Megéri közgazdaságot tanulnom?
Hű, kislány. Röviden igen, megéri. De vigyázz, mit és hol tanulsz. Valami gagyi helyen végezve csak ilyen kamugazdász leszel. Közmunkás kamugazdász. Ha komolyan érdekel a közgazdaságtan, mint tudomány, akor először is feküdj rá a matematikára. A közgazdaságtannak a matematika az alapja. Jelenleg az ELTE-n a legjobb a közgazdász képzés.
Ja, még valami. A közgazdaságtant vagy megtanulod, vagy nem. Tanulgatni nem sok értelme van. Tehát alapképzés (alkalmazott közgazdaságtan) ÉS mesterképzés (közgazdasági elemző), jó eredménnyel végezve. Így lehet csinálni, megéri csinálni. Nehéz tudomány, de nagyon szép tudomány.
Komolyan ennyire beakarjátok szivatni ezt a 14 éves kislányt? :D :D :D
Kezdjük az egészet ott, hogy a "közgazdász" egy átfogó fogalom. Pénzügy és számviteles és a gazd. és menedzsmentes is ugyanúgy közgazdásznak hívhatja magát, illetve ugyanúgy a nemzetközis, még a ker. markos is, stb. és akkor jönnek még a mesterképzések...
Azonban a legnagyobb probléma, hogy senki sem hívta fel a figyelmét, hogy egy közgazdasági gimi a leghülyébb választás lesz!
1) Ezek a közgazd. gimik általában nagyon gyengék, amihez az ember akarva/akaratlanul felzárkózik. Szóval nincs az, hogy Te önszántadból 5x annyit tanulsz, szimplán annyit amennyit kell. Ennek az lesz a hozadéka, hogy amire odakerülsz az érettségihez ne is álmodozz 450 feletti pontokról. Oda két emelt kell. Ha még az egyik a töri, a másik vagy nyelv, vagy ami még eléggé fontos a matek, vagy szakmai tantárgy.
Ezekre ott nem igazán fognak felkészíteni.
Ezért ajánlok egy bitang erős gimnáziumot!
Egy jó gimiben jó alapokat kapsz, jó eredménnyel fogsz érettségizni, és megnyílik előtted minden kapu. Ez annyit tesz, hogy ha időközben mégis meggondolod magad, lehetsz még orvos, jogász, akármi.
Nem véletlen, hogy a közgazd. szakok 70-80%-a gimiből jött, a másik 20-30% meg OKJ-ról(a 20-30%-nak is 60-70%-a előtte gimiben volt), nagyon elenyésző azoknak a száma akik közgazd. suliból jöttek.
2.) Tisztázni kéne, hogy melyik szakról is beszélünk. Van azért választási lehetőség, főleg mesterrel. Elhelyezkedés attól függ, hogy melyik szakot végezted, saját kompetenciák(tudásod, nyelvek), és a kapcsolatok.
Fizetés is ezek függvényében alakul.
Van aki könyvel nettó 140-150-ért örök életében, van aki meg bruttó 500-600-akat kap 1-2 év után.
3.) Amit a közgazd. suliban megtanulnál azt az egyetemen az első évben átveszik. Szóval kb. ennyit érne az előnyöd. Magyarul semmit.
4.) A nehézség is személytől függ. Illetve szaktól.
Pénzügy és számvitelen egyértelműen erőltetik a számvitelt ami nem mindenkinek fekszik, ellenben egy gazd. men.-esnek meg inkább a nyelvek, irányítás, szervezések, stb.
Matek mindenkinek van, de ez is egyetem függő.
Vidéki egyetemen is számonkérik, de BME-n pl. sokkal szivatósabban.
Matek nem az általános sulis. Rengeteg minden épül a középsulis anyagra, amit nem lesz idő átvenni az egyetemen.
Amúgy regéket lehet erről írni, nem egyszerű átalánosságban fogalmazni, mert ahogy látom egy percet sem töltöttél el a felvi böngészésével. Ami persze nem baj, hiszen egy gimiben az első-második évtől kéne ez aktuálisabb kérdésnek legyen. Amikor már Te is érettebb vagy.
Hidd el, ha komoly dolgokkal akarsz foglalkozni és nem okj-s könyvelő akarsz lenni, hanem egyetemet is végeznél, akkor gimibe kell menni, méghozzá egy erősebbe. Egyetemen egy ismerősöm volt, aki közg. szakközépből jött és hiába tudta előre, hogy mi az alternatív költség egyszerűen nem volt meg a matematikai alapja ahhoz, hogy elvégezze az egyetemet. Bármennyire szomorú, ha tényleg valamilyen gazdasági diplomát ahhoz gimibe kell menni.
Nagyon fontos kiemelni, azonban, hogy bár a magyar nyelv keverni szokta, de nem minden gazdasági szakember közgazdász. A közgazdász az egy tudós, mint a fizikus, egy gazdálkodás szakon végzett ember (pl.: manager) nem közgazdász. Effektív közgazdász képzés az országban kettő van az Elte és a Corvinus alkalmazott közgáza. Ezekre pedig kötelezően emelt matek érettségi kell (kötelezően), amit egy szakközépben nem biztos, hogy megszerzel, akár menyire jó tanuló is vagy.
Erős szakgimi... kinek mi az erős. Ha mégis tényleg átlagon felüli akkor sem versenyezhet egy komoly gimivel.
Amúgy a szakmai suliban is ugyanúgy tanulsz mindent,csak ahelyett,hogy az érettségis tárgyakra fekszenek rá, az időt a szakmai tárgyakra fordítják amivel nem érsz el sok mindent az egyetemen.
Amúgy a szakgimi nem ér semmit, ha könyvelni akarsz ugyanúgy min. OKJ kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!