Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Emelt történelem lehetséges...

Emelt történelem lehetséges esszé kérdések?

Figyelt kérdés
Egy hónap múlva fogok emelt történelem érettségit írni és az a helyzet, hogy órákon még egy szó sem esett az esszéírásról, mit hogyan kéne, hogy legyen felépítve, mik a lehetséges témakörök, semmi... Az lenne ezzel kapcsolatban a kérdés, hogy mik azok a témák, amikből előfordulhat esszé feladat és részletesebben kéne megtanulni? Például az 56-ot hallottam, hogy át kell jobban nézni mert abból lehetséges, hogy lesz esszé. Pláne, hogy most volt a 60. évfordulója. Mik még ilyen témák?

2017. ápr. 10. 15:29
 1/1 anonim ***** válasza:

Emelt szinten a két hosszú esszét írhatod egyetemes vagy magyar történelemből egyaránt. Itt 30-40 sorban kell kifejteni az esszét, előfordulhat, hogy források nélkül, csak a témára vonatkozó ismereteidre és a történelem atlasz adataira támaszkodva. A megoldásra témánként 45-45 perc jut majd.



A hosszú, elemző feladatok megoldása a rövid esszéhez hasonló szempontok alapján történik, csak itt a források terjedelmesebbek, és sokrétűbb megoldást várnak el. Ezért érdemes olyan vázlatot készíteni, ami tartalmazza: a kulcsfogalmakat, érveket, okokat, következményeket, a megadott szempontokat.


1. Értelmezd pontosan a feladatot, ügyelj arra, hogy gyakran több részfeladat is szerepelhet benne.


Miről kell írni? Mit kell írni? Milyen speciális elvárások vannak?


2 Olvasd el figyelmesen a forrást ! Karikázd be vagy húzd alá azokat a kulcsszavakat, adatokat, jellemzőket, melyek a kérdés megválaszolását segítik.


Fontos! Nem magát a forrást vagy forráscsoportot kell elemezni, hanem a forrásnak az esszébe történő beépítésével a feltett kérdésre kell válaszolni. Ne vesszél el az adatok részleteiben!


3. Ötletroham: válogatás nélkül összeírjuk azokat a fogalmakat, ötleteket, kifejezéseket, eseteket, amelyek a kulcsszó hallatán eszünkbe jutnak


4. Gondolati térkép


A gondolati térkép az ötletrohammal összeírt szavak rendszerezését, kiegészítését, összefüggések létrehozását, a használhatatlan ötletek elvetését jelenti. Érdemes összekötni a rendszerezést az érettségi feladat konkrét kérdéseivel.


5. Logikai váz


Az esszéfeladat elvárja , hogy a megoldás megszerkesztett legyen, aminek alapfeltétele a logikus gondolati felépítés. A klasszikus hármas egységű tagolást ebben az esetben is érdemes alkalmazni.


Bevezetésként egy tényállást, egy megállapítást, egy állítást rögzíthetsz. A tárgyalásban ismeretek, érvek, cáfolatok következnek. Bekezdésenkénti tagolásban az esszéfeladat egyes részfeladatait oldhatod meg. Befejezésként elég lehet egyetlen összegző mondat.

2017. ápr. 13. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!