Ha informatikus szakra szeretnék menni, milyen lehetőségek vannak, pl középsuliba, vagy utána?
Szia!
Az informatikának nagyon sok ága van, nem csak programozásból áll az egész. Nem mindegy, melyik ág tetszene. Ettől függ, hogy mire érdemes rágyúrnod a középiskolában: matek, algoritmuselmélet, programozás, esetleg fizika...
Én a BME-n végeztem, BSc-n számítógép-hálózatokkal kapcsolatos szakirányon (amiben a telefon- és mobiltelefonhálózatok is benne voltak), MSc-n számításelmélet szakirányon, ami kb. matek-matek-matek. Most adatbányászattal foglalkozom, ez matek-matek-matek, meg azon belül elég sok valószínűségszámítás.
Ágak eltérése? Olyan sok van, hogy hirtelen felsorolni is nehéz mindet. Eldönteni viszont neked kell, hogy melyik is tetszik valójában.
Van olyan informatikus aki inkább csak a hardware-el foglalkozik, ergo számítógépek összerakása/javítása, van aki adatbázist kezel, van olyan aki ezekről az adatokról készít analízist, van aki a hálózatokkal foglalkozik, van a programozás ami szintén elég tág fogalom mert magába foglalhatja a webfejlesztést, applikáció/software fejlesztést, azon belül lehet akár android fejlesztő is, integrált applikáció fejlesztés, különböző nyelvek, de még a játékfejlesztés is, de van olyan ága az jnformatikának némi igényelhet némi kreativitást, mint például a web designer, vagy játékfejlesztésnek is van ilyen része, főleg animáció, akár 3d vagy a design részénél, van rendszergazda is, vagy egy másik ág ami gazdaságinformatika. Ez végülis magába foglalhatja az információs rendszerek használatát mint például adatbázis, (ami lehet access vagy táblázatkezelő; excel stb). De a gazdaságinformatikus az az, aki cégeknél csinál mindenféle feladatot aminek köze van az IT-hoz részben.
Meg még biztosan van egy jó pár amit kihagytam. Egy informatikus csinálhat ezekből egy, de akár egyszerre több feladatot/ágat is. (Akár egy cégnél.) Szóval nem kell arra görcsölni, hogy ha te suliban hálózat telepítést tanultál programozás helyett, akkor programozó már nem lehetsz. De, ha megvan a szorgalmad hozzá, akkor az is lehetsz. (És a munkáltatót nem mindig izgatja, hogy miből van végzettséged pontosan, elég ha valami informatikai ág, onnantól van áttérés, ami inkább rajtad múlik hogy tanulsz-e.)
Külföldön elég színes a választék középiskolákban és egyetemeken is informatikai szakokon. (Én például Angliában gazdaságinformatikát tanultam 16-18 éves korom között. Csak gazdinfó és azok tárgyai voltak az órarendemben, tehát semmi más tárgyam nem volt mint nyelv, matek, töri vagy bármi. Viszont azonos végzettségi szintet adott mint egy magyarországi érettségi.)
Egyetemeken is lehet külföldön tanulni kimondottan webfejlesztőnek, játékfejlesztőnek stb stb BSc képzésen. (Ami egyetemi alapképzés)
Magyarországon az egyetemeken sajnos ez le van szűkítve 3 (már 4) szakra:
-Mérnökinformatika: Ez a legfedettebb szak ami a leginkább magába foglalja a legtöbb informatikai ágat. Viszont sokakat zavar hogy semmibe sem mélyedsz bele, hanem mindenből csak az alapokat, majd mentek tovább a másik ágra. (De segít hogy magad specializálódj amerre csak akarsz akár otthoni tanulással.) Viszont ezen a szakon van fizika is, meg kis matek is ha jól tudom.
-Programtervező informatikus: Ez inkább elméleti háttérre van ráfeküdve, de viszont nagyon sok a matek. Matek, matek és matek. (Régen ez azthiszem matematikus képzés volt, abból alakult kicsit át ha jól tudom) Ez sajna nem fed le annyi ágat az infóból.
-Gazdaságinformatikus: Mint már említettem ez mindent magába foglal ami egy céget vagy vállalkozást tud előrébb hozni IT segítségével. De persze más informatikai ágat is lefed, ami egyetemtől is függhet. Sok helyen ugyanúgy tanulnak programozni ezen a szakon is, de nekem meg sok hardware is volt benne az adatbázison túl.
-Üzemmérnök informatikus (Bprof): Ez egy új képzés ami nem is teljesen egyenértékű a többi szakkal és azok diplomáival. Szóval lehet a kezdőfizetése is kevesebb lesz ezzel a végzettseggel. Ez egy kicsit lebutított szak, és inkább gyakorlatiasabb. Meg ha jól tudom a képzésed nagyrészét gyakorlatként töltöd egy cégnél.
Remélem tudtam segíteni. Kicsit előrehaladtam és írtam az egyetemi lehetőségeidről. Ha nem egyetemen hanem OKJ és hasonló képzéseken gondolkozol, azokat inkább nem ajánlanám. Úgy is csak hátrányban leszel a diplomás informatikusok mögött, ha csak nem tűnsz ki nagyon de nagyon a tudásoddal.
Középsulinak meg olyat válassz ahol tudsz informatikát is tanulni érettségi mellett. (Talán szakgiminek hívják ezeket? Passz.)
És akkor utánanézel az ágaknak és érettségi mellett azokat is tanulod. Egy ismerősöm két ágat is csinált az érettségije mellett, szoftverfejlesztés és talán hálózat kezelést. (Szintén Magyarországon, szóval lehetséges ez is.)
De vannak iskolák amik még jobban infó orientáltak, ha érdekel a dolog keress egy olyat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!