Informatika, vagy Bionika?
Azon filozok egy ideje, hogy a kettő közül melyiket válasszam. Nem lennének problémáim semelyik téren sem, ezt már tudom. A bionika egy fokkal jobban vonz, de van egy része ami taszít: a fizetés!
Informatikával nagyon jól el lehet helyezkedni, elég busás anyagi helyzetet teremtve ezzel.
Vajon, a bionika úgy lesz megfizetve, mint a legtöbb tudomány ág? Vagy, mivel a jövőről van szó, többre is számíthat egy jól képzett szakember? Vajon ha robban, mert robbanni fog: mennyi esély lesz arra, hogy annyit keressen vele az ember, ha jól végzi ott a dolgát?
A pénz nem boldogít, de jó ha van. Mindegy melyik szakra megyek, biológiai kutatásokat így-is, úgy-is végezni fogok.
Szerintetek, egy bionikus keresete mennyi lesz pár év múlva? S mennyire lesz kereslet rá? Vagy inkább biztosítsam magam be az informatikával?
*Első bekezdés, utolsó előtti sor: *hogy annyit keressen vele az ember, mint egy informatikus...*
Bocsi a hibákért.
Szóval én voltam infós és most végzek majd ITK-n. Majd MSc -> PhD a terv.
Erről az egészről nehéz véleményt alkotni, mivel nem vagyunk jósok. Kiszámíthatatlan mi lesz, főleg itthon. Lehet űr high-tech robotlaborokban fogunk bionikus szerveket készíteni, de az is meglehet, hogy az ISIS vagy az oroszok elől menekülünk egy szál rongyban átmászva az elaknásított osztrák menekültvédő kerítésen. Kicsit instabilnak látom a politikai és gazdasági helyzetet... de ettől még optimistán látom azért a következő 5-10 évet :)
A realitás az, hogy ez egy olyan szak amihez kell MSc, sőt igazából a kimenet egyértelműen PhD inkább. Jelenleg nagyon kevés az ipari lefedettség, ennek ellenére sok végzős van. Mivel nagyon tág területről van szó, ezért lehetetlen egy BSc alatt (de még egy MSc) alatt is összeszedni olyan nagyon mély tudást. Inkább alaptudás, tapasztalatok, kreativitás, kapcsolatok stb.. erre jó. Viszont a PhD fizetés 100-120 körül van,+ konferenciák ilyesmik, szóval szinte ingyen 'kutathatsz' már ha van időd a ZH javítás és tanítás mellett. Általában ha ügyes vagy azért már dolgozol mellette cégeknél, esetleg állami kutatásban is. Abszolút témafüggő az egész. Lényegében teljesen mindegy milyen tárgyaid voltak, úgy is az számít, hogy ott éppen mit csinálsz, mennyire vannak jó ötleteid stb. Ilyen állás nincs is, hogy bionikus. Nagyon alkalmazkodni kell, és benne van a pakliban hogy eleinte alig fogsz keresni valamit itthon. Külföldön más a helyzet, de oda be is kell jutni, oda is kapcsolatok kellenek.
Utolsó gondolat pedig, hogy ez a szak tulképp egy informatika erős termtud alapokkal. Tehát ha végzel és érdekelnek az infós tárgyak, akkor simán fel tudod venni őket, és kis önszorgalommal nevetve átképzed magad programozónak. Mivel informatikusokat hálóval fogják kb nyugatra is... akár be se kell fejezned a BSc-t már dolgozhatsz is, ha jól tudsz kódolni. Itthon is lehet 700 rugót keresni felsőbb szinteken már, de simán vannak 150-200-300 ezres fizetések is az elején. Ha pedig vannak jó ötleteid akkor simán csinálhatsz startup céget bionikásként is, hiszen nem probléma mondjuk egy androidos healthcare appot megírni. Most nekem is 2-3 ilyen ötletem van még.
C verzió pedig hogy infósként elvégzed a BSc-t és fejfájás nélkül véresre keresed magadat :D akkor nem kell MSc-vel meg PhD-vel se szívni. Igaz nekem onnan hiányozna a közeg, a term-tud tárgyak. Egyértelműen ez a könnyebb út, ha jól akarsz keresni. Bionikásként magadra és a kapcsolataidra leszel kicsit utalva. Illetve ez a: "biológiai kutatásokat így-is, úgy-is végezni fogok. " kijelentés azért átgondolandó.
Itthon nem olyan egyszerű ez. Persze attól függ mit, de infósként ez nem olyan egyszerű. Inkább a szoftveres részével tudnál max foglalkozni... de még bionikusként SEM egyszerű. Ott is inkább a mérnöki részével tudnál foglalkozni, illetve ha orvosi biotech akkor genetika, sejtbiosz stb az oké. A lényeg, hogy nem olyan egyszerű csak úgy bejutni a biológiai kutatásba itthon. Az azért még mindig a biológusok vagy orvosi kutatók pályája. Ez persze totál attól függ milyen professzorokkal kerülsz majd kapcsolatba, milyen témáid voltak stb.
Biológiai-mérnöki rész az meg sokféle lehet. Neurobiológiai jelfeldolgozás, agyi implantátumok, szövettani képfeldolgozás, mikroszkópos dolgok (pl két-foton) akkor mikrofluidikai eszközök, e-health smart eszközök, robot endoszkóp, ultrahangos cuccok... ha ilyen érdekel, ezekkel már BSc-n is lehet foglalkozni és szerintem poénabb mint püttyögni valami multi szoftverfejlesztő cégnél, aztán beülni a BMW-be az új Armani öltönyödben, és kövér gázfröccsel elindulni haza :D Nehéz kérdés :D
"Most végzek ITK-n"... bionika BSc-n. MSc-re pedig info-biora akarok majd menni, mert azt le lehet nyomni másfél év alatt.
Most az a terv, hogy befejezem a szakdogát amit már félig megírtam, egy Matlabos szoftver... de annyira nem érdekel a téma, bár publikálnak majd vele cikket neurbioszos kollégák MTA-n elvileg. Közben MSc-n keresek valami TDK témát majd. A regeneratív elektródák érdekelnek, amire ránőnek az agysejtek. Van is kapcsolatom hozzá, remélem bejön. Ezzel későbbiekben lehetne majd jobb biokompatibilis agy-gép interfészeket csinálni. Ezzel aztán lehet külföldön majd kopogtatni pl a bionic hand projecteknél mint fejlesztőmérnök. EPFL-en csinálnak ilyesmik.
Másik téma ami érdekel az az optogenetika, vírussal módosítják utólag specifikusan neuronok genomját hogy termeljen egy fényérzékeny fehérjét ezáltal ingerelhetőek nagyon pontosan lézerrel. Ennek neurbiosz kutatásban óriási szerepe kezd lenni. Mérnöki szempontból pedig lehet vele ugyancsak majd interfészeket csinálni protézisekhez. Vagy élő bombakereső távirányítós egérkét :) ilyen már van is. Egyelőre ez az elképzelés, és azt mondom inkább ilyennel foglalkozok 120 ezres PhD fizetésért konferenciákra utazgatva, diákokat tanítgatva (plusz saját infós startup ötletekkel, ami remélem befut majd), mint sok zsé, de hagyományos kocka informatikus munkakör. Egyébként külföldön vannak 700 ezres PhD fizetések is, szóval meg lehet próbálni azt is... vagy már MSc-t is akár. Ha van anyunak apunak egy félévre 2 millája akkor mehetsz Scájvba MSc-re az nem rossz ám :)
Érdekes, köszönöm a hasznos választ.
Még van egy kis időm, de jó lenne minél hamarabb elkezdenem képeznem magam.
Ami nagyon tetszett, hogy említetted: először bionika, utána informatika. Mármint, hogy némi szorgalommal utána, vagy közben kitanulom a másik irányzatot is.
Nem lenne probléma, hogy nem rendelkezem informatikai diplomával? Vagy itt pusztán a szaktudást nézik?
Sorolom az informatikus programozó ismerőseimet (MI = mérnök infó)
Testvérem: Be se fejezte az MI-t, utolsó évben infó tanárin végzett ami könnyebb. Dolgozott kisebb bankinfós cégnél, Google-nél, majd repülésbiztonsági cégnél most. 5-700K fiz
Volt csoptárs 1: 2 éves felsőfokú webprogramozói szakképzés (OKJ papírral)
Azonnal felvették junior tesztelőnek, most már tök régóta ott dolgozik egy nagyobb multinál. 300 felett keres
Volt csoptárs 2: 2 éves FSZ. Webes cégek saját startupok stb... mára tök menő, mindig volt melója
Szomszéd srác: Befejezetlen MI, diploma nélkül vérbe keresi magát németo-ban.
ITK-s csaj ismerősöm: még mindig szop az MI diplomával (vagy 7 éve szegény :D), de közben lett egy tök jó állása, ezért nem sürgeti :D
Másik 3 cimbim ITK-ról, ugyancsak befejezetlen diplomával: Külföldre járogatnak startupcégekkel
Végül az egyetlen haverom aki befejezte BSc-t és MSc-t is BME Mérnök infón azt mondta hogy igazából kicsi ellébecolta a sulit és nem tanult meg igazából programozni. Azonnal felvették egy helyre ahol 0 tudással indult, mert sosem voltak ilyen tárgyai. Még mindig ott melózik és gondolom jól keres.
Most hirtelen ennyit tudok fejből, csak egyiknek van informatikus BSc diplomája. Akinek van annak mégkönnyebb, de csak egy papír. a tudás az abszolút lényeg, amit meg úgy is otthon kódolgatva szerzel meg. Bionikán is van legalább 6-7 prog tárgy és erre fel tudod venni még adatszerkezeteket, javat, android/ios-t stb. Ez a programozás része, de szerintem hálózatos rendszergazdás tárgyakra is be lehet járni ha érdekel.
Itt az a kérdés, hogy mit akarsz. Mindkettővel könnyen lehet boldogulni ha jó vagy. Egyedül a kutatás-fejlesztési szektor bionikával a nehéz ügy. Egyelőre minimálisak a helyek, aztán lehet beindul majd. Viszont ha úgy mész oda, hogy nem érdekelnek a természettudományos tárgyak csak infó, akkor infóra menj. Azért nem érdemes végigszívni BSc-t, ha közben utálod a sejtbioszt, neurobioszt, biofizikát, egy kis kémiát. (Egyébként nem egy túl nehéz tágyak ezek, inkább csak összefoglaló gyorstalpaló, hogy legyen valami fogalmad a dolgokról általánosan és el lehesssen indulni valahol) - egyébként infósként is csinálhatsz bionikus témákat, csak ott eléggé az infós részre kell majd rámenni és sokkal többet kell magadtól tanulni lexikálisan.
Szóval összegezve:
Infó
Pro:
Azonnali 100% munkalehetőség már BSc diploma alatt. Külföldön 7x szorzó kb. Németországban 1 milla alatt már picsognak, hogy kevés :D
Kontra: Ha kutató szeretnél lenni főleg orvosi, genetikai, biológiai témákban akkor nagyon össze kell magadat szedni, és meglehet, BSc alatt nagyon elmész kocka irányba. Van sok MI-s ismerősöm, és igazából nem nagyon vágják a bioszos/neurbioszos témákat. így viszont nem könnyű ötletelni sem, egészben átlátni a humán, állatkísérletes, sejtes témát mondjuk. Kutatásba bejutni így nem könnyű azért. BSc-t végezve meg főleg. (Persze sok része infós a kutatásoknak)
-Illetve nem leszólni akarom őket, de a kockák kockák :D
Bionika
Pro: -Jó közeg, húzós légkör. Itt tényleg kicsit az elit tanulóság a jellemző, nem az a leszarom egyetemista légkör (kicsit az infósok ilyenek sokszor) Nekem sokat segített infós tanulmányaim után egy ilyen közeg.
- Érdekes tárgyak, amik lehet felszínesnek tűnnek, viszont később sok ötleted jöhet és akár elég egyetlen előadás hogy eszedbejusson később egy olyan dolog ami egy informatikusnak soha, mert nincs benne az agyában az az infómorzsa. Illetve bionikusként röhögve felveszel infós tárgyakat főleg programozást és el is tudod végezni 5-ösre. Infósként viszont nincsenek meg az alapok hozzá nagyon, hogy felvegyél és megcsinálj bionikás tárgyakat. Pl sejtbiosz 2-re beülsz és csak fogod a fejedet hogy WTF. Vagy neurbiosz mondjuk.
Kontra: Nagyon nagy eséllyel mondjuk PhD-t is kell hozzá csinálnod, itthon lószar 100K-s fizetéssel. Adott esetben nem mindig olyan jó világ, mert sokat kell tanítani és zh-t javítani...alig marad idő kutatásra / rendes melóra mellette...de ha elkezdesz publikálni utána, megismersz egy csomó embert, kimész külföldre Erasmussal, vagy nyári sulival (még jó tanulónak se kell lenned, egy ismerősöm írt egy nyugati labornak egy jó ajánlóval és simán mehetett most nyárra. Ez atom nagy tapasztalat) ... szóval be fog ez indulni, csak nagyobb távlatokban kell gondolkozni, és már az elejétől agyalni rajta milyen témával szeretnél foglalkozni. Ha eszedbejut valmi, csak megkeresel egy profot, mindenki irtó jó fej biztosan segítenek. Kb mi már haveri viszonyban vagyunk velük a BSc végére. Ajánlót is ír mindenki külföldre szívesen. Fizetés pedig rajtad múlik. Inkább azon van a hangsúly, hogy infó 3.5 év, bionika meg 3.5 év BSc, 1.5-2 év MSc, utána jó ha van egy 2 év doktoranduszság, aztán pár év mire befutsz a kutatásban, és vagy itthon kevés pénzért de rettentő érdekes munkát végzel, vagy külföldön brutáljól keresel. de akkor itt kell hagyni anyut, aput, szülőházat (és vissza kell fizetni a tandíjat)
Szóval egyértelműen az infó sokkal de sokkal könnyebb út és a realitásban élve 100%-osan garantált hogy jól fogsz keresni egy jó állással. (Ami viszont nem mindig érdekes. Tesóm is hiába keres állati jól, most nem könnyű a cégnél mert kevés a kolléga a csoportjában. Azért sok informatikusnak eléggé stresszes és kevésbé kreatív a munkája)
Bio esetében meg 7-10 évig kb tanulófázisban vagy, és utána kezd lassan beindulgatni a karrier. Illetve ha közben csinálsz startupot egy jó ötlettel akkor sokkal előbb. Viszont ha befutsz, akkor olyan melód lehet ami iszonyatosan menó és szinte nem is meló, csak hobbi de mégis kapsz érte pénzt. Pl Femtonicsnál neurobiológiai kutató eszközöket két-foton imidzsinget fejlesztenek, használnak. Pl egérke koponyájába ablakot fúrnak, és 2fotonnal képalkotnak hogyan hat a gyógyszer a szövetre. Na az egy hi-tech ufócég kb. Voltam ott, állati jófej mindenki. Kb ingyen dolgoznék ott gyakornokként (ahogy teszik többen is tőlünk), mert annyira király a légkör és az eszközök :D
Ja és tényleg utolsó gondolat, bocs a hosszú irományért :D
HA Mérnök infón kutatással akarsz foglalkozni, akkor ott is lehet. Nagyon a programozásra mentem rá "informatikus" címszó alatt eddig.
Ha elvégzed hozzá az MSc-t, vagy vannak jó ötleteid, akkor simán el lehet menni robotika vagy automatizált rendszerek, szenzorok irányába ami egy rettentő érdekes terület. 2 srác ITK-ról bement a robotlaborba, sok-sok támogatást kapott Cserey proftól, és most ők viszik ezt a céget: [link]
Na pl a Boston Dynamicsnek már csinálnak érzékelőt a robotkutyájukba. Persze ezt ugyan úgy megteheted mondjuk infobionika BSc-n. Van átjárás bőven. Minden csak rajtunk múlik ;)
Azóta milyen élettapasztalatokat szereztetek az infobionika területén? Érdemes elvégezni MSC-n ezt a szakot?
Én vegyészmérnök BSC-t végeztem. Szkeptikus vagyok, hogy elég-e ez a szak, ezért szeretnék egy olyan területen tovább tanulni, ahol a biológiai és informatikai tudásomat is fejleszthetem.
Mennyire éri meg szerintetek vegyészmérnöki után egy másabb szakirány felé nyitni.
Bevallom eléggé tanácstalan vagyok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!