Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Duális képzésre miért csak...

Duális képzésre miért csak egyetem előtt június körül lehet jelentkezni?

Figyelt kérdés
Mármint így nem tudja az ember egyaltalán, hogy mire számítson, látatlanba meg nem vállalja be. Pl én gépészmérnöknek jelentkeztem, és gondolkodtam a duális képzésen, de nem vállaltam be vaktába, mert egyetem se könnyű, tanulmányok nyílván az elsőtlegesek, és heti x óra meló mellette nem bizti, hogy menne. Legolább ha 1. félév után lehetne vállalni, akkor már tudná az ember, hogy mi is az az egyetem, mennyit kell tanulni, és akkor el lehet dönteni, hogy bírnád-e.

2018. aug. 1. 00:54
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
21%
A duális képzés egy zsákutca, az egyetemek is tudják, de szükségük van a támogatókra, így nem vágják el nyíltan.
2018. aug. 2. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Első ezt hogy érted? Miért zsákutca?
2018. aug. 2. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
15%

A duális képzésben részt vevő cégek nem abban érdekeltek amiben a hallgató.


A szakmát érdemben megtanulni az egyetemen lehet, a fennmaradó idő és energia nagyon kell a szakdolgozati munkában való elmélyülésre, mert igazán csak ahhoz fog érteni az ember amiből a dolgozatát írja. A cégekkel való kapcsolatnak olyan formában van értelme, ha a cégnél van egy konzulensed az egyetemi témavezető mellé, és a témád eleve olyan, hogy szorosan kapcsolódik az adott cég tevékenységéhez, ilyenkor egy cég hasznos segítséget jelenthet és személyes kapcsolatok is építhetők.


A duális képzés azonban nem erről szól sajnos, hanem arról, hogy a cég olcsó rabszolga-munkaerőt szerez, amit nem ott használ ahol az a hallgatónak hasznos, hanem oda teszi-veszi ahol a cég pillanatnyi ügymenete megkívánja. Nem alakul ki szoros szakmai kapcsolatod egy adott személlyel, hanem tengő-lengő pótmunkaerő leszel, akit kihasználnak "gyakorlati képzés" ürügyén.


A másik pedig az, hogy műszaki szakterületeken a BSc inkább alapozásra való, mintsem egy konkrét cég speciális gyakorlatorientált betanítására. A képzés duális jellege nem segíti, hogy felkészítsd magad az MSc-re márpedig az érdemi mérnöki tudás ott szerezhető meg, a BSc arra való, hogy az alapjaid rendben legyenek.

2018. aug. 2. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
76%

#3: ezt cáfolom. Gondolom, vannak ilyen cégek is. Mindenesetre nálunk a duális hallgatók érdemben be vannak vonva a cég napi munkájába. A szakdolgozatukat is megírhatják céges projektekről, és ehhez minden segítséget megkapnak.

Ugyanis azon vagyunk, hogy saját leendő mérnökei két neveljük ki. A mi érdekünk is, hogy diploma után nálunk akarjanak dolgozni, és nekik is biztosítva van egyetem után a munkahelyük.

2018. aug. 2. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
33%

Duális képzésre igazából nem lehet jelentkezni.

Duális képzés van, így mégiscsak jelentkezel rá.

A duális képzés leginkább a partnercégeknél jelenti azt, hogy nem egy sima gyakornok vagy, hanem duálisos gyakornok.


Tehát az egyetem partnercégei meghirdetik, hogy duális képzés keretében vesznek fel hallgatót gyakornoknak. Ehhez van egy oktatási programjuk, amit végig kell csinálnod. Minden félévben beszámolót kell írjál arról, mit csináltál tanultál az adott félévben a cégnél, amit értékelnek, bár ez az értékelés az egyetemi tanulmányokba nem számít bele, de mégis értékeli a cég és egy egyetemi oktató.


A cégekhez már akár márciustól kell jelentkezni a duálisos képzésbe, illetve a felvételire. Van cég, amelyik már ekkor indítja a félvételi folyamatát, ami elég komoly szokott lenni, több fordulós.

Erről a duálisos képzésben résztvevő hallgatónak kell tájékozódnia az egyetem honlapján és az egyetem partnercégei honlapján, hogy mi a jelentkezés vagy pályázás határideje.


Aztán jelentkezel több céghez. A cégeknek elvileg a felvibe utolsó sorrend módosítási határideje előtt vissza kell jelezniük neked, hogy felvettek-e. Ennek figyelembe vételével tudsz még sorrendet módosítani, ha szükséges.


Aztán ha bekerültél az egyetemre, akkor érvényes lesz a cég felvételije is, különben meg a cég nem vesz fel. A cég csak akkor vesz fel, ha az egyetem is felvesz. Ha nem vett fel az egyetem és a cég korábban felvett, akkor érvénytelen a cég felvételije és a cég értesíti a sorrendjében a következő hallgatót, akit előzetesen nem vett fel, hogy mégis felvenné, és akar-e még odamenni hozzá. Aztán ha nem akar akkor értesíti a következőt, vagy pótfelvételit hirdet meg a már az egyetemre felvetteknek, ha marad üres helye.


Inkább legyél duálisos gyakornok egy cégnél, mint sima gyakornok. Ha egyetem mellett dolgoznod kell, vagy dolgozni szeretnél, hogy legyen gyakorlatod, akkor a duális a legmegfelelőbb erre.

2018. aug. 8. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
89%

Ilyet se hallottam még, hogy az MSc-n lehet megszerezni az érdemi mérnöki tudást.

Nálunk már BSc-n kb minden lemegy, szakirány, ágazat, 3 önálló projektfeladat. MSc-n csak ismétlődik, pár elméleti tárgy, amit a gyakorlatban már inkább csak a kutatók hasznosíthatnak, és további projekttárgyak, ahol ugyanúgy mint a BSc-nél elvárják, hogy magadtól összedobj vmit. Az önálló munkádra kapsz mégegy diplomát, de sok hasznos tudást ott már nem adnak pluszba.

Hozzánk, még a BSc alatt jöttek cégvezetők, és arra a kérdésre, hogy ajánlják-e az MSc-t, látszott rajtuk, hogy azért válaszolnak igennel, mert ez az "elvárt". Bár volt, aki nem nagyon kertelt, és mondta, hogy BSc is elég.

A duális képzésről eddig jókat hallottam, ez a zsákutca szöveg még új. Nyilván egy cég annyi embert vesz fel ahányat tud. Nem járhat mindenki duálra. És azért jó a szakmát megtapasztalni az biztos, nem csak az oktatók sületlenségeit hallgatni, hogy majd így meg úgy, meg ezt tudni kell... Sok mindent felejtünk, de amit csinálunk, abban jók tudunk maradni. A sok képlet meg a feledés homályába merül, akár pár nap alatt. Nem azért tanulunk, hogy mindent tudjunk, a szemlélet kialakítása a fontos!

2018. aug. 8. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
69%
Igazából a partnercégnél akkor kell dolgozzál, illetve duális képzésben részesüljél, amikor vége van az egyetemen a szorgalmi időszaknak. Tehát ez úgy néz ki, hogy évente 26 hetet vagy az egyetemen, 22 hetet a duálisos cégnél és 4 hét szabadságod van. Akkor is kapsz díjazást amikor az egyetemen és szabadságon vagy. Évente 12 hónapon át kapsz díjat, ami havonta nem lehet kevesebb mint a minimálbér 65%-a. És ez nettó. Ez most legalább 89700 Ft havonta , ami a tiéd.
2018. aug. 9. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
12%

A cégvezetők véleménye e tekintetben irreleváns. Sok cég szinte technikusi vagy szakmunkás szintű "betanított mérnökökkel" is elégedett lenne, sőt jobb nekik a rosszul-félig képzett szakember aki csak azt tudja nagyon jól a gyakorlatból amit az adott cégnél kell csinálni. Az ilyen "gépészmérnök" azonban valójában nem gépészmérnök, hanem "audi jobb ablakemelő mérnök" lesz, aki kiszolgáltatott a cégének amit egyedül ismer.


Ha olyan jól képzett mérnök akar lenni valaki, aki nincs kiszolgáltatva egy cégnek, mert szakértői szintű versenyképes munkavállaló, akit az egész világon keresnek, és akár félévente kaphat új még jobb munkát, vagy előléptetést a következő cégnél annak a számára a duális képzés és a BSc szinten való abbahagyás zsákutca.


Igen, ha valaki a cégnek kiszolgáltatott, örökösen az állásáért remegő "betanított mérnök" akar csak lenni, akkor a duális jó megoldás, de ehhez szinte egy technikusi tanfolyam is elég lenne valamelyik szakgimnázium után.

2018. aug. 10. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
52%

Utolsó/nyolcas!


Ezeket te honnan veszed? Azért, mert valaki duálisos, attól még mehet MSc-re. Sőt a legtöbben mennek is, illetve van ahol már MSc-n is van duális. De BSc-n is megkapják ugyan azt a tudást az egyetemen, mint a nem duálisosok.


Ezt a zsákutcás dumát sem értem. 3-4 éve vezették be ezt az egészet! Honnan vannak információid, hogy a még le sem diplomázottak milyen pályautat járnak be?


Szerinted akkor mitől lesz jó egy mérnök? Ha inkább egy sima gyakornoknak megy? Ott aztán tényleg nem tanítanak semmit, csak a kuli munkát adják, hisz az ember pár hónapot, max félévet tölt el. Vagy az lenne a jó, ha 5 év után 0 dolgozói tapasztalattal vág neki az életnek?


A duális képzésnek pedig pont ez a lényege, hogy egy teljes körű 3+ éves kiképzést kapsz, amiben vagy bepillantást nyersz minden területre, vagy egy adott területet marhára kiismersz. És ez nem azt jelenti, hogy "audi jobb kar emelő mérnök". A vállalatok is tudják, hogy fixen ott lesz az ember náluk több évig és valószínűleg utána is ott akar maradni, ezért van idejük és érdekük, hogy rendesen megismertessék az emberrel a dolgokat.

2018. aug. 11. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
0%

Már elnézést, de a cégek (pláne magyarországi cégek, leányvállalatok és periférikus telephelyek) honnan ismernék a "dolgokat"?


A cégek a jelen gyakorlatát ismerik, de egy jövendő mérnöknek nem a jelen gyakorlatára van szüksége, mert addigra az már elavul, hanem a jövő lehetőségeire, ezt pedig egyetemen lehet megtanulni.


Én abban hiszek, hogy jó mérnököt egyetemen lehet képezni, ahol az élvonalbeli műszaki kutatások és fejlesztések zajlanak, ahol a nemzetközi K+F projektek működnek. A cégekhez már csak az utolsó fázisban az innováció során jut el a folyamat.


Én így tapasztalom, így gondolom, így látom, de másnak lehet más véleménye.

2018. aug. 11. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!