Történelem szak? Folytatás lent.
Nem fogok regényt írni, a lényeg, hogy kiskorom óta szeretem a törit, emelt szintre készülök belőle. Jöhetne az első kérdés "akkor miért nem jog?"- a válasz nem tudok összeszedni 460 pontot.
Szerintetek megéri történelem szakra menni? (Utána természetesen mesterképzést is csinálnék).
Ha esetleg valakinek lenne ötlete, hogy milyen szakra menjek, szívesen olvasom, átgondolom. Hátha még jól is jöhet.
Töri és a magyar jól megy, a matek kevésbé, viszont könnyen tanulok nyelveket.
Hogy megéri-e? Attól függ, milyen szempontból. Nem kell félévente kétszázezret (vagy többet) fizetned a jogra, szóval igen. Azt tudod tanulni, amit szeretsz, tehát igen. Egy kérdésem van: mit szeretnél vele kezdeni? A történész diploma eléggé behatárolja a felhasználási lehetőségeket.
Csak egy adat az idén megjelent Felvi Tájolóból: a tavalyi évben Magyarországon nappali normál munkarendű képzésre 10 egyetemen összesen 477 személyt vettek fel (a régész specializációsokat is ide számolva) történelem szakra.
Egy kis matek, ha Te azt nem szereted, majd mondom én. Na most ez barátok között is nagyon sok, és ha ennek a közel 500 embernek csak a 10%-a kap diplomát(valószínűleg több fog), az akkor is 48 ember. És mit tud kezdeni? Elmegy régészkedni (akiből évente 5 új is sok) vagy tanár lesz rosszabb esetben a köz-, jobb esetben a felsőoktatásban. Amivel annyi a gond, hogy aki a közoktatásban szeretne tanítani, annak osztatlan kétszakos tanárképzés. Marad a felsőoktatás. Amivel pedig az a bökkenő, hogy gyakorlatilag kihalásos alapon megy a különböző egyetemeken való oktatói pozíció, lévén picit túlképzés van. Marad az újságírói, levéltáros stb. szakma, ahol előny a történelmi ismeret, de nem igazán ilyen szakmáról áradoznak a történészek. Természetesen vannak még olyan szakmák, amiknél ez előny (gondolok itt mondjuk egy múzeumban, történelmi emlékparkban betöltött pozícióra), de ha csak erre a fenti évi 48-as számra gondolunk, ennyi munkalehetőség azért nincs. Még egy adat a Tájolóból: 2012 májusában a diplomás munkakörben foglalkoztatottak aránya az egykori történelem szakosok között 42,2% volt, míg az összes alapképzést végzettek között már 59,5%. Mondjuk, hogy ez igazolja az elméletemet.
Ezek persze nem jelentenek semmit, de szerintem egy magyar-történelem tanári szakkal többre mész, ha ennyire szereted a történelmet. Onnan még vidáman lehetsz történész is, régész is, egyetemi tanár is, miegymás.
A lényeg, hogy azt tanuld amit szeretsz, ez tény és való, de próbáld meg olyan módon, hogy a későbbi esetleges megélhetésed biztosítva legyen. Bárhogy is döntesz, sok sikert! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!