogy a biológián/természettudományokon belül mi érdekli. És én mind a mai napig, pedig már néhány éve leérettségiztem, de ha beszélgetek fiatalabbakkal, akik még pont érettségi/pályaválasztás előtt állnak ugyan ezt a mentalitást tapaszalom, akár a volt iskolámból, akár sok más iskolából van szó (sokszor egyébként faktos/tagozatos) diákokról. Ugyan ezt mondják mindenhol nekik, hogy ezzel fognak boldogulni, teljesen mindegy hogy te a kémiát szeretted, vagy a genetikát mondjuk. És ha az is, ha nem érdekel annyira az emberi test, az ember működése. Vagy éppen olyan átlagos szinten érdekesnek tartod, de vannak olyan területek, amik sokkal, de sokkal jobban érdekelnek. Miért olyan biztosak benne, hogy a diák boldogulása akkor lesz a legbiztosabb, ha orvosi egyetemre megy.

A másik pedig, hogy a környezetemben az ismerősök(akik nem tanárok vagy pályaválasztás előtt álló diákok) szintén ha meghallják ezt, hogy hát Pistike milyen ügyes biológiából, akkor egyből a hű, hát akkor ugye orvos lesz belőle kérdéssel jönnek. Komolyabban fogalmazva az orvosi diploma presztízse még mindig előrébbvaló akár családtagok ill. ismerősök előtt, mint az, hogy az adott ember mi iránt érdeklődik vagy miben tehetséges.

Pluszban a két emelt érettségit, ami felvételi követelmény az orvosira (emelt biológia és emelt kémia/fizika) sem azok fogják zömében kiemelkedőre megírni(értem ezalatt közel max pontosra), akik a biológia és kémia/fizika tudományok iránt átfogóbban magas szinten érdeklődnek, nem hiába a rengeteg kérdés a leendő, érettségi előtt álló orvostanhallgatóktól arról, hogy hogyan lehet(főleg kémiából) magas százalékot elérni, valamint ezek a diákok kb. sokszor max 80-85%-ot céloznak meg, mint elérendő cél az érettségin(ami nem rossz, de nem azt jelenti hogy iszonyú biztos lábakon álló, mindenre kiterjedő tudásod van, vagy éppen ezt célozod meg). Ha valakit, mint tudomány átfogóbban érdekel ez, akkor át tud menni azokon, amik a szóró momentumok ezeken az érettségiken(pl. a hírét megelőző kémiaszámolásokon :) ).


Lényeg az egészben, hogy szerintem a természettudományos érdeklődés, akár tehetség és a pályaválasztásban az orvosi mint cél igen csak egybe van mosva, pedig óriási különbség lehet abban, hogy mi lenne való valakinek vagy később mivel tudna jól boldogulni, mi a legtesthezállóbb terület az adott diáknak.

Lehet, hogy az én környezetemben él ilyen erősen ez a szemléletmód, kimondom, hogy "az orvosi mindennél előrébbvaló, és a legjobban, legbiztosabban azzal fogsz boldogulni", de tény, hogy az én szempontomból ez évekig meghatározó volt. Mostmár nem, de ennek a miértje, még mindig időről időre foglalkoztat(ezt most nem fejtem ki, hogy miért).

Tényleg őszinte véleményeket várok, senkit nem pontozok le. Bár ilyen "savanyú a szőlő" típusú véleményeket nem szeretnék kapni, mert egyrészt nagyon nem, kettő sosem tudod kicsoda-micsoda van egy kérdés mögött, de ha valaki ezek alapján mindössze ennyit tud erről mondani, akkor őt is meghallagtom, és nem pontozom le.

Iszonyú hosszú lett, remélem lesz aki elolvassa.


ui.: Mindenkinek Kellemes Karácsonyt!



2018. dec. 23. 05:39
 1/6 anonim ***** válasza:
80%

Én nem tapasztaltam ezt soha, pedig nekem orvosok a szüleim, rám is csak egy tanárom akarta rámtukmálni az orvosit (még a szüleim sem).

Én csak a sima biológia szaktól szoktam óvni az embereket, mert kb. 10 embert ismerek, akik onnan váltottak szakot, és alig ismerek valakit, aki elvégezte és utólag is jó döntésnek tartotta. Más szakokról csak 1-2 szakváltót ismerek, a biológia szak nagyon kirívó a környezetemben ebben a tekintetben.

2018. dec. 23. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
85%

Én nem tapasztaltam ezt kedves kérdező. Anno biosz faktra jártam. Voltunk ott 12-en kb. egyedül én mentem orvosira.


Egyébként soha nem tanácsolnám az orvosit senkinek, és nem azért, mert nem jó, hanem azért, mert aki alkalmas is arra, hogy elvégezze az magától fogja ezt a szakot választani.

2018. dec. 23. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Én biológia szakot végeztem, mert csak ez az 1 tantárgy érdekelt annó. Nem bántam meg, rohadt nehéz volt, kb. évene 20 ember végzi el, de egyből találtam vele munkát és most 1,5 évvel végzés utá vezető vagyok. DE! Sok olyan csoporttársam volt, aki azért jött ide, mert orvosira nem vették fel. A gyengébbek kihulltak szépen, mert mi marhára nem azt tanuljuk, amit az orvosisok. Minek is tanulnánk ugyanazt. A kitartóak phd-znak az orvosi karon, szóval kutatók lehetnek még ott. De alapjába véve teljesen mást tanulunk. Az orvosisok nem tanulják ennyire molekuláris szinten a dolgokat, vagy legalábbis nem azt, amit mit. Az élettan is teljesen más a 2 szakon
2018. dec. 23. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Remélem nem off. Szerintetek mi azok a szakok az orvosin és a biológia szakon kívül, amik a biológiát kedvelőknek valók és később el is lehet azon a területen helyezkedni? :) Most kezdten el gondolkodni pályaválasztáson és nem nagyon tág a válaszható szakok száma, aminek értelmét is látom.
2018. dec. 23. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Fizikakedvelő ***** válasza:
100%

KÖSZÖNÖM KÉRDEZŐ!

Ugyanezt a jelenséget érzékelem a természettudományok másik "részénél" is. Matek/fizika-i beállítottságúként is szóbajöhet egy hasonló fenomén. Csak itt nem "orvosmánia",hanem "mérnökmánia" van.

Persze mint ahogy én magam is rájöttem ez nem feltétlen zsákutca hiszen a műszaki tudománynak is lehetnek olyan alkalmazási területei ahol az illető "kiélheti" érdeklődését.

De emelett úgy látom több terület is van,ahol a munkához nem/nem feltétlen kell az alaptudományok átfogó ismerete.

Gondolj bele,azért mert Jancsi szereti a mechanikát meg a hőtant,nem feltétlen fog tettszeni neki a gépgyártástechnológia.

Mégis ami talán még rosszabb(méghozzá ez erősen összefügg az elsővel),az amit te is említettél. Az ÉRDEKLŐDÉS HIÁNYA. Érződik sokaknál,hogy azért akarnak emeltezni mert "kell" ami rossz. Az igazi motivációnak része,ha nem az egésze a tárgyak szeretete. Az nem igazi motiváció (szakembernél sem,nem csak kutatónál),ha "kell"alapon tanulok deriválni,integrálni,"fizikázni". Nyilván nem azokat okolom akiknek a nagyon kemény oktatás miatt lesznek kétséges érzéseik,ők még talán meg is érthetők.

DE! Azt már elutasítom aki már úgy megy mérnöknek,hogy nem abszolút affin matek/fizika irányba.

Mégis hálisten' rendkívül sok okos,értelmes mérnökember van akik ezt fel is ismerik. Itt a fórumon is találkoztam többel is. Úgyhogy ne tessék félreérteni,nem lehordom a mérnököket,csak nem szeretem a motiválatlanságot. :)

2018. dec. 23. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
3. vagyok. De egyébként az én tanácsom, hogy ne az alapján dönts, hogy melyik tantárgyat szereted, hanem gondolj bele, hogy késöbb mi szeretnél lenni. Mi az, ami nem fáradság, ha egész nap kellene csinálnod. Én nem gondoltam bele annó, ezért mentem biológiára, nem bántam meg, mert nagyon sokat adott, de a célom elérhettem volna fele anyi idővel, ha más szakra megyek. Végül élelmiszerellenőr lettem, most meg laborvezető vagyok. De mindig is ezt akartam csinálni
2018. dec. 24. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!