Pszichológia tanulás?

Figyelt kérdés

Gondolkozok rajta, hogy pszichológusnak tanuljak tovább középiskola után. Igazából minden érdekelne ezzel kapcsolatban. Melyik egyetemet ajánlanátok, ha jobban érdekelne az egész gyakorlati része, a biológia egyáltalán nem vonz. (Csak pesti jöhet szóba) Hány évig tart a kurzus? Milyen ágazatokra lehet specializálódni? Érdekelne az is, hogy mennyire lehet vele elhelyezkedni, meg ha nem jön össze saját vállalkozás miks en lehetőségek vannak, mennyi pénzért?

Ja, és nagy gond lesz, ha biológia érettségi nélkül állítok be?

Előre is köszi a válaszokat, ha gondoljátok priviben is szívesen beszélgetnék a témával kapcsolatban.



2016. ápr. 9. 22:00
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

- A biológia nem választás kérdése, mindegyik intézményben van rajta hangsúly. De egyébként ki lehet bírni biosz érettségi nélkül, kicsit le leszel maradva azokhoz képest, akik mondjuk emelteztek belőle, de ez a hátrány abszolút behozható és teljesíthetőek a bioszos tárgyak. De arra készülj, hogy lehet, hogy az elején megbuksz belőlük, ha nem vagy elég szorgalmas és nem szánsz rá elég időt, csúszhatsz vagy kieshetsz miatta, ezek a leginkább szóró tárgyak a szakon.

- Károli, ELTE, Pázmány, ezek a budapesti intézmények, ahol pszichológia alapképzés van. Ezek közül bármelyiket választhatod, mert egyikkel sem leszel nagy hátrányban a többihez képest. Jönnek majd az okosok, hogy az ELTE nem jó, én oda járok, és nincs vele semmi gond, szinte mindenki itt akarja folytatni a mesterképzést is, aki ide jár, mert annyira bejött nekik (meg mert itt van a legtöbb választási lehetőség). Úgyhogy szerintem bármelyiket választhatod, én mindenhonnan ismerek elégedett hallgatókat. Mesterképzésre úgyis jelentkezhetsz akár máshova is majd, ha nem annyira jön be az, ahol elkezded.

- A "kurzus" egy félévig tart, nem ez a szó az, amit keresel. Az alapképzés (BA) 3 év, a mesterképzés (MA) 2 év, ez a minimum. Alapképzés semmire sem jogosít fel, nem tudsz vele elhelyezkedni, nem ad megfelelő végzettséget. Mesterképzés már szakirányos, felvi-n meg tudod nézni az összes lehetséges szakirányt, de nem mindenhol indul mindegyik (plusz a BME-n is van pszichó mester). Ez nem annyira mérvadó, csak egy kicsit specializált, de nincs benne a diplomádban és ezután bármerre mehetsz még a pszichológián belül. Mesterképzés után jönnek a szakirányú továbbképzések, ha pszichoterápiát akarsz csinálni, akkor számszerint 2, abból az egyik 4 év (a klinikai), a másikat (pszichoterapeuta) meg nem tudom fejből. A szakirányú továbbképzésekből is elég sokfajta van, ennek is utána tudsz nézni, de ha nem találod, akkor előkeresek neked egy listát. Ezek segítségével leszel "valamilyen szakpszichológus". Emellett módszerspecifikus képzéseket is el kell végezni, hogy legyen valami eszköz is a kezedben, amit alkalmazni tudsz. A továbbképzések és a módszerek csak fizetős módon végezhetők el, és elég változóak a kritériumok, de alapvetően kell mellette dolgoznod, kell, hogy legyen előtte már valami releváns tapasztalatod, és sok esetben kell hozzá 150-200 óra sajátélmény, azaz egyéni vagy csoportos önismereti terápián való részvétel, szintén saját pénzből. Hosszú az út eléggé, drága is.

- A specializálódás kapcsán elsősorban a mesterképzéses szakirányok, a szakirányú továbbképzések, valamint a módszerspecifikus képzések nyújtanak infót, ezekről mind találsz infót a neten. Nagyon sok lehetőség ezeken kívül itthon nincsen, eléggé be van szabályozva a dolog, hogy milyen végzettséggel mire vagy jogosult, és ha sikerül a pszichológus kamarát úgy létrehozni, ahogyan szeretnék, akkor ez még szigorúbban lesz véve.

- Elhelyezkedés meg ilyesmik adott területtől függő dolgok, írd le, mi érdekel :)

- Saját vállalkozást kb. 30 éves korod előtt biztosan nem fogsz tudni indítani, mivel meg sem lesz hozzá a megfelelő végzettséged, a tőkédről nem is beszélve. De rengeteg lehetőség van ezen kívül, mind az állami szférában, mind a versenyszférában, de ez is az adott konkrét területtől függ (pl. elég más HR-esnek lenni egy cégnél, meg klinikai szakpszichológusnak egy kórházban).

- Bioszról már írtam fentebb :)


Próbáltam megválaszolni minden kérdésed, remélem sikerült. Ha még bármi felmerül benned, írj bátran, akár itt, akár üzenetben :)

2016. ápr. 9. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Sziasztok! Bocsi, hogy beleszólok, csak én erre jelentkeztem idén, és felmerült bennem egy kérdés. Azt a sok önismereti órát el lehet kezdeni már az egyetem elején gyűjtögetni? Mármint meg lehet csinálni az 5 év alatt, lassan, vagy csak a diploma utánit fogadják el? Hogyan lehet igazolni ezeket az órákat? Megadott helyre kell menni? Mi ennek a módja? Tudsz erről még egy picit mesélni? (Bocsánat, hogy offoltam, remélem, nem haragszik a kérdező emiatt.)
2016. ápr. 10. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Az önismeretet már el lehet kezdeni az egyetem alatt is, sőt érdemes is, hogy minél előbb meglegyél vele, ne ennek a hiánya miatt csússzon egy-egy végzettség megszerzése. Az a lényeg, hogy ún. "kiképző" terapeutához kell menned, csak az ilyen titulussal bírók adhatnak neked "igazolást" arról, hogy ezt elvégezted. Viszont rögtön az egyetem elkezdésekor még nem érdemes belevágni, ennek két oka van, mindkettő azzal függ össze, hogy többféle módszer van, amiben lehet csinálni ezt az önismeretet (pl. pszichodráma, tranzakcióanalízis stb.). Ahhoz, hogy választani tudj, téged mi érdekel, te milyet próbálnál ki a saját bőrödön, kell egy kis rálátás, amit a képzés alatt megkapsz. A másik, hogy annak is utána kell nézned, pontosan milyen fajta önismeretet fogadnak el az adott szakképzésre, amire jelentkezni szeretnél. Ehhez pedig tudni kell, mit akarsz kezdeni magaddal az MA diploma után, ami jelenleg nálunk végzős BA-soknál elég kevés embernél van így... Úgyhogy akkor érdemes elkezdeni, ha már eléggé utánanéztél, hogy az, amit csinálni fogsz, amibe rengeteg órát és pénzt beleölsz, olyan legyen, amit biztosan el tudsz fogadtatni az adott képzésen :)

2016. ápr. 10. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Ezek a "kiképző" terapeuták minősítenek emberileg? Mármint lehet "rosszul viselkedni", negatív kritikát kapni, esetleg eltanácsolást a szakmától, ha valakit nem találnak elég stabilnak ahhoz, hogy gyakorló pszichológus, terapeuta legyen belőle? Van ebben egy ilyen jellegű kockázat, amikor az ember elmegy egy ilyen beszélgetésre?
2016. ápr. 10. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!