Milyennek látszanak a közgazdászok elhelyezkedési lehetőségei a jövőben?
Tisztelt Hozzászólók,
egyre több olyan cikk jelenik meg manapság, amely a modern technika és az általa gerjesztett túlzott robotizáció és automatizállás veszélyeire hívja fel a figyelmet, kiemelve a munkahelyek tömeges megszűnését. A kérdésem pedig pontosítva az lenne, hogy a most közgazdásznak készülő( pl. jómagam is), vagy akár, már a közgazdaságban dolgozó embereket és azok munkalehetőségeit mennyire fenyegeti ez a dolog? Lesz lehetőségük ezeknek az embereknek a jövőben is érvényesülni, úgy ahogy manapság?
A munkaerőpiacon fellelhető legkiemelkedőbb területek véleményem szerint a pénzügyi és a bankszektor, a logisztika, és az emberi erőforrások. Mennyire vannak és lesznek veszélyeztetve ezek az ágazatok a modern technológia szempontjából?
Válaszotokat előre is köszönöm.
G. László
Egy idő után, megfelelő mesterséges intelligencia birtokában közel minden munkát el fog tudni végezni a robotika, bizonyos munkaköröket akár jobban is, mint az ember, erre már ma is van példa. Hogy ez mikor lesz globális, és minden területre kiterjedő, azt megsaccolni sem lehet, de véleményem szerint nekünk még lesz munkánk az elkövetkezendő pár évtizedben.
Nyilván azok a munkák vannak kevésbé veszélyben, ahová kell az emberi tényező, ahol olyan döntéseket kell néha meghozni, amit nem lehet pusztán számok alapján racionáltan kiszámolni, vagy adott esetben nem a legracionálisabb döntés bizonyul okvetlenül mindig a helyesnek. Akik ilyen munkakörben dolgoznak, azoknak a robotika hatalmas segítség lesz a munkájuk során, olyan mennyiségű adattal tudják segíteni a döntést, amire korábban sosem volt példa: de döntenie attól még az embernek kell (ha gazdasági témánál akarunk maradni, pl. egy befektetés, vagy banki oldalról egy hitelkérelem értékelése).
Valószínűleg az olyan egyszerűbb, tényleges szellemi teljesítményt kevésbé igénylő munkák, mint pl. az adatrögzítés, ügyfélszolgálat az első áldozatai között lesz a robotikának. De úgy gondolom, közgazdász diplomával csak többet fogsz elérni, mint azt, hogy több 10 év múlva is adatrögzítő legyél valahol.
Amiket leírtál, azok tipikusan olyan szakterületek, ahová kelleni fog az ember. Lehet, hogy nagyságrendileg kevesebb, mint most, de ezeket a területeket pont azon okból kifolyólag, hogy komoly döntési szituációk állnak elő nap, mint nap, nem végezheti el csak és kizárólag egy mesterséges intelligencia. Eleinte legalábbis biztos nem. Nyilván azért kell majd küzdeni, hogy beleférj abba a "kevés emberbe".
Az megint más kérdés, hogy egy alapvetően szegényebb és emellett konzervatív szemléletmódú régióban, ahol mi is élünk, a társadalmi és a jogi környezet mikorra tesz lépéseket annak érdekében, hogy mindez megvalósuljon. Nem tudom, csak sejtem. Még egyszer: szerintem nekünk még lesz munkánk az elkövetkezendő pár évtizedben, nem kell aggódnunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!