Hogyan lehet valaki egyetemi tanár?
Úgy látom, hogy az egyetemi tanárok között is van egy kis hierarchia. Úgy értem, hogy alaki doktorit letette, valaki adjunktus, valaki tanársegéd.
Hogy lehet egyetemi tanárnak menni? Gondolom alap és mesterképzés mindenképpen kell, de utána hogyan tovább?
Megéri annak menni?
Jelenleg alapszakon vagyok, jövőre végzek.
Te most az 'egyetemi tanár' kifejezést 'egyetemen tanító valaki' értelemben használod, pedig ez általában csak a 'professzor'-ra vonatkozik. A professzor segédei, akik szintén szoktak órákat tartani (a 'hierarchia' szerinti sorrendben) a docensek, adjunktusok, tanársegédek, demonstrátorok; sőt, rendes helyeken a hallgatók is tanítják egymást. (Ezen kívül vannak még tudományos fő- és segédmunkatársak is az egyetemen, akik inkább kutatnak, ha jól értem. Illetve egy próbált tanítani is, de az elég szerencsétlen volt ezen a téren…)
Ha el akarsz kezdeni te is tanítani, akkor figyeld, hogy hirdetnek-e meg demonstrátori állást harmadéves hallgatóknak. Általában legalább 4-es ösztöndíjátlaghoz kötik, de ha neked ez megvan és szemfüles vagy, akkor elvileg te is tarthatsz gyakorlatokat kisebbeknek.
Egyetemi oktatónak lenni legkönnyebben nappalis doktori iskola után megszerzett PhD-vel lehet, bentmaradva ugyanazon a tanszéken ahol korábban doktoriztál.
Előnyök:
1. Az egyetem a legalkalmasabb hely a szakmai fejlődésre akkor is, ha később nem leszel professzor, hanem 5-10 év múlva máshol folytatod vezető szakértőként, vagy szakpolitikusként.
2. Az egyetemi tanszékek és intézetek irányításával folyik a legtöbb kiemelkedő kutatás-fejlesztési és innovációs projekt, ezek szervezik a legfontosabb nemzetközi konferenciákat, workshopokat, sympoziumokat, training-course-okat, ezek koordinálják a tudományos konzorciumokat. Az egyetemi oktatók szerepelnek a fontos nemzetközi folyóiratok szerkesztőbizottságaiban, és innen indulnak a jelentős szakpolitikai döntéselőkészítések, stratégiakészítések is.
3. A jó egyetemeken sok a külföldi vendégoktató és kutató, nagyok a mobilitási lehetőségek, és itt lehet leghatékonyabban kiépíteni a kapcsolati tőkét is.
Hátrányok:
1. Nagyon nagy a teljesítménykényszer, ami legkeményebben a "publish or perish" (kb. publikálj vagy pusztulj) elvben nyilvánul meg. Évente jelenteni kell, hogy milyen impact factorú folyóiratokban jelent meg cikked, hány idézettséged volt, volt-e nemzetközi könyvfejezeted, milyen referált konferenciákon adtál elő voltál-e meghívott előadó stb.
2. Magyarországon jelenleg túl magas az egyetemi oktatók óraterhelése, rengeteg a szakdolgozat konzultálás, beadandó esszé és ZH javítás, túl sok hallgató jut egy oktatóra.
3. A fizetések jóval alacsonyabbak a gazdasági szféra azonos szintű szakértői vagy vezető szakértői fizetéseinél:
egyetemi tanársegéd bruttó 160, adjunktus bruttó 220, docens bruttó 310, egyetemi tanár bruttó 440 ezertől kezdődik és általában mindenki a bértábla szerinti minimumot kapja alapból. Egyéb jövedelmekre az egyetemek mai helyzetében szinte alig vagy egyáltalán nincs lehetőség, ezért sok egyetemi oktató mellékállást vállal, vagy kutató-fejlesztő-szaktanácsadó cégeket alapítva kényszer-vállalkozik az egyetemen kívül, amivel jelentősen rontja saját tudományos kutatói és oktatói teljesítményét, de eltartja a családját.
Bár sok év eltelt a kérdés kérdés felvetése óta, úgy gondolom, ezek el nem évülő kérdések.
A kérdés is sok kérdést vonz maga után.
Tényleg, mitől lesz valaki egyetemi tanár?
Egyetemi tanárnak menni - csak úgy nem lehet.
A tanár nem csak tanít, hanem dolgozik, kutat, éppen azt tanítja, amit ő maga megtanult.
Sose felejtem el matematika tanáromat, akinek az - amerikai - tanulmányaiból egyetlen szót nem értettünk.
De ő ott szerezte meg a legmagasabb tudást, és ezt akarta átadni nekünk.
Folyt. köv.
Ha egyetemi tanár akarsz lenni, akkor kutatónak kell lenni.
Talán ez a legegyszerűbb megfogalmazás.
Ha nem végzel - folyamatosan - kutató munkát a saját szakterületeden, akkor alkalmatlan vagy - egyáltalán - tanárnak.
Hát figyusz, erről szól az egyetem (főiskola).
Ha mindig, mindenki ugyanazt oktatná? Hol tartanánk?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!