Mennyire nehéz az ELTEn a jog?
Ezzel a hozzáállással nem igazán fogsz megállni a jogon.
Alapból nem értem, miért kevered a minort az osztatlannal, ami a tanárképzés egyik formája ugye.
A jogon, az ELTE-n vért izzadnak az emberek...okkal. Szinte esély sincsen, hogy te majd átugorj fizetősről államira. Még, hogyha túléled a római jogot, akkor sem.
Nem elég, hogy érdekeljen. Segg kell hozzá, de emellett értened kell. Kiöl belőled minden lelkesedést pár félév alatt.
Én már elvégeztem a jogot, mert a családom azt akarta (fiatal voltam és kellett a pénzük), most pedig tanárin vagyok (bölcsész szakpár) és az utóbbi sem sokkal könnyebb, mint az első. De nem véletlenül az ország talán legjobb egyeteme ezen a téren (mindkét téren).
1. Nem keverem a minort a tanárival alapból az osztatlan mesterképzésre gondoltam.
2. Mint írtam seggem van hozzá és érdekel is nagyon. Szerintem ezzel előrébb vagyok, mint sokan mások akik odakerültek.
3. Szeretem a kihívásokat. A romanisztikába semmi kihívás nincs, nem is volt soha ez a vágyam csak a szüleim gondolták, hogy ezután elmegyek fordító-tolmács MAra.
4. De igen zavar a 3 éves bolognai rendszer amire rá lett bólintva , a jogot áldom, hogy elutasította és náluk maradt az osztatlan mester, minden mást szétszedtek 3+2re.... értelmetlennek tartom és amúgy meg idegesítő a 3 éves BA rendszer , hogy ott a major mellette még valami és +10 szab.vál. Totál megértem hogy nem sok az a 10szabvál de miért kell még egy olyan tanegységet felvennem ami nem tud kapcsolódni a szakonhoz csak a specializáló. Mindegy hülyeségnek tartom a minoros rendszert ennyi. (Arról nem beszélve hogy ugráljak a Campusok között, meg menjek ki Óbudára stb....)
Nem állítom hogy az ELTE nem egy színvonalas iskola, de s bölcsész szak hanyatlik. Felvesznek ide boldpg /boldogtalant is. Csoporttársamnak van emelt érettségije pl de nem tud helyesen ragozni olaszul ,mert x ideje nem használta a nyelvet és nem ő az egyetlen. A csoport nem halad,én unatkozok,mincd követelmény nincs elvárás.
De köszönöm kedves válaszoló, hogy te ismeretlenül megmondod hogy nekem mennyire menne a jog vagy mennyire nem. A kérdésem arra irányult mennyire nehéz. Köszönöm.
Ösztöndíjat csak államin tanuló diák kaphat, és mint írták, nagyon kicsi az esély arra hogy átvesznek, de nyilván ha ennyire akarod és legalább olyan hévvel fogsz tanulni mint amennyire kiosztod itt a népet, akkor van esélyed.
Attól, hogy neked ennyire megy az olasz, még nem biztos, hogy másnak is, mivel mindenki más képességekkel van megáldva. Nincs azzal semmi gond, ha valakinek kevésbé megy, hisz azért jár iskolába, azért tanulja a nyelvet, mert jobb akar lenni, tanulni akar. Ha te folyékonyan beszéled, akkor eleve nem értem, minek mentél oda (ne fogd a szüleidre, megmondhattad volna hogy ezzel a tudással eleve fordíthatnál és tolmácsolhatnál, az egyetemi szak meg nem nyelvtanfolyam, fordítóképző okj-n is van). Ráadásul ha nem érdekel, akkor nem jelölöd be, nem vesznek fel, és nem sírsz gyakorikérdéseken hogy túl könnyű és szärsz bele. És azt se felejtsük el, hogy valakinek mondjuk gyengébb nyelvtudása van (bár ha emeltezik belőle és van annyi pontja hogy felveszik, annyira sötét nem lehet), de azért jelentkezik az adott szakra mert érdekli és tanulni akarja.
"ott a major mellette még valami és +10 szab.vál." - a 10 szabvál az kreditet jelent, és mivel a legkevesebb kredittel bíró tárgyak is 2-őt jelentenek (de inkább többet), így ha csak két kredites szabvált veszel fel, akkor is max 5 tárgyat jelent, amit 3 év alatt teljesíteni nem valami vért izzasztó dolog. Ez azért jó, mert belekóstolhatsz olyan szakok tanegységébe, amihez neked amúgy nincs közöd és nem tanulhatnád.
"hülyeségnek tartom a minoros rendszert" - két szakot egyszerre végezni elég nagy lehetőség, és mivel általában azért választ az ember bölszész szakot, mert ezirányba orientálódik az érdeklődési köre, ezért még örül is neki, hogy párhuzamosan végezhet két tudományágat. Plusz a diplomában is szépen mutat :) De van olyan egyetem, ahol minor helyett specializációt is lehet választani ugyanannyi kredit értékben (irodalom-nyelvészet, töri, fordítói stb).
"Arról nem beszélve hogy ugráljak a Campusok között, meg menjek ki Óbudára stb" - nagyon kevés olyan egyetemre tudsz járni, ahol az összes órád az összes félévben, ugyanabban az egy épületben összpontosul.
Amúgy tényleg nem értem, hogy ha ennyire makacs vagy és fenn hordod az orrod, miért teszel föl itt kérdést? Költői kérdés. Van egy olyan érzésem, hogy te már rég döntöttél, és igazából leszärod hogy kinek mi a véleménye, csak fényezzék tovább az egódat, hogy igen, te az ELTE jogot is kiráznád a kisujjadból mert generációnként csak egy olyan zseni születik mint te, a professzorok is meghajolnának előtted stb. Sorry, de senki nem fog ilyet mondani. Ha úgy érzed, meg tudod csinálni, jelöld be és menj oda, ha nem, akkor ne. Ilyen egyszerű.
Igen , tudom hogy csak államis kaphat ösztöndîjat ezt ki is írtam a kérdésemben, hogy majd úgy tanulok hogy átvegyenek és talán kaphatok ösztöndíjat :)
Nem hiszem hogy fennhordás az, ahogy kiírtam etc. Nem szeretem, de igen bejelöltem, mert nem akartam azt hallgatni, hogy szerencsétlen vagyok és srhova nem vesznek fel. (sajnos a családom maximalista tőlem is elvárják és nyugi le lettem ugatva hogy nem kerültem be a jogra.)
Nyílván a bölcsész olasz-x alapszakos bölcsész nem lenne rossz párosítás (mondjuk egy skandináv nyelvvel) de nem különösebben érdekel a dolog etéren. Beszélek nyelvet, van nyelvvizsgám többől is feleslegesnek tartom erőltetni hogy tudjak még egy nyelvet, pláne hogy most is tanulom az oroszt pluszba. A fordító tolmácsnak szintén van értelme de megint 2 nyelvet kéne választani, és sajnos pont az angol az amit nem igazán beszélek pedig alapkövetelmény , de nem vonz a nyelv. Nyílván elbeszélgetek de nem az a nagyvonalú társalgási szint.
Nem várom el hogy az összes órám ugyanott legyen, de mikor 2 óra között van 20 percem (jobb esetben) Óbudáról atérni vissza az Astoriára engem kicsit kellemetlen helyzetbe hoz.
Ès mint írtam a tanàrok hozzáállásával van a gond. Meg a diákokéval. Én megpróbáltam ennek egy esélyt adni de hiába. Ha emelt érettségivel rendelkezik az illető, szerintem elvárható tőle, hogy az igeragozásokat tudja. Jó nem kell mind a 14et de pl legalabb a legismertebb 10et tudja arra azt mondom hogy szuper királyság. Az mikor az összevont névmások nem tusják micsoda... Ki vannak akadva hogy miért olaszul van az összes óra, ezért a tanár már a fél órát magyarul tartja hogy értsék. Sírnak hogy nem tudják. borzalmas.... na mindegy köszönöm mindenestre hogy a kérdésből sikerült megragadni a lényeget.
És nem nem eldöntöttem januárig még adok neki esélyt, de aztán kalap kabát ha ez így marad.
Ja és az okjre visszatérve: inkább egy diplomát szeretnék, mint egy okj papírt a kezembe még ha ez a fordító tolmács is :)
Egy fordító-tolmácsnál nem a papír jellege a lényeg, hanem a tudás ami a fejedben van. Nyilván mindenki inkább diplomát szeretne, de van két idegennyelvű ilyen képzés, ami olyan gyakorlati tudást ad, ami révén nem lesznek gondjaid e téren a munkaerő piacon. És ha mondjuk ázsiai az egyik nyelv, akkor anyagi gondjaid se nagyon lesznek. Tudom, ez már nagyon nem ide vág, de hátha valakit érdekel.
Csak hogy a konkrét kérdésre is kapj választ -az ELTE jog baromi nehéz, de nem lehetetlen, és mivel te tudod hogy nem okozna neked gondot mivel nagyon jól tudsz sheggelni, így nem tudom hogy miért érdekel a szubjektív nehézségi szintje. Nyilván nem véletlenül tartják a legnívósabb jogi egyetemnek. Persze ettől függetlenül a megszerzett tudás még mindig fontosabb, mint az, hogy hol szerezted a papírt. Közeli ismerősöm sok félév csúszással, de elvégezte a BME egyik mérnöki szakját, és mégse ért kb semmihez..
Azzal számolj előtte, ha úgy döntenél hogy jelentkezel, hogy tudjátok/tudod-e finanszírózni a féléves (emlékeim szerint) kb 250 ezer forintos önköltséget, vagy diákhitelt kéne-e felvenned. Ha tudod, mindenképp kerüld az utóbbit, mert sok-sok évig fogod utána nyögni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!