A villanyszerelő jó szakma?
A villanyszerelő villanyt szerel alapvetően. :D
Hogy pontosan mit, melyik részét, az változik. Manapság specializálódnak, egy adott területhez értenek nagyon.
Szóval ha ezt választod, akkor majd el kell döntened mivel is szeretnél azon belül foglalkozni.
A választék széles, egészen az épületvillamossági résztől (amikor tényleg konkrétan egy lakóházban kivésed a vezeték helyét, beépíted a kapcsolót meg a konnektort, felrakod a plafonra a lámpát meg ilyenek) a villamos karbantartókig (nálunk a cégnél szinte minden árammal megy, így ilyen végzettségű a karbantartó, de ugye értenie kell a PLC-hez meg egy sor kapcsolódó rendszerhez).
Itt meg a tiédhez hasonló kérdés:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..
A normális, igényes munka valóban keresett, ha új építésről van szó, ebben az esetben az építtető cégek valóban igyekeznek maguknak állandó, rugalmas, igényes villanyszerelőket találni. Amennyiben átalakítás, hibajavítás és magánszemély keres fel villanyszerelőt, akkor bizony csak akkor derül ki, hogy disznó vagy, miután elvégezted a munkát, vagy akkor sem, ha ellehet takarni.
Másik dolog pedig az, hogy a villanyszerelés az egy olyan szar szakma, hogy semmi nem látszik belőle s amíg nincs gond, addig ki sem bukik, hogy kontár munka, mert az, hogy működik, az még közel sincs az igényes munkához.
Igény volna az igényes munkára, csak azt nem tudja az ügyfél, hogy nála igénytelen munka lett végezve.
Az, amire te gondolsz, hogy igény van a korrekt, szép munkára, csak éppen akárkit hív kontárt talál, az sok más szakmánál azonnal kiderül, pl. burkoló, festő, szigetelő, nyílászárós stb.
Ha már ott tartunk, hogy alig látszik valami a villanyszerelésből, ezt értsd úgy, hogy az alapszerelés, az annyi időt vesz igénybe, mint a vezeték behúzás és a szerelvényezés együttvéve, ehhez képest az alapszerelésből, a vezetékbehúzásból semmi nem látszik, miután készre van vakolva, festve (hisz ez is volt a cél, hogy ne látsszon) 3 dolgot láthatsz, kapcsoló, dugalj, lámpa, ez a munkaidőd 1/3-ada, gyenge fizikai munka. Még ilyen szar szakma a víz-gáz-fűtés szerelés.
Ezt csak azért írom, mert ez alapozza meg azt javarészt, hogy nem annyira hűdejól fizető szakma. Nyilvánvalóan úgy értem, hogy a befektetett energiára nem feltétlenül mondható az, hogy jól meglenne fizetve. Mondom ez függ attól, hogy ebből a tortából te melyik szeletet tudod megszerezni.
Ha egy házat készre szerelsz, egy átlag ember, akinél kicsit sem vág szakmába a villamosság, az annyit lát csak, hogy itt-ott van pár dugalj, kapcsoló, lámpa, de a lámpákat meg én hoztam, mi a tököm került ezen ennyibe?
Ellenben mondjuk gondolj bele, a kőműves felépíti az egész házat, a tetőfedő a tetőt, a napelemes telehányja napelemmel az egész tetőfelületet. A burkoló mindent leterít, a festőé szinte az összes falfelület. Jön a bútoros, beépíti az egész konyhát, minden "csillog"...
Kérdező, hogy a villanyszerelő pontosan mit csinál:
Falba süllyesztett villanyszerelésnél felveszi vagy átveszi az igényeket valakitől.
Minden egyes szerelvény helyet (ahová szerelvénydoboz lesz beépítve) felrajzol a falra, megbeszélt magasságban.
Doboz helyeket kifúrja, porotherm téglába szinte beugrik, (korona fúróval kb. egy 6-7 kilós gépezetről van szó, ha Hilti névre hallgat, először azt gondolod könnyű, de úgy a 100. doboz után kezded érezni, aztán unni...) Rutinosabb vagy akkor már nem foglalkozol vele, érzed nyilván egy idő után, de már az is mindennapos.
Eztán a nyomvonal azaz a védőcsövek helyeinek kivágása következik, amit horonyvágóval szokás véghez vinni. Szintén ilyen 5-6 kiló körül lehet, de ezt viszont tolni kell rendesen, nem megy magától. Na nem csak felkapjuk azt rákendroll, ha igényesek vagyunk a nyomvonal az vízszintesen és függőlegesen fut, kicsit sem srégen.
Kivéssük a nyomvonalat kézzel vagy géppel.
Kialakítjuk, kivéssük az elosztó tábla helyét is, és az esetlegesen közbeiktatott kötődobozok helyét is.
Gipszet keverünk (sokszor, nagyon sokszor), begipszeljük a kötődobozokat és a szerelvénydobozokat.
Eztán csöveket méretre vágjuk, hajlítjuk, helyére rakjuk és azt is legipszeljük. Elosztótábla is bekerül. A belső munkálat ennyi, nyilván mérőszekrény kialakítás is történik stb.
Kész az alapszerelés. Jobb esetben vakolás után mész ismét a helyszínre, behúzni a vezetéket, eztán lekötni a kötéseket, újabban besüllyeszteni a doboztetőket, hogy ne látsszon.
Festés után pedig felszórod a szerelvényeket (szépen vízszintesen), dugaljakat csavarral is rögzíted, hogy a nőket is túlélje (fúj, micsoda szexista duma), a lámpákat felfúrod, bekötöd az elosztószekrényt.
Nagyon nagy vonalakban kb. ennyi elég, hogy eltudd képzelni.
Szerintem jó szakma, ha azt kérdezted volna, hogy szép szakma-e, arra nemmel válaszoltam volna. Ugyanakkor ez olyan, hogy ha szereted csinálni, akkor maradsz ha nem, akkor mihamarabb menekülsz, ha már nincs hová vagy nincs merszed de legszívesebben mennél akkor meg nagyon elkeserítő.
Én most sajnos betegség miatt 2 hónapot nélkülőztem, aztán 1 hónap meló és most a sok doki miatt 1 hét pihi vagyok, a pihi 3. napját töltöm, de megőrülök hogy nem mehetek dolgozni.
A suliba èpület villanyszerelest tanultam, de karierem során eddig szinte csak gyárakban voltam, de azért az épületek sem maradtak ki.
Én nagyon szeretem csinálni
Nagyon színes munka
Èn nem 1 gyárban szeretném leélni az életem 3 műszakban
Szeretem vàltogatni a környezetem.
Gyárak, lakóházak, panel, elmenyfürdő, intelligens házak, szutykos pincék, barlang, rengeteg helyen dolgoztunk már, magasba, ahol el lehet látni amíg csak a szem ellát, mélységben(barlangban)
(Szerintem itt a fogalmazasom káosz, de nézd el, lassan fel 11 van, kedd)
Naszoval Szép szakma, igaz vannak rosszabb melók, mikor sok a szenvedés, fűtetlen épületek, mikor bármennyire is beoltozol, a kezdenek szabadnak kell lennie, meleg is egy ellenség, a sok hozzáfèrhetetlen hely, a fejfölötti munkák (mikor már elzsibbad a kez), mikor valamit megcsinász ahogy kérték és utána atrakatják mashová és éjfélkor még meg kell csinálni hogy menjen az üzem..
7-15:00ig szol a munkaidom, Szóval rugalmasnak kell lenni.
Igaz vallalkozónàl dolgozok, szóval ez benne van, de még fiatal vagyok, nem vàrakozàs otthon a család
A kereset meg.. külföldön nagyon jól kereshetsz, engem 700.000nettoért akartak kihivni, lehet hülye voltam hogy nem mentem, de barátnőm is 2 év végez a sulival és vele egyutt majd ráérnék
Na de a lényeg, hogy idehaza alkalmazottként 200.000 nettónàl többet szerintem nem sok helyen fizetnek, Vállalkozókènt ha jól megy az üzlet akkor pedig tehetősen meg lehet élni
:)
Egyébként már nagyon rég el is felejtettem mi volt egyáltalán a kérdés, bocsi
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!