Milyen szak / szakma illene hozzám?
Éppen fakt válsztás előtt állok, és nem tudom mi lenne a helyes irány. A magyar emeltszintben biztos vagyok, de a második fakt kétséges.
Érdekelnek az emberek, és az emberek megismerése, segítése. Nagyon türelmes és megértő tudok lenni, szóval pszichológia és szociológia is erősen szóba jöhet, bár a szociológia szakról nem sok jót olvastam, nehéz elhelyezkedni vele.
A média is érdekelne, csak az eléggé "divattá" vált a felvitelizők körében. Újságíró vagy ilyesmi is szívesen lennék.
Nagyon nehéz a döntés, mert sok minden múlik ezen, és a lehető legjobban szeretnék dönteni. Azt is leírnátok, hogy az általatok javasolt szakmában mennyi egy átlag fizetés és mennyire nehéz elhelyezkedni? Előre is köszönöm!
Ha pszichológiára akarsz menni, ott szinte mindent elfogadnak. Menj abból faktra, amiből jó vagy, amiből akár emeltezni is tudsz!
Érdemes egyébként pl. angolból, mert az nagyon kell a szakra, és nem árt a jó nyelvtudás amúgy sem, a diplomához is kell már két nyelvvizsga. Addig tanuld a nyelveket minél inkább, ameddig ingyen van az iskolában :)
Egyébként a pszichológiával se olyan egyszerű elhelyezkedni.
Pszchiológia: előnyök: viszonylag kevés munkával laza élet stílussal is majd megtudod keresni a kenyered, ha elvégzed. hátrányok: mivel ez is egy dívat szak több százan jelentkeznek rá. Kb. 300-400 hallgatója van évfolyamonként, még így is, hogy magas a ponthatár oda, mert mindenki megjelöli. Anyagi helyzet, elhelyezkedési lehetőségek: fele, aki elvégzi teljesen mással fog foglalkozni mondjuk, csak egy szimpla irodás lesz, mint a legtöbb bölcsész. Aki meg elhelyezkedik vele 150-200 ezernél nem keress többet örül hogyha ennyit is. Ráadásul nem árt egy normális lakás vagy egy iroda, amihez szintén anyagi javak kellenek. Nem javaslom ezt a szakot: ha lusta vagy tanulni, tévhit, hogy magyar tudás meg hogy „érdekel a világ” elég hozzá. Biológia, Kémia nagyon nehéz itt, sőt azt is hallottam valahol matekot is tanulnak, bár ebben biztos nem vagyok. Ha túlzottan karrierista vagy. Milliomos nem ezzel a szakmával leszel, bár tény, hogy mással se nagyon. Nagyvárosba laksz az is jól jön kisvárosba alig lesz páciensed és ott is van konkurencia, mert sokan elvégzik.
Szociológia: előnyök: Kevés pontszám kell, hogy felvegyenek (kivéve ELTE), nem szükséges annyit tanulni, mint más egyetemi szakon, tehát könnyebb elvégezni. Irodában talán még könnyebben belehet vele kerülni, mint a pszchiológiávval. hátrányok: alacsony fizetés, 100-120 ezernél többet nem kapsz, ha nem tanult területeden helyezkedsz el. Ha szociológusként melózol, akkor sem lesz 200 kp-nál magasabb fizetésed. Itt is mint előző szaknál óriási túl jelentkezés, talán még többen elvégzik, mint a pszchiológiát. Gondolom humán beállítottsági vagy, csak szolok szocin tanulnak elég kemény matekot 4-5 évig is akár. Elhelyezkedési lehetőségek a szakmádban: nem árt protekció, hogy egy intézetbe vagy egy államkincstárba esetleg önkormányzathoz betudj kerülni vagy egy emberi erőforrás minisztériumba, ahol szükség van lakkosság miatt szociológusokra. Javaslom PPKE-BTK összes Fideszes, ezt az egyetemet preferálja. Nekik csak ezen szakon szerzett bölcsészek számítanak valakinek, így könnyebben bejutsz az önkormányzatokba.
Média: ha újságíró akarsz lenni ezeket ajánlom: anglisztika, szabad bölcsészet, kommunikáció-média ( bár ők inkább riportereknek jók). Mellesleg szociológus végzettség is alkalmas, hogy újságíró legyél. hátrányok: igen divattá vált, mint az előző két szak is. Szerintem nem az, hogy ez divat lenne, csak tőriből meg magyarból mindenki jó, aki szorgalmas nem kell akkora ész ezért találja, ezt mindenki jó választásnak. Csak sajnos már nagyon telített lett mind három szak. Újságírónként vagy riporterként kell legnagyobb protekció mind három közül és legnehezebb is állást találni vele. Azonban fizetés a legjobb, ha még csak egy helyi lapnál, vagy helyi tv-ben melózol havi 150-200 ezret is kereshetsz. Ha ismert újságnál, ahhoz nagy mák kell több szár ezer forintot is kaphatsz. Mi a szakban nehézség? Ahhoz, hogy elad magad nem árt az idegen nyelv magas szintű ismerete, ha figyeled újságírókat tévés műsorvezetőket rengeteg szakszót ismernek, ezért tudnák bárkivel riportot csinálni pl: orvossal, politikussal. Legalább angolból középfok, ami kell is minden diplomához és mellé még 1-2 nyelv és az sem alapszinten. Remélem segítettem. Őszintén elmondtam véleményem reálisan.
Szociológus vagyok - papíron, egyébként ahogy a hosszan válaszoló írta irodában dolgozom aprópénzért, 100 alatt.
Szóval abszolút nem ajánlom.
A szakmában kevesen helyezkedtek el, sokan kimentek külföldre - és nem csak mosogatni, Amerikában pl. kifejezetten keresettek a szociológusok - bár nem a magyarok, de wannabe szociális munkásnak jó eséllyel ki lehet menni.
Matek tényleg van, szigorlatozni is kell, de összességében tényleg nem túl nehéz elvégezni (volt egy matekos szakom, ahhoz képest piskóta - de sajnos azt nem fejeztem be), csak aki abszolút ellébecolta az egészet esett ki (meg akit valamiért kipécéztek a tanárok, mert nem volt szimpatikus nekik).
Az Eltére magas a pontszám (gondolom a Corvinusra is, én Eltés voltam) de ha ezt a szakot választod érdemes nevesebb egyetemen végezni, egy világvégi fősulin lehet úgy gondolod jók a tanárok és a közösség, de még egy láma irodai munkánál is kiröhögnek, hogy mi az a hely, még a kamuszakot is kamuiskolában csináltad meg.
Pszichológián elég sok biosz van, vettem fel órákat de aztán le is koptam egyrészt mert elég nehéz volt plusz kreditnek, másrészt a Lágymányos és a Kazi nem egymás mellett vannak.
Szerintem a pszichológia sokkal nagyobb sláger, a szociológiáról sokan azt se tudják eszik-e vagy isszák, többen akarnak pszichológusok lenni.
Aztán ha elvégzik vagy egy irodában találják magukat, vagy közalkalmazottként mondjuk iskolában, kórházban (vicces pénzért), vagy megverekednek a többiekkel egy-egy jól fizetett állásért. Csak ide kell a tapasztalat és nem ritkán szakvizsga. Ami nem kevés pénz. Viszont tapasztalt klinikai szakpszichológusként már nem fog felkopni az állad.
Az újságírást meg szerintem nem ott kell elkezdeni, hogy elvégzed a kommunikáció szakot majd diplomával a kezedben nekiállsz munkát keresni, hanem mondjuk írsz cikkeket a suliújságba, blogot vezetsz, stb.
Legyen valami amit fel tudsz mutatni, ne csak egy ötös az indexedben.
Köszönöm szépen az összes kommentet, sokat segített egyik másik!
Az álláspontom annyiban változott meg, hogy inkább az újságírás felé kacsintgatnék, mert a fizetés nagyban meghatározó. A suliújság szerkesztőségének tagja vagyok, de ennyi amit jelen pillamatban tenni tudok. Mit tudnék még tenni? A későbbiekben merre indulhatnék el?
Ezeken a szakokon/szakmákon kívül szívesen mrghallgatnék más lehetőséget, hogy jobban körül tudjak nézni, mi a válszaték.mit ajánlanátok még?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!