Milyen feltételei vannak a gyermek pszihológiai szakmának? És ajáljátok-e ezt a szakmát (vagy keressek mást)? (Több lent)
Ilyen szenpontokra gondolok;
-mely tantárgyak amire rákell húzni
-sokat kell e tanulni hozzá(évek)
-milyen érettségi kell
-nyelv mennyire számít
-stb
Magamról:
9.évfolyamos vagyok,egyészségügyibe járok,fèl évig volt pszichológiánk és nekem tetsuett (habár inkább szerintem kisizenítője volt),szeretek emberekkel állatokkal és főleg gyerekekkel foglalkozni,környezetbarát vagyok,szorgalmas változó,matekból nem vagyok valami jó ,de szerintem ide az nem kell,nyelvtanból KICSIT a helyesírásommal van baj ,szeretek az emberekkel beszélgetni és problémakat megoldani,ha kell fegyelmezetten viselkedni.Meg kicsit vissza húzódóvagyok ,de ha nyitnak felém onnantól kezdve nincs problem.Mindenféleképp egészség ügyben szeretnék valamit de nekem a gyermek pszichológus tetszik a legjobban.
Jajj és mennyit keresnek?Jól magélnek?Munka lehetőségek?
Köszönöm előre is a tanácsokat!
Na menjünk sorba végig a kérdéseken, ha bármi kimarad, nyugodtan tedd fel még egyszer :)
Ahhoz, hogy gyermekpszichológus legyél, nagyon hosszú utat kell megtenned. Először is kell egy NAGYON jó érettségi, ugyanis nagyon magasak a ponthatárok minden évben, minden egyetemen, hatalmas a túljelentkezés. Pszichológia alapképzést kell először elvégezned, ezt csak egyetemen tudod megtenni (tanfolyamok és egyéb képzések nem megbízhatóak és nem jogosítanak fel semmire!), ez 3 év. Ez még nem ad egyáltalán semmilyen pszichológusi végzettséget. Ezután jön a mesterképzés, ami 2 éves, itt már szakirányú tanulás van, tehát többféle szakirány van, azok közül választasz, és arra jelentkezel. Esetedben itt kell kiválasztanod azt, hogy gyermekpszichológiával szeretnél foglalkozni. Ennek a végén bizonyos szakirányú pszichológus leszel. Ez önmagában azonban még mindig nem elég ahhoz, hogy pl. magánrendelésed legyen, terápiákat tarts stb. Ezután még a legtöbb szakirányon érdemes vagy elvárt, hogy szakirányú továbbképzéseken vegyél részt, szakvizsgákat tegyél. Ezek már mindenképpen fizetősek, kötelező mellettük dolgozni is. Ahhoz, hogy értéked legyen szakemberként, valami különlegeset tudj nyújtani ezen kívül még módszerspecifikus képzéseket kell elvégezned. Itt tanulod meg bizonyos módszerek és technikák megfelelő alkalmazását.
Szóval nagyon sokat kell tanulni, lényegében egész életen át. Hiába végzel az egyetemen és kezdesz el dolgozni, folyamatosan érdemes képzésekre és tréningekre járni, valamint az önképzés is nagyon fontos: a szakirodalmat folyamatosan olvasni kell, lépést kell tartani az újdonságokkal, új kutatási eredményekkel és módszerekkel.
Angol nyelv lényegében kötelező, ugyanis a legtöbb szakirodalom csak angolul érhető el, nincsen magyar fordítása, és a szakon rögtön elvárják, hogy te ezeket értsd, és fel tudd dolgozni. Később akár angolul kérnek publikációt, vagy angol nyelven felvételiztetnek a mesterképzésen. A matek tényleg nem annyira fontos, úgyhogy az nem baj, ha nem megy annyira. Ezen kívül a biosz elég fontos, sok a biológia alapú tárgy - pl. genetika, anatómia, neurológia. Ha nem érettségizel belőle, az sem baj, nem jelent leküzdhetetlen hátrányt (viszont akkor sokkal több önszorgalom kell a megértéshez, mint mondjuk egy emelt szinten érettségizőnek), de gondolom neked nem lesz ezzel gondod, ha egészségügyibe jársz most. Ezen kívül azt javaslom, hogy mivel nagyon magasak a ponthatárok, nehéz bekerülni, viszont sokféle érettségit elfogadnak, érdemes olyasmiből emeltezni (egy emelt érettségi kötelező jelen állás szerint, de ez változhat addigra, mikor neked fontos lesz), amiből a lehető legtöbb pontot tudod elérni.
A pszichológus szakmát alapvetően nem annyira tisztelik itthon, bár egyre inkább javul a helyzet. Véleményem szerint túlképzés is van, ami nehézzé teszi az elhelyezkedést, amellett, hogy sok helyen, ahol szükség lenne pszichológusra, ott nem tudják, hogy szükség lenne rá és mit tudna csinálni. A gyermekpszichológia szép szakma, nagyon sokféle elhelyezkedési lehetőség van, de azt senki sem tudja megjósolni, hogy amikor te majd 10-15 év múlva a munkaerőpiacra kikerülsz, milyen lesz a helyzet. Ha magánpraxist nyitsz, abból jól meg lehet élni, de ehhez elég sokat kell küzdeni előtte, nem megy pillanatok alatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!