Mi a gyakorlati különbség az alábbiak között? szak, szakirány, szakpár, sáv, blokk, specializáció, minor, major stb.
Szerintem a szak egyértelmű, az amire jelentkezel, az egy szak. A bolognai rendszerben a korábban sok száz szak többségét összevonták, és ma ezek szakirányként vannak jelen, például régen az SZTE-n volt, hulladékgazdálkodási, víz és talajügyi, levegőtisztasági meg környezetvédelmi szak is, nos a mostani rendszerben, ha te mondjuk levegőtisztasági szakember akarsz lenni, akkor jelentkezel a környezettan szakra, ahol két szemeszter után kell szakirányt választani, ebben az esetben a "levegős" szakirányt, ez jelentősen nem változtatja meg a tantervedet, csak van két-három olyan tárgy félévenként, ami az egyes szakirányoknál különbözik, tehát ami nem vagy együtt a "hulladékos" csoporttársakkal. Attól még ugyanarra a szakra jártok, csak más szakirányra. A diploma értéke mondjuk nem fog különbözni, tehát szakiránytól függetlenül egy környezettan végzettséggel bármelyik mesterre mehetsz, amire alapból mehetnél környezettannal.
A szakpár az, amikor valaki két nem teljes értékű (tehát nem 300 kredites) szakot hallgat párhuzamosan, ez most a feltámasztott tanárképzésen jellemző, régen 2006 előtt szinte szakok végtelen számú permutációjával találkoztál.
A specializáció kifejezést én a szakirány szinonimájaként hallottam, tehát a pontos különbséget nem tudom.
A blokk megint több dolgot jelenthet, pl. vannak szakok, ahol néhány tárgyat blokkban tanítanak, ami azt jelenti, hogy van egy 2-3 napos maraton, mikor reggeltől estig csak azt a kurzust hallgatod, és így a félév többi részében nincs az az előadás. De például a levelezős hallgatóknak szintén blokkban oktatnak, tehát általában péntek kora délutántól szombat késő délutánig egyhuzamban megy az okítás. De például némely szakoknál a tantárgyak bizonyos csoportjaira is hivatkoznak "blokk"-ként, pl ha már a környezettant vettük, ott van kémiás blokk, -tehát a kémia témájú kurzusok (szerves kém, analitikai kémia, fizikai kémia, kolloidika stb.), és van földrajz blokk (általános természetföldrajz, térképészet, bevezetés a földtanban).
Major és minor, ez váltotta fel a régi szakpárokat, már ott, ahol nem állították vissza, lásd. tanárképzés. Tehát ha te mondjuk történelem szakra jelentkezel, akkor a három éves történelem BA csak 120 kredites (BA képzések alapból 180 kreditesek), és első vagy második félév -ez egyetem és szakfüggő-, után választanod kell magadnak egy mellékszakot, ami a minor 60 kredit értékben, pl. ez lehet másik bölcsész szak, vagy akár egy másik kar minorja is, pl. ha 2006-2013 közötti időszakban de történelem-matematika szakos tanár akartál lenni, akkor történelemre jelentkeztél ez lett a major szakod, mellé felvetted a matematika minort, és így jött ki a 180 kredit a három év végén, de akkor még rá kellett húzni a tanári mestert is. A major-minor rendszer még megvan, de például a tanárképzésből kivezették.
A blokk és a specializációt, csak tessék lássék tudtam leírni, mert az nekem sem egyértelmű, és egyetemfüggő is lehet a jelentése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!