Fontos! Felsőoktatási szakképzés után átmenni alapszakra gazdaságosabb lenne?
Egerbe az Eszterházy Károly főiskolába (jövőre egyetem) szeretnék gazdálkodási és menedzsment szakra jelentkezni. Jobban kijönnék pénzügyileg ha elkezdeném felsőoktatási szakképzésen majd miután azt befejeztem átmennék önköltséges alapszakra? Kolis lennék kb. havi 40-50ezerből élnék meg utazást, kollégiumot is beleszámítva. Egy félév önköltséges alapszakon 180ezer forint. Ugyebár a FOSZ-os képzés az ingyenes és ha jól tudom miután azt elvégzi az ember 4 félévből 3-at kreditek alapján beszámítanak az alapszakra. Ez azt jelenti ,hogy már csak 4 félévem lenne hátra a 7 félévből alapszakon. Vagyis minusz 540ezeret spórolnák a 3 féléven de (ha minden jól megy) akkor csak 1 félévvel kellene tovább tanulnom a suliban.
Valaki aki otthon van ebben a FOSZ-os témában tudna tanácsot adni ,hogyan érdemes csinálni? Egyből alapszakra menni vagy FOSZ után átemmni önköltségesre?
Én alapból BA-t (Gazd.Men-t) végeztem máshol de voltak FOSZK-os évfolyamtársaim:
Nem nagyon lehet "Évet" elfogadtatni, gondolom ott sincs Matek 1-2, FOSZK-on, illetve még hasonló tárgyak.
Amúgy nem úgy megy, hogy "beleszámít az év, hanem az egyes tárgyakat kell külön-külön elfogadtatni (össze kell nézni a két mintatantervet, és ami kódra megegyezik azt lehet elfogadtatni általában, plusz, vannak több helyen egyéb tájékoztatók)
Az évfolyamtársaim "könnyített" BA-t végeztek, azaz fogadtattak el tárgyakat, de évet kihagyni nem tudtak (általában a szakirányos, és az "alapozó" tárgyak hiányoznak FSZ-ről), meg természetesen új szakdolgozat, illetve szakmai gyakorlat is kötelező szokott lenni.
Pénzügyileg:
1 félév, ami 5 hónap 200-250 000 Ft (a 40-50-es tipped alapján) a kollégium szempontjából, azaz minimum 2-3 félévet el kellene fogadtatnod, hogy megérje, ami szinte esélytelen.
#3-hoz
FOSZ=FSZ=FOSZK
A névváltoztatás szinte túl gyakori manapság :D
Az attól függ, nálunk mezőgazdasági mérnökin például foszk után csak 3 félév a bsc. És nem csak, hogy 90 kreditet hanem közel 110 et fogadtak el és az egymásra épülést is eltörölték.
Illetve hiába a névváltoztatás itt már oklevelet kaptunk, oklevél csak egyfajta létezik Magyarországon ami formanyomtatványnak minősül. Tehát formailag ugyan az mint egy Bsc vagy egy Msc csak a szint megjelölése felsőfokú szakképesítés aminél a végzettségi szint középfokú marad, de szívesebben veszik a munkáltatók a kezükbe a nagy barna bőrborítású oklevelet mint egy okj-t.
Illetve nálunk pályázatoknál is felsőoktatásban szerzett végzettségnek minősül ami pályázati elbírálásnál azonos pontszámot jelent egy bsc-vel vagy egy msc-vel.
Szóval vannak előnyei, és nekünk a tantrágyak még nehezebbek voltak mint bsc-n mert volt, hogy 1 tantárgyba volt belesűrítve az az anyag amit bsc-n 3 félév alatt tanítanak. És a tanár meg is követelte, de továbbtanulásnál automatikusan mindegyik tantárgyat elfogadták:
Pl:
Növénytermesztés kollokviumnál foszkon 3 félév anyagát tanultuk és be számíásnál a Növénytermesztés I-II-III automat elfogadásra kerül és még számos tantárggyal van így.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!