Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ha rengeteg rosszat is hallani...

Ha rengeteg rosszat is hallani bizonyos szakokról, azok által nyújtott elhelyezkedési lehetőségekről, a képzés színvonaláról, a kapható diploma megbecsüléséről a munkáltató részéről, mégis mi hajt/hajtott titeket hogy elkezdjétek ezeket a szakokat?

Figyelt kérdés

Főként az élelmiszer-, a környezetvédelmi-, és a természetvédelmi mérnöki képzések köre érdekelne.

Vegyész technikus vagyok és jelenleg laborban dolgozom, egész szép fizetésért. Azonban valahogy mindig is tanulni szetettem volna. Úgy érzem több van bennem, több szeretnék lenni. Így sokszor gondoltam arra hogy munka mellett továbbtanulnék. Azonban évek óta a levelezői képzéseken csak a fentebb említett szakok indulnak, vegyészmérnök pedig csak Debrecenben van, ami számomra megközelíthetetlen. Érdemes a fenti szakokat elvégezni? Valóban "több" leszek? Vagy csupán idő, pénz és energiapazarlás lenne?

Jelenleg folyamatos műszakban nettó 270 ezer körül keresek. A felvi. hu, "végzés utáni kilátások" részén azonban egyik helyen sem látok ennyi számolt bruttó bért. Létezik, vagy van olyan ismerősötök, aki a fenti szakok diplomásaként ennyit vagy ennél jóval többet keres? Minden tapasztalat, tanács érdekel a témában.



2018. dec. 22. 05:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Egyik fent említett szakban sem vagyok érintett, teljesen más területen tanultam tovább (így teljesen más területen is dolgozom). De egy általános tanács bármiféle továbbtanulás előtt: ne a pénz legyen a fő motiváció (ezzel részben a kérdésre is válaszolok). Ha szeretsz tanulni, szeretnéd bővíteni az ismereteidet, más területek alapjait is megismerni, akkor jó döntés a továbbtanulás. De csak és kizárólag az, hogy mennyivel emelkedhet a fizetésed...nem biztos, hogy az egész képzésre elég lendületet fog adni.
2018. dec. 22. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Megis mi hajtott minket? Basszus, hat az hogy ezzel akartunk foglalkozni. 😀 Nem csak azok a szakok "életképtelenek" a gyakori népe szerint amit írtal, de mezogazdasagi vagy mernoki karon teny hogy tipikusan munkanelkuli szakoknak vagy pedig minimalberes melonak nézünk elébe. Persze vannak kivetelek ha igazán jo vagy, de hat na, nem lehet mindenki summa cum laude a képzés végére.

Én pl. azért valasztottam a szakomat mert egész egyszeruen ez erdekelt. Ahhoz hogy legyen egy jo munkam kellenek melle szakmernokik, es/vagy msc. Akkor mar tuti talalsz állást, bar tény hogy nagy a fizetes szoras. Lehet ugyis csak 150-ert talalok melot, lehet 250-ert. Senki nem tudhatja. Én latok a szakomban lehetőségeket. Jelenleg viszont kulfoldre készülök. Ez az igazsag. Nem akarok 250ert sem Mo-n dolgozni, mikor kulfoldon ugyanezert a munkáért lehet havi 1 millio körül keresek (nyelvtudassal persze). Es nem, ez nem keves penz kulfoldon. Parom es en fizetesembol ebbol mar kulfoldon is rohogve veszunk egy hazat. 😄

2018. dec. 22. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
76%

Nem csak ezekre igaz ez. Vidéken építőmérnökként nem kapok annyit mint te technikusként.


Van pár mérnök szak amivel frankók a lehetőségek, a többi meg elég tré sajnos.

2018. dec. 22. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
60%

Az élelmiszermérnöki nagyon hasonlít a biomérnökire. Igazából a műszaki vonal kb ugyan az. Ugyanúgy van általános és szervetlen,biokémia,szerves kémia,analitika. Van gépészeti alapismeretek (kb ugyanaz mint a vegyipari géptan), élelmiszeripari műveletek (vegyipari műveletek),és egy rahedli mikrobiológia.


Kb annyi a különbség, hogy nem a petroléter gyártást fogod megtanulni, hanem mondjuk a rostos narancsléét. De ez tulajdonképpen "mindegy", mert a gépek működését és az elméleti háttért ugyanúgy tudod (pl: fluidumáramlás,szűrés,derítés,bepárlás,kristályosítás,desztilláció,extrakció).


Ha meg nem jön be a vonal, akkor max 1-2 tárgy pluszba való teljesítésével át tudsz menni vegyészmérnök vagy gyógyszer vegyészmérnöki MSc-re is akár.

2018. dec. 22. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Hát szerintem annyira nem éri meg. Én ha most felvételiznék biztos nem kezdeném előröl a szakot..túl sok ilyen embert képeznek, a munka ehhez képest jóval alacsonyabb. Jó helyre általában protekciós úton kerülsz. Igaz nálunk volt 3 hónapos gyakorlat, itt célszerű már úgy választani, hogy későbbiekben alkalmazni tudjanak,mert utána elég nehéz munkát találni.
2018. dec. 23. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Minden a szemlélettől függ. Ha valaki haszonelvűen nézi a világot, az pályaválasztáskor aszerint dönt, hogy mekkora erőfeszítéssel és befektetéssel mennyi jövedelemre, elismertségre és létbiztonságra számíthat. Ebből a szemszögből az általad felsorolt szakok szóba sem jöhetnek. Szerencsére az emberek jó része más szempontok alapján dönt, különben senki nem menne mondjuk diplomás ápolónak vagy szociális munkásnak. Akik ilyen szakokra mennek, azok vagy személyes érdeklődés, vagy érzett elhivatottság, vagy valamilyen vallott értékrend miatt választják ezeket, vállalva az elhelyezkedés nehézségeit és az anyagi kompromisszumokat. Ha ilyet érzel magadban, ne fojtsd el, mert a kiteljesedést zárod el magadtól. Még ha nem találsz munkát az említett területeken, akkor is a tanulás maga lelkileg gazdagít. Mivel már most van jó munkahelyed, pályázgathatsz különösebb kockázat nélkül, s legrosszabb esetben is csak maradsz ott, ahol vagy, s lesz mellette egy intellektuális hobbid.


Konkrétan a természetvédelmi mérnök szakról első kézből tudom, hogy még MSc-vel is nehéz elhelyezkedni, hiszen fiatal szakmáról van szó, s így a nyugdíjazás miatti üresedések egyelőre ritkák. A környezetmérnököknek sem könnyű szakmán belül elhelyezkedni; viszont úgy nagyobbak az esélyek, hogy elvégzik a munkavédelmi szakmérnök szakot utána, mert sok cég egyetlen embert foglalkoztat erre a két feladatra. Mivel vegyésztechnikus is vagy, szerintem volna esélyed mondjuk szennyvíztisztító üzemben vagy valamilyen szennyeződést kibocsátó üzemben környezetmérnökként analitikusi munkát találni laborban.


Ha pedig kimondottan a vegyészet érdekel, esetleg levelezőn megcsinálhatod a kémia BSc-t Szegeden vagy Egerben, s onnan tovább tudsz menni vegyész MSc-re, szintén levelezőn. Ezzel már lényegesen jobbak az elhelyezkedési lehetőségek, mint a többi, általad említett szakok bármelyikével, s akár a jelenlegi munkahelyeden belül is előre léphetsz.

2018. dec. 27. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
27%

Hagyjuk már ezt a haszon élvező dumát. Mindig is rossz duma volt. Elvárható, hogy ha az ember tanul valamit avval azért boldogulni is tudjon.

Azt nem érdekli csak ez akit otthonról tartanak el, és soha az életben nem akar önállósodni.


Elmondom, hogy mondjuk a 160 nettóval amit szerintem az élelmiszermérnökivel keresel Nyugat MO-n vagy Bp-en az utcára kerülsz.

2018. dec. 27. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
A 6. válaszoló voltam és erősen vitatkoznék a 7. válaszolóval. Rengetegen élnek Magyarországon havi 160 ezer nettóból anélkül, hogy eltartanák őket, vagy hogy az utcára kerülés fenyegetné őket. Ilyen például a fiatal pedagógusok és ápolónők nagy többsége, s vannak is ilyen barátaim Pesten. Nyilván egyedül ennyi pénzből nem lehet egy pesti albérletet kifizetni és még meg is élni, de az emberek nagy többsége a társával él, és sokaknak a szülők besegítenek az első lakáshoz jutásban. Ha van jövedelemmel rendelkező társad és nem kell albérletet fizetni, akkor szerényen ugyan, de meg lehet élni ennyiből is. Épp erről beszéltem, hogy ez egy kompromisszum, amelyet az ilyen szakmát választók felvállalnak azért, hogy az érdeklődésüknek vagy elhivatottságuknak megfelelő dologgal foglalkozhassanak. Az persze igaz, hogy ezt nem mindenki teheti meg: akinek a szülei nem tudnak segíteni a lakáshoz jutásban, és a társának sincs lakása, vagy magányos, annak sajnos nem célszerű rosszul fizető pályát választani Magyarországon, akármennyire is szeretné. Ez valóban nincs így jól, hogy nem adatik meg mindenkinek, hogy azt csinálja, amit szeretne. A haszonelvűség kapcsán arra utaltam, hogy vannak, akik hátterük alapján megtehetnék, hogy az érdeklődésüknek megfelelően választanak szakmát, mégis inkább azt választják, ami jobban jövedelmez, mert nem akarják a fenti anyagi kompromisszumot meghozni. Nem elítélem őket, csak szerintem lehet, hogy később megbánják. Nem boldogít túlzottan egy olyan munkahelyre bejárni pusztán pénzért egy életen át, amelytől nagyon távol húz az ember szíve.
2018. dec. 27. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Csak mondjuk az a "vicces", hogy egy diplomással szemben (és mondjuk az élelmiszermérnök, valamint környezetmérnök is tanul, tehát azért nem mondanám hogy két szép szeméért kap diplomát), azzal szemben ha elmennék a LIDL-be pénztárosnak jobban kijönnék, mint úgy, hogy pályakezdő diplomás vagyok. Na, ez az igazán szomorú.
2018. dec. 29. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Kedves utolsó, ez Magyarországra igaz. Külföldön az említett diplomák közül nekem van egy. Itthon nettó 150 ezer, odakinn 1 millió kezdőként. 😁
2018. dec. 30. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!