Ezek alapján PhD (tudományos) fokozatú gyakorlati (klinikai) orvosok is vannak?
Az orvosi osztatlan MSc képzés 6 év, utána lehet választani:
- rezidensképzés azoknak, akik a betegekkel szeretnének foglalkozni (gyógyítani), de ezzel marad a kisdoktori (dr. med., nincs tudományos fokozat)
- doktori képzés, melyet az elméleti orvoskutatói pályára és oktatói pályára készülőknek ajánlanak --> ezzel PhD (nagydoktori: Dr. XY PhD) fokozatot lehet szerezni
Azon gondolkodtam, hogy vannak-e olyan orvosok, akik szereztek PhD-t, mégsem kutatók, hanem gyógyítók. Ez alapján lehetséges? --> [link]
Vannak, de klinikum mellett nehezebb megszerezni a PhD-t, sokkal tovább tart. Akit én ismerek, 40 éves korára szerezte meg urológusként a PhD fokozatot.
A legtöbben, akik szeretnék megcsinálni a doktorit, előbb elméleti intézetben helyezkednek el (például élettan), itt 3-5 é alatt megszerzik a PhD-t, és utána kezdenek klinikumi pályán (ha inkább ezt választják kutatás helyett).
A PhD a legmagasabb iskolai végzettséget jelentő tudományos fokozat. A klinikai orvoslás területén is az, nemcsak az elméleti orvostudományok területén.
Professzor nyilván senki sem lehet PhD, majd azt követő habilitáció nélkül, márpedig sokszor halljuk, hogy valaki csak a professzor úrral hajlandó kezeltetni, operáltatni magát.
Komoly klinikán osztályvezető főorvos nem igen lehet valaki PhD nélkül.
A 6 év egyetem mesterszintű diplomával jár, amit orvosoknál MSc helyett dr. med. rövidítéssel jelölnek hagyománytiszteletből. A rezidensképzés szakirányú továbbképzési szak, ahol szakorvos lesz az általános orvosból, ahogyan más területen a mérnökből szakmérnök.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!