Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Továbbtanulás: merre tovább?

Továbbtanulás: merre tovább?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Kezdésképp bemutatkoznék: Egy 17 éves pécsi fiú vagyok, aki hamarosan belecsöppen a felsőoktatásba, és életében először próbál kicsit előre tervezni. Tanácsokra, tapasztalatokra, véleményekre lenne szükségem, hogy a lehető legtöbb szemszögből láthassam a helyzetemet, illetve minél több lehetőséggel tisztában lehessek. Kérlek, csak akkor írj valamit, ha ismerős számodra a helyzetem és/vagy ha első kézből való az információ, nem akarok válogatni, de a haverod egyik haverjának véleménye tök irreleváns számomra. Na, itt véget is vetek ennek a sznob fogalmazásnak, lényeg:

Fogalmam sincs mi legyen. Kinéztem magamnak pár szakot, de azok sem a szívem vágyai, csupán csak el tudom képzelni, mivel foglalkozhatnék majd utána. A többi meg totál homály. A felvi süketel, itt csak "büfészak" meg "semmire nem mész vele" válaszokat találok mindenre, nyílt napokon meg ugyanazt a sablondumát tolják, hogy "Mo. első egyeteme" meg "összetartó csapat", "jó közösség", "versenyképes diploma" etc. Közben máshonnét meg erősödik a nyomás, hogy fontos a jó döntés, mert az egész életemre hatással lesz. Pénteken megyek Educatiora, hátha ott okosabb leszek, de előtte jó volna tudni, hogy mire is legyek én ott majd kíváncsi.


Miben vagyok jó, és miben nem?

Irodalom! Akár írni, akár értelmezni kell valamit, megy, mint a karikacsapás. Versenyen csapattal voltam országos döntőben, szóval (remélem) nem csak ilyen önjelölt hipszter költő vagyok :D Érdekel a média is, meg igazából bármi, aminek köze van az önkifejezéshez, vagy közléshez, ami kreativitást igényel. Sajnos rajzkészségem az nincs, szóval nem minden tudok megfelelően kifejezni, de maradtak a versek, filmek, képek stb. Ha úgy adódna, a biosszal is megbirkózok, nem nagy dolog, még szeretem is. Ami nem az én világom, az a matek. Ha nagyon akarok, abból is tudok jobb átlagot hozni, de az nem jön zsigerből, erőltetni meg nem szeretem a dogokat, mert az úgysem fog olyan jól menni. Lejjebb folytatom.


Mikben gondolkoztam eddig?

Sportszervező, kommunikáció és médiatudomány illetve munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási. A sportszervezőire papíron bejutnék államira, a kommunikációra persze kizárt, munkaügyire szintén nem. A sportszervező azért tetszett meg, mert szoktam kisebb focikupákat szervezni, meg úgy általában szeretek szervezni, szóval legalább 0,1%-ban van közöm a dologhoz, a kommunikáció melletti érveket már részben ismertettem, jól megy a szövegelés, szereplés, jól fogalmazok, és érdekel is a média, szóval minimális mértékben ehhez is kötődöm. A munkaügyit úgy ajánlották, hogy azt érdemes elvégezni, ez szimpatikussá teszi, meg az, hogy nincs Pécsett, így muszáj lenne elmennem, ez pedig tök izgalmasnak tűnik.


Mit szeretnék?

Szívesen mennék mondjuk másik városba, a munkaügyit például Szegeden néztem ki magamnak, a sportszervezőivel is elmehetnék, bár egyedül Pécsen nincs a felvételi mellé erőnléti felmérés, ami jó, mert nem vagyok valami jó kondiban, egyedül talán a futás megy, és nem tudom mire számíthatok.


Kíváncsi lennék a véleményeitekre, tapasztalataitokra ezekről a szakokról, akármelyik egyetemen, emellett pedig az ötleteitekre, hogy milyen szakot fontolhatnék még meg.


Köszönöm előre is!



2017. jan. 17. 21:54
 1/6 A kérdező kommentje:

Ja persze!


Eddigi érettségi eredményeim:

angol K: 89%

infó K: 83%


Maradt a matek, abból a cél a hármas, magyarból jó volna a próbaérettségis 95%-ot hoznom, töriből meg csak az dönt, hogy mennyit tanulok, márpedig most fogok, remélem jól sikerül, ilyen 80% fele. Angolból tervezek emeltet emellett, és ha az király lesz, akkor duplázom a magyarral (már ahol azt elfogadják).

2017. jan. 17. 22:03
 2/6 anonim ***** válasza:

Szerintem is jól fogalmazol, én valami magyaros szakot, ebből talán a kommunikációt mondanám (attól, mert "átutinemjutszbe", még megjelölheted :) ). Esetleg a sokat szidott szabad bölcsészet? Vagy magyar? Ezekről lehet olyasmikre szakosodni, amiknek van közük a médiához meg az íráshoz, de nem olyan nehéz bejutni. Még nyelvi szakot mondanék, ha érdekel valami spéci kultúra, de azt csak akkor, ha kifejezetten tolmács-szerűség akarnál lenni, amit nem hiszek.

A sportszervezői is jó lehet szerintem, de erről meg a munkaügyről nem tudok túl sokat. :/ Talán a közösségszervezést jelölhetnéd még meg, ami vagy benne lesz - vagy nem az idei felvételiben, de a jövő éviben (lehet, hogy az én szemem ugrott át valamit, az biztos, hogy tizenhét éves vagy, de nem találom, hogy idén vagy jövőre felvételizel).

2017. jan. 17. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ehh, egyébként nekem a magyar próbám 92 volt, ha jól emlékszem, élesben 94 lett, és a szóbelim levitte 90-re (tanács, hogy tanulj nagyon a szóbelire, ha olyasmi magyartanárod van, mint nekem volt, sokan szeretik kompenzálni, ha valakinek megy az esszéírás), de én a helyedben nem aggódnék, pont a magyar az az érettségi tárgy szerintem, ahol az idegesség nem játszik be egyáltalán, stabilan ugyanabban a plusz-mínusz három pontos mezőben fogod megírni akármikor, mert az, hogy mennyire tudsz szöveget érteni, mennyire fogalmazol jól, mennyire írsz helyesen vagy nem helyesen, nagyjából a legstabilabb dolog, szinte képtelenség benézni.
2017. jan. 17. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat :) Amúgy idén felvételizek.
2017. jan. 18. 06:50
 5/6 anonim ***** válasza:
Tanárira nem gondoltál? Én magyartanárin vagyok és nagyon szeretem :) Persze mellé kell még egy másik szak is.
2017. jan. 18. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 mostvagysoha válasza:
82%

Szia!

Én szívesen leírom neked a véleményem, saját tapasztalatom aztán te eldöntöd, hogy segít-e vagy sem.

Tehát én idén kezdtem az ELTE-n a sportszervezőt. Hozzád hasonlóan, számomra is azért tetszett meg, mert közel éreztem magam hozzá. Voltam nyílt napon, ismerősöktől is jókat hallottam így belevágtam, a felvételin is csak ezt a szakot jelöltem meg. Még az is közös bennünk, hogy én is megcsináltam előbb az infó (92%) és nyelv érettségimet (szintén 92).

A 12-es érettségik is jól sikerültek, így összesen 440 ponttal simán felvettek. Tegnap ért véget az első félévem és én ezeket tapasztaltam:

-az ELTE-PPK egy nagyon jó közösség, barátságos,nyitott fiatalokkal

-a sportszervező szakot az ég világon semmilyen ismerősöm, rokonom, barátom, tanárom nem veszi komolyan, már-már szinte szégyenkeznem kell, hogy ide járok

-bár jó fejek a csoporttársak, többségük vagy lusta, vagy kicsit gyengébb szellemi képességekkel lett megáldva, így a színvonal elég gagyi

-szorgalmi időszakban nem kell tanulni, vizsgaidőszakban is minimális tanulással is nagyon jó átlagot össze lehet hozni (nekem 4.5 lett) ez elsőre jónak tűnik, hogy míg az ismerőseim más szakokon szenvednek a vizsgákkal, nekem nem kell, de ez hosszú távon nekik válik előnyükre, a diplomájuk sokkal értékesebb lesz a piacon, és nem mellékesen lesz valós tudásuk.

Összefoglalva, fél év után szinte menekülni fogok a szakról, februárban egy másik egyetem másik szakára adom be a jelentkezésem, ezt meg itt hagyom. Nem ajánlanám a sportszervező szakot olyan embereknek, akik maximalisták, és el akarnak érni valamit az életben, inkább olyanoknak van ez kitalálva, akik magas szintű sportolók, és az edzések mellett azért tanulni is akarnak valamit.


Amúgy nem ezen a döntésen fog múlni a jövőd, látod, én is újra fogok felvételizni, és nem dől össze a világ.

2017. jan. 18. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!