SÜRGŐS! Egyetemen milyen szakra menjek?
Most vagyok végzős a gimnáziumban, általános tantervű osztályba járok. Fogalmam sincs, milyen szakra jelentkezzek, de februárig el kell döntenem.
Minden tantárgyból 4,5 és 5 között van az átlagom, könnyen tanulok, de az egyetem mellett dolgoznom is kell majd, hogy a kollégiumot meg az utazást ki tudjam fizetni, szóval olyan szakra nem akarok menni ami napi 24 órás tanulást igényel.
Humán beállítottságú vagyok, legszívesebben tanár lennék, de a családom olyan anyagi helyzetben van, hogy szinte semmivel nem tudnak támogatni. Mivel a tanárképzés 6 éves, ezért 24 éves koromban ott lennék semmi tapasztalattal, egy kezdő tanári fizetéssel... Szóval ez reménytelen.
Ti milyen szakot ajánlanátok, amivel kezdőként is úgy tudnék keresni, hogy majd egy kis albérletet fenn tudjak tartani? Elsősorban három dolog fontos: az, hogy emberekkel foglalkozhassak, hogy legyen értelme annak, amit csinálok és a fizetés. Költségtérítéses semmiképp sem jöhet szóba.
Első: utánanéztem a Klebersberg-ösztöndíjank, de ahhoz, hogy ennyit kapjak, olyan tárgyat kéne tanítanom, amiből hiány van (vagyis reáltárgyakat), viszont én eléggé humán beállítottságú vagyok. Meg megyéket is kell bejelölni, hogy utána ott kell tanítanom és nem szeretném, ha elrángatnának az ország másik felébe.
Második: köszönöm, ezt ismerem, ez alapján nekem olyan foglalkozások jöttek ki, mint: költő, festő, szabadúszó művész, zenész, író, művészettanár, dalszerző, művészettörténész, könyvtári munkatárs, művészeti kurátor, író, könyvkereskedő, filozófus, filozófia tanár, könyvtáros, környezetvédő, aktivista, könyvesbolt tulajdonos. Szóval éhhalál.
Ha semmivel sem tudnak támogatni, akkor kisebb gondod is nagyobb lesz a kolinál meg a hazautazásnál. A legdrágább koli is megáll egy 20-asból, a vonat meg 5000 forint bárhova pestről oda-vissza.
Alapköltségek : kaja 30-35 ezer, az egyetemi jegyzetek félévente egy 10es, tömegközlekedés.
Persze nem kötelező társaságba járni, nem kötelező egy darab ruhát sem venni. Ez egy 10 ezer forintnyi extra havonta.
Pesten 750-850et kapnak a tucat diákmunkások. Szakmai skillekkel 1000-1200 dehát gondolom haladó office ismeret java SQL az nem nagyon van.
Ilyen órabérben nagyon sokat kell dolgozni ám, hogy kigyere 0-ra.
Vannak ilyen SOS melók, amikor hostesskedni vagy leltárazni kell 8 órát és kapsz érte 10 ezer bruttót.
Ilyenből elvállalsz 2őt havonta és megvannak az extra dolgokra mint ruha kocsmázás stb, de megélni diákmunkából szerintem képtelenség.
Erre a "humán beállítottság"ra mit mondjak? Milyen kiemelkedő humán eredményed van?
"Erre a "humán beállítottság"ra mit mondjak? Milyen kiemelkedő humán eredményed van?"
Nem úgy értettem, hogy eredményeim vannak, hanem szívesebben foglalkozom emberekkel, és könnyebben tanulok irodalmat/nyelveket/törit mint pl matekot. Van egy felsőfkú francia és egy középfokú angol nyelvvizsgám, ha ez valamiféle eredménynek számít.
Én is könnyebben tanultam törti, hiszen jellemzően semmit nem kellett rá tanulni :D
Ennek ellenére, ha szakot még találsz is, ahol nem kell a kényelmetlen reáltantárgyakkal bíbelődni a való életben ilyen munka nincsen.
Egyébként az a 4-es 5-ös tanuló aki nem szeretni a matekot és a fizikát az egész egyszerűen nem érti, csupán mondathalmazokat és képleteket magol.
De hát ilyen ez az oktatás morálunk, hogy aki 5ös a tárgyból az az "okos gyerek", de sajnos nem mér semmit arról, hogy mennyire is érti a jelentőségét a tanultaknak. (és 12.re talán még a pótvizsgás bukott diák is jobban tudja a 11.es anyagot)
Humán beállítottság bizonyítására ott vannak a mindenféle versenyek, pl az OKTV, de rengeteg töris irodalmas nyelves verseny is akad, és elhiheted, hogy az első 50 mind kitűnő tanuló, de csupán a humán műveltségéből csak a legjobb fog megélni.
Nézd majd meg a dualisdiploma.hu oldalt, mondjuk most épp nagyon össze van esve. [link]
Nézd meg mely egyetemek mely szakjain van duális képzés . Havonta legalább nettó 82.900 Ft-ot adnak, évente 12 hónapon keresztül úgy hogy 26 hetet vagy az egyetemen, mint a többi hallgató, pontosan ugyanannyi ideig és ugyanúgy, 22 hetet dolgozol a cégnél szakmai munkát, és 4 hét fizetett szabadságod van.
Plusz a szoc ösztöndíj. A tanulmányi ösztöndíj a második félévtől lehet még plusz. Meg ha jól tanulsz köztársasági ösztöndíj. Semmi kötelezettséggel nem jár a duális képzés, csak annyival, hogy tanulni kell.
Vannak egyetemek (pl. Miskolci egyetem) ahol nagyon sok féle ösztöndíjat kaphatsz.
-minden hallgató kap egy bizonyos összeget karácsonyra
-szociális ösztöndíj
-rendkívűli szociális ösztöndíj
-tanulmányi ösztöndíj
-kiemelt tanulmányi ösztöndíj
Ezeket megigényelheted, vagy dolgozhatsz is ezekben a bizottságokban. Nem sok munka van, de kapsz érte havonta egy bizonyos összeget. Itt a kollágium se drága, a legolcsób 9 ezer ft havonta és szerintem semmi gond nincs vele. A következő árkategória a 11 eze ft-os kollégium, a legjobb pedig a 16 ezres ahol már saját konyhád illetve fürdőd van. Pesti viszonylatokhoz képest olcsó ide jönni, tanári képzés pedig itt is van, illetve számtalan olyan szak amivel az embereken segíthetsz (pl. egészségügy).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!