Miből kell érettségizni ahhoz, hogy újságírónak tanulhassak? Hol lehet újságírást tanulni?
Összeszedtem neked pár választ itt gyakorin.
Kommunikáció és médiatudomány szak biztos segít. De voltaképpen bármelyik szak megteszi, érdemes bölcsész-, gazdasági-, vagy társadalomtudományi területen diplomát szerezni, lehetőleg olyasmiben, ami úgy egyébként érdekel Téged. Az újságírásnak az elméleti hátterét és úgymond szabályait kb. egy hónap alatt meg lehet tanulni, nyilván a papír számít. Egyébként felsőoktatási továbbképzések vannak sok egyetemen, és számos helyen vannak újságíró képzések. Felvi.hu-n tudsz utána nézni. ahhoz, hogy ezekre jelentkezz, a feltételeknek megfelelő alap diploma kell.
.
.
Attól függ milyen szakterületű újságíró szeretnél lenni. Az újságírás általános fortélyait többféle újságíró iskolában, kommunikáció-média szakos főiskolán meg lehet tanulni, de az önmagában semmit sem ér háttérműveltség nélkül.
Politikai? - akkor politológia, szociológia, közgáz, történelem, jog előnyös alapképzettséget ad.
Gazdasági? - akkor közgáz
Tudományos? - akkor természettudományos alapdiplomák
Sport? - akkor testnevelési egyetem
Bulvár? - na akkor semmi, csak kellően üres fej :-)
.
.
Ebben elsősorban nem a végzettség dönt, hanem a tehetség, készség, kapcsolatok és tapasztalat, van akinek lehet akármilyen végzettsége ha jól ír, ismer sok embert, van mögötte múlt (akár novellaírás, akár blog, akár író versenyek, bármi kapcsolódó) akkor felveszik, sokszor a próbamunka alapján, aztán ha úgy van beiskolázzák ők. De sok végzettel találkoztam már akik nem tudnak írni, mármint nem a helyesírás, bár az is volt, hanem a tartalom, nem élvezhető/lefoglaló/vonzó a tartalom, nincs mögötte egyéniség, stb.
Érettségi után dolgoztam benne sokáig (műszaki tanulmányok mellett, tehát közöm nem volt hozzá szakmában :D), sok ingyenmunka először, gyakornokként kezdi mindenki végzettségtől függetlenül, aztán ahogy fejlődik az ember mehet felfelé, sok idő és munka mire csak egy témáról írtam, amit szerettem is, utána volt rovatom és pár társam. A legnehezebb ezt bejelentett munkaként csinálni, 90%-ban a szabadúszókat szeretik akinek vállalkozása van, számlaképes, nem kell utána fizetni csak a munkáért.
.
.
Szia!
Én nem rosszindulatú választ fogok adni, de szerintem nem fog tetszeni. Én is így indultam, hogy újságíró szeretnék lenni. Tízszeres túljelentkezés ellenére bekerültem a városunkban lévő gimnázium komm.-média szakára, az osztályunkban én írtam a legjobb felvételit (bár lehetett volna jobb, csak 44 pontos lett), nekem is mondták, hogy jó fogalmazó vagyok, érdekesen tudok írni. A csoportommal csináltunk újságot, és teljesen más feladat volt, mint ahogy azt korábban elképzeltem (főszerkesztő voltam, de a sok kedves osztálytársam sz*rt az egészre, így az újság cikkjeinek háromnegyedét én írtam meg). Ajánlom, hogy próbáld ki az újságírást élesben, mert teljesen más, ugyanis olyan cikkről, ami nem érdekel, nehéz jól írni. Illetve nem mindegy, hogy milyen stílusban kell írnod, szóval persze, ha így elgondolod, hogy szeretsz írkálni, addig oké, de egyébként nehéz feladat. A pályafutásod során pedig nyilván nem mindig érdekes dolgokról kell fogalmazást készíteni. Amint kicsit jobban belemélyedtem a témába, hogy milyen manipulatív eszközei vannak a tömegkommunikációnak, teljesen eltántorított. Nagyon kevés olyan lap van, ami nem hazugságokat tesz közzé. Na de ennyi elég abból, hogy én hogyan jutottam el az újságírástól az újabb célomig (pszichológia). Ha ezzel akarsz foglalkozni, szükséged lesz médiaérettségire is, bár nézz utána, hogy ahová szeretnél menni, oda kell-e. Illetve szerintem egy-egy jobb helyen magyarból is lehet, hogy kellene egy emelt. Hányadikos vagy? Ha már gimi második felében vagy, és még nincs egy nyelvvizsgád sem, ajánlom, hogy kezdj neki. Nem tudom, mennyire vagy tisztában a pontokkal, de szerintem az ilyen helyekre sok pont kell. Ha van két nyelvvizsgád, az ötven pont, összesen 80 pluszpont szerezhető, érdemes kihasználni. Ha van kérdésed, írj, hirtelen ilyenek jutottak eszembe, remélem azért valamennyit segítettem, és végiggondolod, hogy van ennek árnyoldala is, nem elég, ha jól tudsz fogalmazni!
Egy jóakaró
.
.
Az oktatásról, úgy általában:
Ezt a szakot nem igazán becsülik meg, nem értékelik, mert valljuk be, nagyon könnyű. Minden egyetemen van kommunikáció szak, évente ezernyi kommunikációs végez.
Az állami helyekre bekerülni nehéz (én nekem sikerült). Az arány: a csoportomban 4 államilag finanszírozott volt, a többi 21 ember költségtérítéses!! Nagy része elkényeztett, pénzes, semmi ambícióval. És ők is végeznek! Szinte semmi tanulással a 4,5-ös átlag garantált. (Ez nem egy túl neves egyetemen volt.)Nem jut mindnek állás, és az elkeserítőbb, hogy nem mindenki fog a pályakezdőkért kapkodni! Egy újságírónak nem csak a fogalmazási készség kell, illetve a stilisztikai bravúrok. Magának is valamennyire manipulátornak kell lennie. Itt elég, ha arra gondolok, hogyan tud eljutni addig, hogy egy lap szóba álljon vele. Mert ahhoz nem elég egy kommos diploma...
A legtöbb újságíró amúgy nem újságírói végzettségű, hanem ahhoz a szakterülethez kapcsolódik a végzettsége, amihez ír. Nagyban függ attól is, milyen műfajban akarsz írni. Én nem írnék bulvárba, oda tényleg mindenki tud.
A szerencséről annyit: nagybácsikám híres teniszező volt. A pályán felajánlotta egy nagykutyának, hogy segít neki teniszezni. Ő cserébe egy rádiós állást ajánlott neki, 9 évig csinálta. Nagybácsim rádiózott, publikált. Úgy, hogy csak jó helyen volt!
Én azt ajánlom, mellette írj pályázatokra és próbálj publikálni neten, vagy helyi lapoknál. Elvégezheted végül is a szakot, hogy legyen papírod, ha nagyon újságíróskodni akarsz. De én mellette felvettem egy élhetőbb szakot is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!