Hogy készülhetek egyedül fel az érettségire?
Tavaly tettem érettségit mindenből, azonban magyarból javítok. 65% lett ami eléggé gyér, hogy készüljek fel májusra? :)
Írásbelire! :) Köszi előre is!
19/L
Az a "gyér" 65% egy megfelelő alap, amire építkezhetsz. Érdemes lenne átgondolni, hogy az a 35%-nyi hiány, hiba mikből tevődött össze, s főként azok javítására koncentrálni.
Lehet kapni felkészítő kiadványokat, amelyek az írásbeli érettségire alapozva, annak mintájára készített feladatsorokat tartalmaznak javítási kulccsal együtt, így pedig ellenőrizni tudod magadat, illetőleg azonosítani tudod a hibáidat, választ kapsz arra, hol és mit hagytál ki stb.
Koszonom!:)
Sajnos a legtobb pontom a muelemzesnel szallt el.. Oran egyszer elemeztunk novellat es annyi. Nem tudom hogy alljak neki :( verset egyszer se csinaltunk.. Olvasgattam itt neten, de minden a javiton mulik. Marmint a magyar elegge szubjektiv.
Mi az amire mindenkepp kell pontot adniuk? :) elore is koszonom a segitseget
A magyar írásbeli érettségi II. részére, a műértelmező szövegalkotásra (egy mű értelmezése vagy összehasonlító elemzés) 40 pontot kaphatsz. Ez a 40 pont három részből tevődik össze:
1. Tartalmi minőség – maximum 25 pont.
2. Szövegszerkezet – maximum 5 pont.
3. Nyelvi igényesség (stílus, nyelvhelyesség) – maximum 10 pont.
Az 1. (vagyis a tartalmi minőség) esetében a legfontosabb, hogy arra törekedj, hogy a műelemzéshez tartozó feladatmegfogalmazásban megadott szempontokra (mindegyikre) koncentrálj, azokat vizsgáld és fejtsd ki – mindezt helytálló következtetésekkel, fogalomhasználattal, idézetekkel stb.
Ami a 2.-at (vagyis a szövegszerkezetet) illeti: egyrészt fontos a forma, vagyis a bevezetés–tárgyalás–befejezés megléte, valamint a bekezdések alkalmazása; másrészt fontos, hogy az elemzés gondolatmenete logikus felépítésű legyen; továbbá hogy akkora terjedelmű (pl. 500–700 szó) legyen az elemzés, amelyet meghatároznak a feladatmegfogalmazásban.
A 3. (vagyis a nyelvi igényesség) kapcsán pedig fontos, hogy választékosan, helyesen megszerkesztett mondatokban stb. fogalmazz.
A 2. és a 3. pont tehát olyan, amelyre igazából csak figyelned és ügyelned kell, és nem lesz semmi gond.
Ami az 1.-t, a tartalmat illeti, ott kell tudnod konkrétan a műelemző képességedet bizonyítani: ne ijedj meg, a lényeg, hogy azon szempontokra koncentrálj, amelyeket a feladatmeghatározás kijelöl (például a feladat egyik értelmezési szempontként adja meg a cím és a szöveg ellentmondó viszonyának körüljárását (például a cím "A gazdagság", ám a mű végig szegény emberek életét, érzéseit stb. mutatja be – ezt az ellentmondást Te kifejted, aztán mondjuk észreveszed, hogy ezek az emberek szeretik egymást, valóban törődnek egymással stb., tehát a gazdagság nemcsak anyagi lehet, hanem például lelki, és ez utóbbi sokkal magasabb rendű, mint az előbbi – ezzel pedig már kitérsz mondjuk a mű (számodra sugalmazott) mondanivalójára is stb.)
Ne félj attól, hogy nem tudod elkezdeni. Keress az interneten olyan oldalakat, dokumentumokat, amelyek a novellaelemzés és a verselemzés lépéseit ismertetik. Fontos, hogy ezek mind egyfajta sablonok, de segítenek abban, hogy lásd, mikre kell koncentrálnod. Például vizsgálni az elbeszélőt és az elbeszélés módját; a szereplők tulajdonságait, egymáshoz való viszonyát stb.; a helyszíneket, azok szerepét; a műben megjelenő idősíkokat, azok jellemzőit stb. stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!