Emelt magyar érettségihez tapasztalatok, tippek, jó tanácsok?
Jövőre érettségizem,magyarból emelteznem kell,időbe elszeretném kezdeni a felkészülést,hogy minél jobb pontokat szerezzek.
Aki már érettségizett ebből a tárgyból emelt szinten,tudna adni pár jó tanácsot hogy melyik feladatnak hogyan fussak neki?
Az első irodalmi műveltségi feladattal nem lesz gond,az csak szövegértés,és a saját tudás segítségével kell megoldani a feladatokat,ez megy a legjobban...Viszont a műelemzés,reflektálás már sokkal bonyolultabb,amikor gyakorlok sokszor a szó szám sem jön ki,van hogy ötletem sincs hogyan kezdhetnék neki...Mit tehetnék,hogy fejlődjek az ilyen feladatok terén?
Itt tonna számra találsz hasonló kérdéseket!
Amúgy én is azt ajánlom, hogy korábbi feladatsorokat oda-vissza oldd meg!
Bocsi az off-ért:
Én is jövőre érettségizem, szintén emelt magyar. Nekem pont a műveltségi felével vannak bajaim, mindig úgy érzem, hogy nem tudok eleget. (persze a műelemzést, reflektálást is fogom még gyakorolni)
Ahogy az első is írja: rutint kell szerezni. :)
Te hova jelentkezel? :)
#5:
Alapból a kérdezőnek írtam, de bárki válaszolhat, aki emeltezik/emeltezett magyarból. :)
(Bocsi, hogy nem voltam egyértelmű)
ELTE tanári :) (egyik szakom a magyar lesz... ha felvesznek :D)
Szerintetek mit tudnék még csinálni azon kívül, hogy kijegyzetelem és megtanulom a 4 Mohácsy-féle könyvet és gyakorlom az előző évek feladatsorait? (és mellette rengeteget olvasok)
Picit parázok... : D
Sok sikert kérdező :)
Annak, aki most érettségizet: remélem, felvesznek, ahova szeretnéd. Mindjárt jönnek a ponthatárok :D sok sikert :)
Én idén májusban érettségiztem magyarból emelt szinten. Azt én is tudom javasolni, hogy csináld meg a korábbi évek feladatsorait.
A műelemzés és reflektálás részhez ezeket tudom javasolni:
-műelemzésnél le lehet írni azt a korstílust, amiben a mű keletkezett, ezzel is lehet bővíteni a szószámot, pl. ha kapsz egy Balassi verset, akkor le tudod írni a reneszánsz jellemzőit, más reneszánsz kori magyar költőket is megemlíthetsz (Janus Pannonius, Bornemissza Péter,stb.)
-szóval nyugodtan írhatsz más költőket/írókat, irodalmi példákat is érdemes beleírni. Ha egy konkrét téma van műelemzésnél, akkor írj még kötőket, akik ugyanebben a témában írtak. Pl. Megkapod Csokonai Tüdőgyulladásomról című versét, ehhez keress még olyan verseket, amik a betegség toposzához tartoznak, pl. Babits: Balázsolás, Kosztolányi: Halotti beszéd, stb.
-ezeket a verseket össze is tudod esetleg hasonlítani, ha nincs más öteted
-reflektálásnál ugyanúgy írj irodalmi példákat
-nálunk az volt a reflektáló feladat, hogy a színházi darabokban/filmekben elfogadható-e a trágár beszéd. Nyugodtan elmondhatod a véleményed a témában a reflektálás során, persze szépen megfogalmazva. :D
-ilyenkor írhatsz pro és kontra érveket is, pl. pro: a mindennapi beszéd során már beépültek az átlagember szókincsébe a káromkodások, kontra: a színház a művelődés helye, itt nem kéne káromkodni, az idősebbek is megbotránkoznak a vulgáris beszéden.
-bármilyen véleményed lehet, akár pro, akár kontra, csak érvekkel támaszd alá a véleményed.
-reflektálásnál még leírhatod a saját tapasztalataidat is, pl. te milyen olyan filmet/színdarabot láttál, amiben trágárul beszéltek? Hogy reagáltál rá?
-esetleg javaslatokat is tehetsz a probléma megoldására, ha olyan a téma.
Remélem értehetően írtam le és tudtam segíteni! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!