Mit tehetek hogy biológus legyek? Mit tanuljak?
Kell hozzá közép vagy emelt szintű biológia érettségi és e mellé még választanod kell egy másik tantárgyat. Ez lehet matek, kémia, fizika, amelyeket szintén vagy közép vagy emelt szinten szükségesek. A diploma megszerzéséhez pedig majd kelleni fog egy középszintű (B2) komplex típusú nyelvvizsga (de azért ez még odébb van).
Az biológia alapszak 8 féléves, ezt követi a mesterképzés, ami 4 félév.
Azt, hogy melyik egyetemen érdemes tanulni... Szerintem a Szegedi Tudományegyetemen. Nekem mindenki ezt ajánlja , de én nem járok oda, szóval nem tudok véleményt mondani.
"Mit tehetek hogy biológus legyek?"
Milyen biológus, melyik része érdekel?
#4: nem hat félév? Három éves a képzés... vagy engem átvertek. :D A mester valóban 4 félév, de szerintem a Bsc-t elírtad.
Elvileg Bsc-vel is el lehet helyezkedni biológusként, de az annyit is ér. Érdemes Msc-re menni, sőt, akár PhD-re is, de oda már jóval nehezebb bejutni. Az öt félévet (ami régen az osztatlan képzés volt) érdemes elvégezni, akkor már elmondhatja az ember, hogy ér valamit a diplomája.
Az nem egyértelmű, hogy Szeged, Debrecen vagy Pest, mindegyik másban erős. Szegeden a molekuláris biológia nagyon jó, és mivel ez a diszciplína veszi fel a legtöbb biológust, érdemes a további álláslehetőségek miatt erre orientálódni. Ellenben mondjuk az etológia Pesten erős. Talán Bsc-t tekintve mindegy is, hol tanul az ember (kisebb eltérések vannak a követelmények tekintetében, de szintre hozható), Msc-t azon az egyetemen érdemes végezni, amelyik az adott szakiránytban a legjobb. De egyhuzamban is el lehet végezni valahol az öt évet, akkor ökör nagy különbségek nincsenek, maximum nem jut be az ember a jobb helyekre, mert nincs az érdeklődési körének megfelelő kutatócsoport a közelben.
Nekem maga az egész biológia érdekes, azon belül szinte mindegy lenne... Illetve nem egészen...
Ahogy megismertem magam én ilyen örökmozgó típus vagyok, szóval nem tudom hogy a molekuláris biológia mennyire feküdne nekem, egész nap egy asztalnál kísérletezgetni egyhelyben... Ettől függetlenül érdekel. Viszont szerintem nekem a legjobb egy olyan irányzat lenne ami igényel terepmunkát is, zoológia vagy növénybiológia talán... Ezt még nem tisztáztam magamban, csak abból gondolom, hogy én úgyszólván a tettek embere vagyok, gyakorlatias, nem olyan aki egész nap ül egy asztalnál és jegyzeteli a kutatási eredményeket. Persze tudom ez alapvetően ezzel a munkával jár, csak azért vannak itt belső különbségek is... Ti egyébként melyiket ajánlanátok?
Örökmozgó, mármint kell a szabad levegő? Mert még a borítottság-becslés is elég unalmas, repetitív meló, de a szabad levegőn vagy, mozogsz (ázol az esőben, sülsz a napon, vagy nem is Magyarországon végzed a munkát, hanem valami kedves szemiarid ausztrál környezetben, tehát minden az életedre tör). Igazából a terepi biológia a munka legmocskosabb része, minden tiszteletem a kollégáké, de én nem bírnám. Gyönyörű, persze, és ha imádod a túrázást, nagyon jó móka. Ellenben munka kevés akad, mert kevés ilyen biológusra van szükség. De egy elhivatott terepi biológus kincset ér, és ha PhD-re maradnál, írva könyörögnek érted a tanszékek. Míg pl. molekulráis szakirányon végztt hallgató vakarhatja a fejét, hogy melyik egyetem doktori képzésébe tud becsúszni, mert a keret nagyon kicsi.
Örökmozgót tud alkalmazni az etológia (ha tud bánni az állatokkal), humánbiológia (régészeti ásatások), speciális esetben palentológia (ha van külön, de ott inkább kell önkéntes időlegesen, mint állandó munkatárs), rendszertani diszciplínák főleg, természetvédelmi biológia (ha van külön), mikrobiológia (ha olyan a kutatás). Más esetekben inkább egyedi, hogy terepi vizsgálat is legyen (de elképzelhető olyan kutatás, amihez llandó terepi munkatárs szükséges).
Viszont mindez a jövő zenéje, az alapképzés elején meglátod, mihez van érzéked, mi érdekel. Ha csak annyi a kikötés, hogy nem igazán vagy asztalnál ülő típus, akkor orientálódj a rendszertanos dolgok felé (üdvözlet a latin nevek és a hajnalig tartó tanulások világában). Ezt bármelyik magyar egyetem jó színvonalon biztosítja. Én Szegedet nem javaslom mindenek felett, ha a biokémiai munka nem vonz.
[Személy szerint Pestet javaslom, de csak hazabeszélek. Debrecen is kiváló ötlet.]
Örökmozgó vagy és szeretsz kirándul...Ajánlanék egy egyetemet, ahol csomó ismerősöm dolgozik és apukám meg egyéb emberek végeztek, de az Kolozsváron, Romániában van, oda pedig kell a román.Mármint a városba, a boltba mert amúgy az oktatás magyarul van a BBTE-n.
Ismerősöm másodéves volt, amikor először ment külföldre tapasztalatcserére, ha okos vagy belevonnak a tanárok projektekbe, a legjobb pedig az hogy van terep gyakorlat is.
Ha egyetem után nem akarsz irodákba ülni, akkor dolgozz egy civil szervezetnél, akik projekteket írnak, rendezvényeket szerveznek, gyerekekkel ismertetik meg a természet szépségeit.( mondjuk lehet hogy ez ökológia?)
Sok sikert! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!