Neuro- és sejtbiológia egyetemeken?
Hello!
Jövőre érettségizem, és nem nagyon tudok dönteni, melyik egyetem felé irányuljak. Az biztos, hogy emelt bioszom lesz, a többi mind közép, a ponthatár nem számít.
Kutatónak készülök főként a neurobiológia és emellett a sejtbiológia érdekel.
Elsősorban ELTE-re járóktól várom a válaszokat, de ha valaki szerint pl. a SZIE ÁOTK jobb, az is bátran írjon! Továbbtanulási lehetőségek és irányok (Msc., Phd.), emellett a későbbi elhelyezkedési lehetőségek is érdekelnek a kutatómunka területén, plusz természetesen az ösztöndíjas lehetőségek az egyetemen, amit szintén kutatómunkával szerezhetek. (Ezt a "kredit-rendszert" sem nagyon értem..)
Én az ELTE köreiből tudok nyilatkozni, egy kollégám meg SZIE ÁOTK. Tananyagát tekintve én nem e kettő között vacillálnék, hanem Szeged vagy Pest. Ez főképp sejtbiológia, neurobiológiából az ELTE elég erős, és leginkább Pesten vannak ilyen kutatói állások (nem feltétlenül ezen az egyetemen, hanem az MTA vagy a Pázmány alkalmazásában, de ott az orvosi is). Ha ez a két választás van, akkor ELTE. Kaotikus, lexikális, előadás-alapú, de jobb, mint amik a másikon mentek (ott durvább óraegyeztetési gondokkal küzdöttek, noha az ELTE sem matyóhímzés).
Kutatói pálya esetén egyértelmű, hogy tovább, amíg lehet. Minimum PhD. Érdemes külföldre is nézelőni, minél hamarabb, Erasmus lesz a te barátod. Inkább az elején csúsztass pár félévet és szerezz tapasztalatot, később az ösztöndíjak miatt ezt nehezebben fogod tudni megtenni. (Plusz ha a szüleid támogatnak, akkor is inkább az elején, később már te is szeretnél önállósodni.) Fontos, hogy ha ilyen határozott elképzelésed van, már a Bsc legelején keresd fel az órát tartó tanárt (neuro- vagy sejtbiológia, amelyik szimpatikusabb lesz, sejtbiosszal előbb találkozol, de a neuro szimpatikusabb lesz, Anatómia Tanszéken amúgy sincs most hely), mit ajánl. Minél előbb elhelyezkedsz egy labornál, még ha a Bsc szakdolgozat szigorúan csak irodalmazás, akkor is, annál jobb. Később fontos a jó hely, az Msc két év, ennyi idő alatt értelmes kutatómunkára nincs idő, ha még előtte keresgélni is kell. Persze nem kell leragadni egy helyen, változhat az érdeklődésed neked is, csak legyen egy fix pont. Az érdeklődő diákokat mindenhol szívesen fogadják, és ha hamar kitanulod a szükséges technikákat, a rutinod később hatalmas előny lesz.
Ösztöndíjak terén az Erasmus mellett vannak tudományos ösztöndíjak, TDK (ez mindenképpen jó ötlet) sok pontot ér, köztársasági, időszakos pályázatok, az állami ösztöndíj (ezért számíthat a ponthatár), de mindegyiknél számítanak a jegyeid is, nem csak a tudományos eredményeid.
A kreditekkel ne törődj. Az egyetemen nem úgy van órarend, mint a középsuliban, hogy kiadják neked a tanárok, és az standard, hanem neked kell összeválogatnod. A kreditek egyfajta "mérőszámok" (óra hosszával arányos), hogy egy félévben ne legyen túl kevés órád, de túl sokat se vállalj. Majd megérted akkor, amikor látod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!