Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Egyetemváltás magasabb évfolya...

Egyetemváltás magasabb évfolyamon (jog, ELTE-Pázmány)?

Figyelt kérdés

ELTE-s hallgató vagyok, most csinálom a harmadévet (nappali, államilag támogatott). Tanulmányi gondjaim nincsenek, sosem kellett UV-re mennem vagy hasonló, ugyanakkor nagyon rosszul érzem magam itt.


Hatalmas a nyomás, a stressz, a hajtás, és ezt mindenkinek egyénileg kell viselnie (kb. magántanuló mindenki, olyan keveset tesz hozzá az egyetem oktatás címén, hatályos tankönyvet első óta nem láttam stb.). Oktatói segítséget szinte semmiben nem lehet kapni, személyes kapcsolat nincs a tanárokkal/nagyon minimális, az előadásokat mindenféle PhD hallgatók és megbízott oktatók tartják, akiknek bevallottan fogalmuk sincsen róla, hogy miért vannak ott. Sok tárgyból tematika sincs, nem hogy tételsor, a tárgyi körülmények kiábrándítóak.


A vizsgákon a tanszékek többsége rosszindulatú, azon versenyeznek, hogy ki tud alacsonyabb átlagot produkálni, és van olyan tanszék, ahol bevallottan retorzió éri azokat az oktatókat, akiknek túl jó a vizsgaátlaguk. (70-80%-os bukások, 1,6-os tantárgyi átlagok, elvből nem adnak jó jegyet annak sem, aki tudja -- AJ3-ból az egész évfolyamon 1 db 5-öst adtak...) Értelemszerűen fel sem merül, hogy változtatnának az oktatási vagy a számonkérési metóduson, hiszen a buktatás és a szívatás a virtus. Nyelvoktatás gyakorlatilag nincs, pénzért sem.


A stressz miatt kiborultam az előző vizsgaidőszakban, és nem fejeztem be azt (egy tárgyból nem tudtam elmenni vizsgázni), emiatt csúszó lettem, még 2,5 évem van a 1,5 helyett, lenne egy olyan félévem, ahol egyetlen tárgyamt kéne felvennem. A vizsgakurzust a hajamra kenhetem, mivel nálunk nincs keresztfélév. Most járok megint, de nem tudom, kibírok-e itt még ennyi időt, vagy egyáltalán akarok-e itt szenvedni. Jelenleg az a célom, hogy a következő vizsgaidőszakot abszolváljam.


Járok terápiára, és a környezetemben nem én vagyok az egyedüli -- aki nem 7-8 év alatt szeretne végezni, és elvárna némi oktatást is (jár előadásra...) mind rosszul van a helytől, a kari pszichológushoz 5 hónapos várólista van, senkit sem ismerek, aki boldog vagy akár csak elégedett lenne. Fontos lenne a szakmai gyakorlat, de emellett a kínzás mellett nem tudnék bevállalni heti 20 órát, és általában ez a minimum, amire keresnek.


Azon gondolkodom, hogy átmegyek a Pázmányra, de nagyon félek, hogy megbánnám. Mindig ELTE-s szerettem volna lenni, büszke voltam, mikor felvettek, és úgy gondolom, elhelyezkedésnél számít, hogy ez a presztízsegyetem, függetlenül attól, hogy a valóságban nem feltétlenül itt a legjobb az oktatás. Valahol a most felnövő jogásztársadalomban stigma, ha valaki a Pázmányra migrált az ELTE-ről, függetlenül attól, hogy mi volt az oka a váltásra. Nehezen ismerkedem, de most már végre van itt pár barátom és elég sok ismerősöm, ez viszont nem lenne, ha negyedéven átmennék máshová, hiszen ott már összeszoktak az emberek.


Ugyanakkor sokat nyernék a Pázmánnyal: jókat hallok róla, most oda járok nyelvórákra, azok színvonalasak, az épület igényes. Nem lennék csúszó, nem kéne szigorlatokon részt vennem, nem kéne még egy évfolyamdolgozatot írnom. Mivel nincs Gt. a Pázmányon, a polgári anyagi tárgyaim már mind meglennének (feltéve, hogy sikeresen zárom ezt a vizsgaidőszakot). A legjobb barátnőm már korábban váltott (neki nem ment a róma ELTE-n), és jól érzi magát, ahogy a többi menekült ismerősöm is azt mondja, hogy sokkal hallgatóbarátabb hely.


Kontra a fentieken kívül, hogy tudomásom szerint államis státust nem lehet átvinni, tehát fizetős lennék. A tárgyakat el kéne fogadtatni, ami adminisztratív szempontból nagy kihívás lenne, és van 1-2 alapozó, amit nem biztos, hogy elfogadnának. Szintén kihívás, hogy az összes speciális tárgyat (kánonjog és társai) be kéne sűrítenem 1,5 évbe, illetve a mintatantervi eltérés miatt lenne pár tárgy, ami korábban van a Pázmányon, ezeket szintén pótolni kéne (MUJ), és míg én idén végeznék a KIG-gel, ott van egy nemzetközis KIG is, amit fel kéne vennem. Szabvált nem fogadnak el máshonnan, úgyhogy 8 tárgyat kéne 1,5 év alatt lenyomni.


Mit gondoltok? Szívesen venném olyanok véleményét, aki későn, nem első/gyakorlatilag első év után (tehát róma-AJ vonalon) váltott, hanem később. Ha BA-MA lenne, egyszerűen máshová jelentkeznék, de az osztatlan képzés miatt ez sajnos nem adott lehetőség.


2017. márc. 14. 15:30
 1/1 anonim ***** válasza:
Szia! Én nem váltottam, nem is jogász képzésen vagyok, most végeztem egy jogi képzésen. Azt tudom tanácsolni,hogy ha adott a lehetőség válts! Hiszen bár a presztízs értéke (talán) nagyobb az ELTE-nek de őszintén megéri? Ha tegyük fel elvégzed 2,5 év múlva a jogász képzést az egy dolog, de lehet annyira ki leszel készülve idegileg. Lehet hogy mit sem fog érni a "presztízs" hiszen a vállalatokba/cégekbe/állami szférába elsősorban olyan embereket akarnak foglalkoztatni akik egészséges lelkivilággal rendelkeznek (mert valljuk be ez a "pár" év rányomja a bélyegét a későbbi életmódra is). Ha ennyire nem bírod az ottani légkört mindenképp próbálj váltani, a többi (barátok, társasági élet, tárgyak) mind csak másodlagos, mert az egészség a legfontosabb, nélküle minden semmi. Én a pázmány jogász képzésre jelentkeztem mint "mester képzés", és őszintén ahogy itt végig olvastam korábban a véleményeket meg sem fordult a fejemben, hogy az ELTE-re jelentkezzek, hiszen nem szeretnék beleőrülni az egyetemi létbe, az nem azért van. A másik még hogyha a tanárok ott egyáltalán nem segítőkészek, azért később még bajban lehetsz pl. szakdogaírásnál, mikor konzultálni kell, mert ugye nagyban függ a segítőkészségüktől (is) hogy hogy fog sikerülni a dolgozatod (mert ugye tanárt választunk ilyenkor elsősorban, nem pedig témát). És ha már itt tartunk szerintem egy pályakezdőnél amit elsősorban szoktak nézni az az oklevél minősítése, majd a tárgyi tudás, a többi mind csak ezek után következik.:)
2017. jún. 7. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!