Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Melyik CAD programot érdemes...

Melyik CAD programot érdemes megtanulni?

Figyelt kérdés

Gépészmérnöknek tanulok,és a Solid edge-t tanultam sokáig de abból is csak a V19-et. Fősulin eddig tanultuk a Catia-t is,de nem tudom hogy melyiket lenne érdemes megtanulnom.Jelenleg a Solid edge st8-at tanulom magamtól,de állítólag ezt nem sok helyen használják.

Melyik legelterjedtebb program?

Valakitől azt hallom hogy a Catia-t érdemes,mert az a legkomolyabb és legtöbb helyen használt,valakitől azt hogy a Creo(Pro Engineer),más valaki meg azt hogy a Solid edge.

Szerintetek melyik használják a legtöbb helyen?



2015. dec. 19. 18:00
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Catiat valóban használják sok helyen, de főleg járműiparban és inkább a nagy cégek, mivel bazi drága. Creot mindenképp érdemes megtanulni, mert az is elég elterjedt, és álláshirdetések alapján sok helyen kérik. Én legalábbis ebbe futottam bele legtöbbször, mikor állást kerestem.

A Solid Edge-et én nem erőltetném a helyedben, az egy tákolt hulladék (a Siemens is nyilván nem főleg annak a fejlesztésébe öli a pénzt meg az energiát, hanem a zászlóshajó NX-be), itthon kisebb cégek használják, mivel elég olcsó, bár emiatt tényleg lehet haszna ha tudod. De mivel már tanultad, ismered valamennyire, ne frusztráld magad tovább, tanulj valami jobbat.

Érdemes lehet még a SolidWorksöt és az Inventort megnézned, az újabb kiadások már mindkettőnél igen profi programok, itthon sajnos annyira nem sok cégnél használják őket (szerencsére ahol én dolgozom, ott igen:D ).


Egyébként ha tudsz egyet rendesen használni (és tényleg ismered, nem csak elkattintgatsz benne, és várod a csodát), akkor onnantól már a többiben is tudsz dolgozni, csak szokni kell őket.

2015. dec. 20. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Unari válasza:
100%

Szia!


Tervezőmérnökkén dolgozom immár 15 éve. Dolgoztam autóipari, egészségügyi, Food Safety, műszaki kereskedelmi területen, kis cégnél, és multinál is. Terveztem gyártósorokat, présszerszámokat, fröccs-szerszámokat, JIG-et, hegesztő kalodákat, kiszolgáló készülékeket.

Amit eddig használtam munkám során:

Solid Edge, Unigraphics NX, Solidworks, Inventor, TopSolid, Catia, ProE/Creo


CATIA: A leghulladékabb mind közül. Drága, nem ismeri a parasolid magot. Csak felületekkel dolgozik. V4 volt az első ha jól tudom amibe beleerőszakoltak végre valahára .stp (3d test) fordítót. Minden más tervezőprogram rosszul kommunikál vele. Az ebből exportált modellek 80%-val mindig gond volt. ( Nem volt test, lyukas modellek, használhatatlan 2D) Sajnos a német automotive előszeretettel használja és fogja 2017-ig (audi, ford, BMW, MAN ) Hála az égnek viszont egyre több gyártó kezd átállni normális programokra, még a francia autógyártók is.


ProE: a második legrosszabb. Hála az égnek nincs tovább. Egyetlen előnye hogy olcsó. Viszont annyira moduláris, hogy a 2D is modul benne. Az oktatáson a 2D rajzkezelés nincs benne az alaptanfolyamban. :-O. Ez volt az utolsó típus (valamint a Creo) amit használtam és olyan volt mintha 10 évet utaztam volna vissza az időben. Annyira körülményes volt vele akár egy sima kockát is modellezni vele.


Ez a kettő az annyira soha többet hogy állásajánlatoknál kizáró ok nálam.


Creo: Észbe kapott a "ProE" és evolúciós fejlődésbe kezdett. Fuzionált egy másik szoftverfejlesztővel ami a szinkronmodellezést használ és végre felzárkóztak a 21. századba. Mondjuk nem tud teljesen elszakadni a gyökereitől ami a legnagyobb hátránya.


Innentől kezdve nincs rossz szofver nálam. Inkább úgy mondanám, adott területre adott szoftver.


Solidworks / Inventor: Nem tudom különválasztani őket mert annyira "egyformák" . Nagyon jó programok. Amerikában, valamint a repülő iparban túlnyomó részt solidworks-t használnak. Inventort európában kezdik felkapni. Hihetelen jó a renderelő modulja. autodesk moldflow a világelső végeselem analízis programja. Gyorsan tanulható szoftverek, logikusan felhasználóbarát tematikája van. Kiválóan alkalmas szerkezeti elemek építésére, készülékek, gyártósorok tervezésére.


Solid Edge: Ezt ismerem a legjobban. A legkönnyebben tanulható mind közül. Használtam formaüreg, és szerszámtervezésre is. igaz nehézkes volt vele dolgozni (révén nem fő profilja a felület modellezés) de tény és való el lehetett készíteni. Autodidakta módon tanulható, remek magyarítása van, és ha rászánja az időt az ember bitekre tudja szedni ha kell. :-) Leginkább testmodellező program szinkronmodellezés alkalmazásával. Azaz nincs időrendi part navigator (ki-be kapcsolható). Nem kell a feature-höz sketch-et rajzolni. közvetlenül alakítható a 3d modell. Nagyobb méret kell, nem kell visszamenni és módosítani a beméretezett sketch-et amiből készült, egyszerűen meg kell fogni a falat és arrébb húzni. Rossz helyen van a borda, megfogod és arrébb tolod. 2 másodperc az egész művelet. Ezzel lehet a leggyorsabban tervezni. Kiválóan alkalmas gépépítésre, készülék gyártásra, importált modellek korrigálására, gyártósor tervezésre, és mivel tartalmaz nagy összeállítások kezelése modult gyárak csarnokok komplett tervezésére.


Top solid: Nagyon drága, ellenben jól használható. Nem mondok róla sokat. Nálam elmegy kategóriába tartozik. Véleményem szerint a leghasználhatóbb része a szerszám tervező modulja.


Unigraphics NX: A legprofesszionálisabb mind közül. Nincs olyan amire nem lehet használni. (na jó ha prezentálni kell bár nem rossz a sajátja de Inventor renderelést hsználunk). Tanulása nem mondhatni bonyolultnak, felépítése logikus. Inkább azt mondanám hogy több az anyag amit tanulni kell. Egyszerre használ profi solid (szinkronmodelezzéssel), és profi felület modellezést is. A egyre több gyártó vált NX-re. Legjobb példa a szintén német Mercedes. Ez egy nagy család része, ami egy multinál a megrendeléstől, a logisztikáig lekezel mindent. (CAD, CAM, Teamcenter stb) Nem olcsó, de megéri az árát. Sok modul vásárolható hozzá, ( elektróda tervező modul, design modul, mechatronika modul, hajó tervező modul, sheet metal, motion simulation, CAM, stb. ) Én most a fröccsszerszám tervező modulját használom a mold wizardot, és remek. Sok időt megspórol a tervezés során.

Olyan típusú szoftver amit nem szabad megrögzött módon használni. Folyton kísérletezgetni kell vele. Másik utat találni a megvalósításhoz. Mindig tanul valami újat az ember tőle. A legáltalánosabban ez hangzik el az irodában: Miért kell így "megrajzolni" (aki 3d-ben modellezik az is rajzol :-) ), mennyivel egyszerűbb lenne ha lenne olyan gomb hogy...és jön a válasz: van olyan gomb.


Én ahelyedben akkor tanulnék CATIA-t ha Németországban akarsz dolgozni.

A solid Edge lenne a tanuláshoz a legjobb de nem sok helyen használják sajnos, pedig szerintem használhatóbb a Inventornál és a solidworksnél is. Az NX kezd a legelterjedtebb lenni, bár még nem az de nagyon küzdenek, és jutnak is valamire mert teljes szolgáltatást kínálnak. Egy gyár irányításához elég a simens szoftvereket megvenni és teljes a kommunikációs csatora minden területtel. Ezt egyik sem tudja nyújtani és ez miatt igen népszerű kezd lenni. Áruk miatt a Solidworkst, és az Inventrot sokan használják. Tapasztalatai tény bármelyiket is tanulod (kivétela a CATIA) egy-két nap alatt át tudsz állni a másikra. Csak előnyöket és hátrányokat fogsz látni nehézségeket nem.

2016. márc. 10. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
Én TurboCad-et használok. Tökéletes mindenre.
2016. szept. 22. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!