Felsőoktatásba való jelentkezés, felvételi szakoknál mi mit jelent?
Gondolok most arra, hogy itt vannak például a PTE honlapján a szakok: [link]
Itt 3 csoport van, Felsőoktatási szakképzés, BA és MSc
Példának venném a "kereskedelem és marketing
[marketingkommunikáció]" szakot a Felsőoktatási szakképzés csoportból. Ez 4 félévet ír. Ezzel mit szerezhetek meg? Milyen diplomát? Lehet ezzel jó állásom?
Illetve ha mondjuk a BA csoportból a "kereskedelem és marketing" szakot választanám, ami 6+1(???*) féléves, az mivel adna többet? Illetve azzal milyen diplomát kapok? Álláslehetőségek?
Gondolom MSc-re csak BA után tudnék jelentkezni, de az is kell ahhoz, hogy legyen egy érdemleges diplomám? Csak mert a "marketing" szak még 4 félév
Ha szeretném kihozni a maximumot akkor először BA majd MSc? Ha igen, az első mire jó?
*Mi az a +1 félév?
Illetve érettségi követelmények oszlop alatt az áll, hogy "Bármelyik két érettségi vizsgatárgy" illetve "kettőt kell választani: gazdasági ismeretek v. matematika v. történelem v. egy idegen nyelv v. szakmai előkészítő tárgy". Mivel még nem érettségiztem ezt most kell kiválasztanom, vagy érettségi eredmények után?
Bocsi a rengeteg kérdésért, nagyon szépen megköszönöm, ha valaki ezeket vagy csak a töredékét megválaszolja a valószínűleg nagyon primitív kérdéseimnek.
A felsőoktatási szakképzés nem diplomát ad, hanem felsőfokú végzettséget igazoló oklevelet (okj), ez önmagában nem mindenhova elegendő, ezért érdemes alapképzésre menni, ha ezen a szakon gondolkozol. A BA amúgy a Bachelor of Arts rövidítése, (ha elírtam valamit elnézést, de ezt jelenti) a Bsc az a Bachelor of Sciences (valami ilyesmi) A kettő között a különbség, hogy a BA az humán jellegű szak, a Bsc az reál, de mind a kettő alapképzés, tehát alapszakos diplomát ad. Azoknál a szakoknál, amelyik nem 6 féléves alapképzésen, hanem 7, ott vagy szakmai gyakorlat van, és az a félév, vagy ilyen a tanrend. A mezőgazdasági szakok is 7 félévesek, ott tudom, hogy az utolsó félév az szakmai gyakorlat.
A felsőoktatási szakképzésre bármelyik két vizsgatárgyat elfogadják az érettségijeid közül, mert az nem ad diplomát, ezért nincs kikötés, hogy melyiket veszik figyelembe. Alapképzésen meghatározott, hogy melyiket veszik figyelembe, azok közül, választhatod bármelyik kettőt, de annak az eredményével számolják, amelyik jól sikerül a felsoroltak közül. Azaz ezt a kettőt nem neked kell eldönteni, hogy melyikkel számoljanak, de mindenképpen kell, hogy legyen a felsoroltak közül két érettségid. Matek, történelem, és idegennyelv amúgy is kötelező, gazdasági ismeretek, vagy a szakmai előkészítő akkor játszik, ha ilyen jellegű szakközépbe jársz. Szóval, ha gimis vagy, akkor az angol, matek, és történelem érettségikre koncentrálj, mert ezek közül viszed tovább azt a kettőt, amelyik a legjobban sikerül. A matekot mindenképpen vedd komolyan, mert gazdaságin fontos, emellett ha a törit érzed erősebbnek, hogy sikerülhet, akkor arra tanulj többet, ha az angolt, akkor arra.
Köszönöm a választ!
Közgazdasági szakközépbe járok amúgy, tehát gazdasági ismeretekből is lesz érettségim.
Tényleg nagyon hálás vagyok a válaszodért!
A felsőoktatási szakképzés nem minősül felsőfokú végzettségnek, álláshirdetések szempontjából. Nemrég került át az egyetemek hatáskörébe. Annak jó inkább, aki nem szerzett elég pontot a BA-ra, vagy nem BA-s állásokra pályázik a szintje az érettségi/OKJ, és a BA között van.
Legtöbbször egyébként lehet tárgyat elfogadtatni BA-n a Felsőoktatási szakképzés tárgyaiból.
MSC-re Csak BA után lehet menni, vagy egyes területeken Osztatlan 5 éves képzés is van, ami alapból MSC szintet ad. A gazdasági nem ez a terület.
A BA/BSC az első "érdemleges" diploma, korábbi a főiskolai diploma szintjének felel meg.
Az MA/MSC a korábbi egyetemi diploma szintjének felel meg.
A +1 félév üzleti gazdasági szakon szakmai gyakorlat, érdemes ilyenkor a szak mintatantervét megnézni legtöbbször fel van tüntetve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!