Ha programozó szeretnék lenni, de eddig a témával kapcsolatos dolgokról, szinte nem tudok semmit, akkor lehet még esélyem?
Még csak most megyek majd 9.-be... Ideáig nem érdekelt ez a téma, de utóbbi időben nagyon megtetszett :) Szeretném tudni, hogy úgy lehet e egyáltalán esélyem ezen a területen, hogy még csak most kezdenék el vele foglalkozni? Csak mert ismerőseim azt mondták, hogy csak azokból lesz programozó akik már ebben a korban is tudtak valamicskét... Valamint az is érdekelne, hogy a 8. év végi jegyeim szerintetek mennyire tükrözik az esélyeimet?
Informatika: 5
Matek: 4
Fizika: 3 (ezzel együtt ebből a tantárgyból lettem a legeslegrosszabb)
A válaszokat előre is köszönöm :) f
Az ismeroseid allati nagy szakertok lehetnek, ha ekkora hulyeseget tudtak osszehozni.
Nem vagy semmirol lekesve, arra vigyazz, hogy az egyetemeken az informatika szakokra a fizika felveteli tantargy, tehat arra ra kell gyurni. Addig is nekiallhatsz peldaul pascal-t tanulni, siman fogsz tudni irni egyszerubb programokat. Tele van a net pascal oktatoanyagokkal, ingyenes pascal fejlesztokornyezet is van (P [link] Hajra!
Egyáltalán semmivel nem vagy elmaradva. Még akkor sem, ha a középiskola utolsó 1-2 évében kezdenél el foglalkozni vele. Az ismerőseid butaságot mondtak. Hajrá!
Az utolsó kérdésedre válaszolva, ezt elég nehéz megmondani. Én egy nagyon gyenge általános iskolába jártam, ahol 4-es voltam matekból. Középiskola első kb. 2 évében majdnem megbuktam, mert szinte semmilyen tudást nem sikerült hoznom általánosból. Teljes középiskola alatt küzdöttem a matekkal. Végül 58%-os lett a matekérettségim (az előzmények tekintetében totális csoda, hogy eljutottam odáig és nem buktam meg rajta). Szóval erre nagyon nehéz válaszolni :)
Programozo vagyok, de sokkal kozvetlenebb modon jutottam el ide. Mar kicsi koromtol kezdve a szamitogepek erdekeltek (es a programozas), es nekem pont az emlitett 3 targy ment jol. Szoval ebbol a szempontbol nem relevans amit irok. Mas szempontbol viszont igen.
A BME-n vegeztem, nekunk meg volt 2 felev fizikank (plusz nehany valaszthatora is jelentkeztem, mert erdekelt), kesobb ezt lecsokkentettek egyetlen felevre. Felvetelin valasztani lehetett, hogy matek+fizika vagy matek+info legyen-e. Ha neked a fizika nem megy, akkor - ha meg mindig letezik ez a szabaly - jobban jarsz az infoval, azt ugysem fogod meguszni. :)
Utobbi egyetlen hatranya, hogy valami idiota betette a tantervbe az informatika melle a konyvtarat is, szoval egy tetelt valahonnan mashonnan el kell sajatitanod, mert ezt jellemzoen nem szoktak kidolgozni a tobbi erettsegi tetel melle lelkes informatikusok, mert nem ertenek hozza (hacsak nem valtozott azota a kovetelmeny). Mondjuk nem lesz nehezebb, mint a magyar nyelv es vakuumfizika, vagy mint a testneveles es legi regeszet. :) (na jo, inkabb nem adok nekik otleteket)
Elte infon meg ennyi fizika sincs. Ezt onnan tudom, hogy az egyik exem direkt azt valasztotta (hulye fizikatanara volt anno, es kesobb nekem sem hagyta, hogy megtanitsam).
BME-n mindent megtanitanak amit szamonkernek, de egyszerubb lesz a helyzeted, ha mar elotte is tudod. A matematikai szemleletet nem lehet par oraban elsajatitani, szoval anelkul nehezebb lesz (nem lehetetlen). Az adott programnyelveket is be fogjak mutatni, es gyakorolni is tudod majd, de ha nem lattal meg elotte hasonlot, akkor ez is nehezebben fog menni.
Nem emlitettem meg, hogy az egyetemen demonstrator is voltam (olyan felsobb eves hallgato, aki meg nem vegezte el az egyetemet, de mar orakat tart). Elso oran mindig irattam a diakokkal egy egyszerubb dolgozatot arrol, hogy milyen nyelveket tanult korabban, milyen szinten, es irjon egy egyszeru, faktorialisszamito programot altala valasztott nyelven (jegyet persze nem kaptak ra). Egyik evben a kurzus vegen elovettem a felev eleji dolgozatokat, es az egyik legjobb hazit iro diakom korabban nem programozott meg semmilyen nyelven. Szoval akkor is van remeny, ha 0 tudassal mesz, de ugy nehezebb.
A matek eleg kemeny. Matek tagozatrol jelentkeztem, versenyeken is jol szerepeltem. Az elso 1-2 felev matekos targyai meg konnyuek voltak, de kesobb volt par eleg nehez is. Az, hogy egyik evben 4-es lettel, meg nem jelent semmit (foleg 9. osztalyban, egyebkent nekem is volt egyszer 4-esem). De erre mindenkepp fel kell keszulnod, mert kemeny lesz! Elte-n kicsit mas bontasban tanuljak az anyagot, kevesebb a mernoki targy, es a maradekot matekkal toltik fel. ;)
Angolul mindenkepp tanulj meg! Ha az egyetemen meg nem is olyan lenyeges, minden szakmai anyag angolul van a neten, es egyebkent is hasznos. Munkaban meg inkabb. Ja, es nyelvvizsga nelkul diplomat sem kaphatsz.
Olvass konyveket, nezz filmet eloszor magyar, aztan angol felirattal, kesobb anelkul! (ott a youtube meg a filecserelok, hihetetlenul egyszerusodott par ev alatt)
A tobbiek valaszaira:
A (Free)Pascal ma mar nem sokra jo. Szerencsere mara az egyetemekrol is kikopott, a gyakorlatbol plane (bar volt olyan munkahelyem ahol kisebb toolokhoz a regi idokben nevelkedett fonokom nyomasara meg hasznaltunk Delphit).
Sokkal hasznosabb, ha C-t, vagy valami C-s szintaxisu nyelvet valasztasz. Gyakorlatban is hasznalhato mondjuk a Java vagy a C#. Elobbi ma pl. Androidhoz is jol jon (desktop es server programokon kivul), de mire elvegzed az egyetemet, addigra teljesen mas lesz a piac (amikor tanultam, meg Symbian meg WinMobile volt a piacon). Erdemes meg megismerni valamilyen egyszerubb scriptnyelvet is (erdeklodesi kortol fugg, melyiket).
A vegere meg egy "elrettento" pelda:
Van egy nagyon jo baratom, aki nagyon ert az elektronikahoz (par evvel idosebb nalam), es akivel volt mar par kozos projectunk. Eleg gyenge altalanos iskolaba jart, ahol nem tanultak semmit. Ez meg nem lett volna gond, a baj ott kezdodott, hogy ez neki sem tunt fel, es a szuleinek sem. Csak akkor derult ki, amikor mar gimibe/szakkozepbe ment volna, es akkor mar nem tudta bepotolni 8 ev anyagat. Az emberi agy pedig olyan, hogy idovel a tanulas egyre nehezebbe valik, es olyan nagy elmaradasban van, hogy egy csomo mindent mar eselye sincs megtanulni. A multkor kitalalt maganak egy feladatot, amihez FFT kellett volna. Semmi eselye nem volt. (ha letolt PICre valami libraryt, ami megcsinalja helyette a transzformaciot, akkor meg az eredmenyt nem tudja ertelmezni)
Ha érdekel, kezdjél vele foglalkozni. A jegyeid meg csak kismértékben tükrözik a képességeidet, mivel azzal három tényezőnek is meg kell felelni a tanár részéről - a saját teljesítményednek, az osztályátlaghoz viszonyított teljesíménynek és az országos követelményszintnek. Éppen ezért inkább azt kellene látni, hogy valójában mire vagy képes. Mondjuk fogod az érettségi feladatsort (valameyliket), és megpróbálod megoldani.
Amúgy pedig nem kell nagyon izgulni, én magam is nemrég kezdtem el komolyabban foglalkozni a témával, ráadásul önállóan, autodidakta módon, mégis egészen sikerült előrejutnom. Mondjuk ehhez hozzátartozik, hogy nem félek kérdezni, ha kell, akár teljesen alap dolgokat is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!