Merre érettségi után? Te mivel foglalkozol? Mennyi a nettó fizetésed?
Kedves Ismeretlen!
A kérdésem a következő lenne, idén érettségiztem, jelenleg 2 éves gépgyártástechnológiai technikus szakon tanulok. Viszont a választásomban nem vagyok biztos. Jól választottam? Meglehet élni belőle? Sajnos, már nagyon szeretnék dolgozni, így sajnos nincs biztosítva az anyag hátterem. Gondolkodtam, hogy ki iratkozom, dolgozom és a jövedelmemből leteszek, egy OKJ-s CNC Marós szakmát, megspórolnék 2 évet, mert CNC-maróst szakmát jelenleg a suliban, csak harmadévben van lehetőségünk elsajátítani. Ez a papír is ér annyit? Ezzel is megtanulhatom a szakma fortélyait? Vagy nem érnek semmit? Vagy válasszak más pályát? Pl.: Hegesztő?Szerszámkészítő?
Sajnos nagyon kilátástalan vagyok, Ti milyen szakmát ajánlanátok? Amivel jól is lehet keresni, és fizikailag nem megterhelő.
20 éves fiú vagyok. Kecskeméti.
Én gimi után nem mentem érettségizni. Letettem a szakvizsgát, megkaptam a papírokat, és beadtam a jelentkezésem egy közeli céghez. Úgy gondoltam, ha szükségem lesz rá, akkor majd jövőre jelentkezem érettségire. Egy hét múlva már hívtak is, hogy érdekel e még a munka. Irány interjú, ahogy ez lenni szokott. A kutyát nem érdekelte mit végeztem. Fizetés 90-100.000 forint + kajajegy. Ha vállalok két szombatot, kb 8.000-el több a fizum, de általában nem vállalom, mert minek ?... Nekem egy hónapra 60.000 + utalvány elég. Ehhez mondjuk hozzájárul, hogy vettem földet, amit a helyi társulás művel. Kapok érte kenyeret, olajat, cukrot. A munka könnyű, továbbtanuláson is csak azért gondolkodom, mert elegem van a bamba főnökömből...
Nem kell bekakilni, hogy ha nincs legalább két egyetemed, akkor éhen fogsz halni. :)
Szerintem végezd el a technikusit, avval sokkal többre mész mint egy sima CNC-s szakmával. Jópár évet lehúztam a fémiparban mint alkalmazott, CNC forgácsoló szakmával, de 110k fölött ritkán kerestem, ha több is volt a 130-at akkor sem haladta meg. Ez ugye kb. 600-as órabért jelent.
A legtöbb munkaadónál nem a papír vagy a tudás és nem is a munkavégzés minősége az ami igazán befolyásolja a béreket, hanem hogy mennyit vagy hajlandó túlórázni. A túlóra az alapja mindennek. Ha vállalod a sok túlórát akkor alapból nagyobb órabérrel indítasz és fizetésemelésekre is sokkal jobb esélyed van. Az utolsó munkahelyemen volt talán a legelvadultabb a helyzet, ott rendes túlórázásnak az számított, hogy hétfőtől szombatig napi 12óra, vasárnap 8 és ünnepnap természetesen nincsen. Aki ezt csinálta az tényleg jó pénzt kapott, volt aki 400k körül is. De aki nem maradt ott, csak néha 1-2órát, az a fizetésemelést el is felejthette, nekem pl. 5 év alatt volt 40ft emelés összesen, az utolsó melóhelyemen.
A munkakörülmények pedig a másik fontos tényezők. Technikusival, jó eséllyel irodába tudsz kerülni. Általában az irodában a mérnökök mellett van 1-2 technikus is, akik még ha fele-fele időben vannak a műhelyben-irodában, sokkal jobb dolguk van mint a melósoknak. Az irodában sokszor láttam, egész nap megy a youtube, facebook, beszélgetés, fél óránként kávé, tea, légkondicionált helység, kényelmes székek stb...
Ezzel szemben a műhelyben sokszor még rádiót se lehet hallgatni, egyrészt mert betiltják (mondván elvonja a dolgozó figyelmét), másrészt úgyse hallanád. Régebben 2 évet lehúztam egy ősöreg CNC eszterga mellet, ami iszonyat hangos volt, úgy hogy mellette kb. 1m hely maradt, mert rögtön oda tettek egy hagyományos esztergát is, amin egyébként sokszor párhuzamosan kellet dolgozni, ha a CNC-re inkább cserélgetős munka jutott. Mindennek tetejében, az eszterga mögött helyezkedett el egy csavarkompresszor is, ami átkozott hangos volt és egész nap ment non-stop. A fülvédő alap ilyenkor, de ezen a csodás helyen még 5 percre se lehetett leülni, mert az egész műhelyben 1 szék nem volt(nehogy lazsáljanak a melósok). A nyári 45 fokról, meg az iszonyatos páráról ne is beszéljünk. 40évet lehúzni egy ilyen műhelyben, szerintem rosszabb mint a börtön. Persze vannak kulturáltabb helyek is, csak egyenlőre sajnos azok vannak kisebbségben.
Én szerencsére idejében leléptem, azóta van egy saját kisvállalkozásom, ami sokkal jobban fizet és sokkal kevésbé megterhelő. Neked pedig a technológusi elvégzését ajánlom, mint írtam, az többet ér mint egy szakma, nem csak pénzügyileg.
10/8 ember abba hagyja, mert monoton,túlhajtott, Magyarországon a legtöbb helyen keveset fizetnek, persze lehet vele jól keresni is de oda kihalásos alapon jutsz be.
Gépkezelő nettó: 80-200 között van a fizu attól függ hol vagy
Beállító nettó 200-500.000ft, attól függ mennyire vagy jó szakember.
De voltam olyan helyen is ahol a beállító a 200 nettót sem kaptam meg és széthajtották mint az állat, programozás+technologizálás+kezelés... több ember munkáját végezték.
3 műszakos meló ami nagyon nagyon rossz.
a hűtő viz nem tesz jót hosszútávon a tüdőnek és a sok egy helyben állás sem a lábaknak.
A technikusi képzés picit nehéz.
Én legalábbis most végzek és az a 180 perces írásbeli elégé nehéz ami van az új rendszerben.
A szerszámkészítő jó szakma talán azt megpróbálhatod ha mindenképpen kiiratkoznál technikusról, viszont ne menny el hegesztőnek, ha nem érzed, hogy nagyon az szeretnél lenni.
Azokat a 10 hónapos cnc-s szakmákat hanyagold, nem érnek semmit.(Csak kidobsz egy rakás pénzt meg időt)
Inkább menny el egy céghez azt ott kitanulod ha felvesznek. És még pénzt is kapsz.
Mindegyik szakmával meg lehet élni ami az iparban van, csak normális helyet kell találni.
Egy multinál átlagba 190 nettót keresnek 3 műszakban.
Kisebb cégeknél meg 1 év tapasztalattal 120-180k nettó 1 műszakban.(plazmavágó, élhajlító, cnc-s....)
Még a karosszéria lakatos is egy olyan szak, hogy nehéz jót találni belőle, szóval azt is tudom ajánlani.
Sok szerencsét és 20 évesen ne legyél elkeseredve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!