Mennyire nehéz az orvosi?
A SZOTE-ra gondolok elsősorban. Nos, szeretnék érdeklődni hogy itt milyen a képzés, színvonal, oktatók, diákok, költségek, könyvek árai stb.
Sokat gondolkodok abban hogy ha elkezdenék egy orvosit ( persze csak ha felvennének) akkor mennyire lenne megterhelő az. A családomnak van szegeden lakása így elsődleges célom a szegedi egyetemre bekerülni mivel így a költségek sokkal kevesebbek főleg ha orvosin lennék, természetesen államin és a tesóim is szegeden vannak. Milyen embernek ajánlanátok az orvosit?
A fő kérdésed első ránézésre a képzés nehézségére irányul. Aztán végig az anyagi megterhelésről érdeklődsz, a végén pedig egy általános kérdést fogalmazol meg.
Akkor tulajdonképpen mire is vagy kíváncsi? Jó, persze mindenre :D
Bár én nem a szegedire járok, de az első kérdésedre a válaszom: szerintem nem olyan nehéz. Jártam korábban a Műegyetemre, ahhoz viszonyítva szerintem könnyebb.
Az anyagi dolgokról talán pont tegnap volt egy kérdés, lapozz vissza, nincs messze. Ott mondjuk én nem nagy összeget saccoltam (mondjuk konkrét számot nem írtam), de a többiek 100 ezer körül hozták ki már az első évet O.o Én szerintem összesen nem költöttem még annyit az egyetemre :D
Harmadik: olyannak, akit érdekel ez az egész. Az olyan dolgok, hogy valaki legyen kedves, megértő meg türelmes, illetve szorgalmas, odaadó, maximalista stb. szerintem hülyeségek. Ezek közül max a kedves igaz rám, a többi egyáltalán nem, sőt... Aztán sose éreztem hátrányát, az egyetemen is elvoltam, a kórházban is jól éreztem magam mindig.
Hogy mennyire nehéz, az az ember képességeitől függ. Na meg a lelki teherbírásától is:)
Szerencsésnek érzem magam, mert gyorsan, könnyen tanulok. Nyilván nem az van, mint gimiben, hogy felelés előtt átolvasom az anyagot egyszer, és ötös kapok. Tanulni kell, de megmondom őszintén, én azért még nem szakadtam bele, pedig jó jegyeim vannak, nem kettesekkel bukdácsolok. Marad idő a szórakozásra is, családra is, barátokra is.
De olyan is van, aki nehezebben tanul, sokkal több időt kell rászánnia, esetleg még szarul is kezeli a stresszt...
Sőt, olyan ismerősöm is volt, akinek tök jól ment a suli, mindene ötös volt, aztán egyszer csak kb. idegösszeroppanást kapott egy nehezebb vizsgaidőszakban.
Az emberek különbözőek.
Egyébként SZOTÉ-s vagyok:) A képzés színvonala szerintem mind a négy egyetemen hasonló, egyik egyetem sem marad le a többi mögött. Van olyan tárgy, ami máshol erősebb, van olyan, ami itt jobb. Például Pesten a második év talán nehezebb (hallomás alapján), a harmadév meg nálunk szívatósabb:D
A magyar képzés (nem csak az SZTE-n, hanem mindhárom egyetemen sajnos) hátránya, hogy a gyakorlati oktatás eléggé a béka feneke alatt van. Azért az igyekezetet látom néhol (pl. most az új skills központ elég tuti lett:D), de sajnos sokan vagyunk, kevés az oktató, kevés a hely.
A társaság és a hangulat évfolyam- és csoportfüggő.
Úgy gondolom, nálunk egész jó csapat kovácsolódott össze. Facebookon van évfolyamcsoport, ahová mindenki fel tudja tölteni a plusz anyagait, lehet kérdezni. Az emberek többsége segítőkész, ha vki kidolgoz vmit, azt is felrakja a közösbe, nem az irigykedés megy szerencsére.
Nekem a csoportommal is szerencsém van, nagyon jól összekovácsolódtunk az évek folyamán. De olyan csoport is van, ahol nem annyira összetartóak az emberek.
De hát ez a középsuliban is hasonlóan megy ugyebár:)
A költségek nagyon széles tól-ig skálán mozognak.
Ha az ember mindent újonnan be szeretne szerezni, amire az évek folyamán szüksége van, akkor az egész vagyonát ráköltheti:D
De ha szeretne spórolni, akkor azért meg lehet találni a módját. Például ha van a családban orvos, akkor kölcsön lehet kérni a könyveit, lehet használtan venni őket, vagy könyvtárból kölcsönözni, esetleg netről letölteni (főleg, ha vki jól tud angolul). Na meg ugye fénymásolni....
Olyan is van, aki megveszi eredetiben, újonnan a könyveket, de aztán mikor levizsgázik, lepasszolja, és új könyvet vesz belőle:D
Én sajnos megrögzött orvosikönyv-gyűjtögető vagyok, imádom őket, és még a leghaszontalanabb daraboktól sincsen szívem megválni:(
Első évben azért elég rendesen kell költeni, még akkor is, ha az ember csak az alap darabokat szerzi be.
Mondjuk egy atlasz ugye nem árt (mondjuk az 2 évig jó, meg hát utána is néha előveszi az ember). Az meg 20-45 ezer forint attól függően, hogy milyet szeretne. Szerintem 15 alatt használtan sem lehet megúszni.
Fénymásolni nyilván nem lehet, mert nem látszana belőle semmi:D A könyvtárban mondjuk elég sok példány van belőle, de vizsgaidőszak környékén azért megfogyatkoznak. (Bár mivel a legtöbb ember ha mást nem is, az atlaszt azért megveszi, így szokott lenni belőle:D).
Netről mondjuk le lehet tölteni angolul, de én mindig jobban szerettem a könyveket, mint az elektronikus formát. De ízlések és pofonok:)
Aztán az atlasz mellé nem árt a "tankönyv", ami kb. 18 ezer forint. Aztán szövettan könyv sem árt, az 16 ezer.
Embriológia 9 körül. És ez még csak az anatómia:D
Másodévben jön az élettan, az megint van vagy 18 ezer, a bikém 9 körül.
Első évben köpenyt is kell venni, szikét, csipeszt, később fonendoszkópot, az sem túl olcsó (márkától függ az ára).
Aztán sokszor jól jönnek a különböző kidolgozott tételek, amik összegyűltek az évek folyamán, annak a kinyomtatása sem 2 forint. Vagy akár az előadásanyagoké, ha az ember nem akar gépről tanulni.
Azért azt hozzáteszem, hogy Szegeden (egyelőre) van évi 13 ezer forint jegyzettámogatás, ami elég jól tud jönni.
Bár mostanában elég szar anyagi helyzetben van az egyetem, nem tudom, meddig fog megmaradni ez a támogatás..:/
Milyen embernek ajánlanám? Jó kérdés. Nem árt, ha nem sík hülye az illető, van némi logikája, és tud normálisan szólni az emberekhez. Na meg egy kis empátia sem árt.
De azért 18 évesen még nem biztos, hogy látszik, milyen ember is lesz belőle. Anno nekem is mondták, hogy eszembe se jusson az orvosi, mert akkora paraszt vagyok, hogy majd leüvöltöm meg kiröhögöm a betegeket...
Aztán mostanában még is azt hallom, hogy tök jó doki leszek:)
Nehéz, de ha van motivációd tűrhető. Én mg csak másodéves vagyok eddig nagyon jól ment (szerencsére nem vagyok rossz képességű), az utóbbi időkben voltak magánéleti problémák, meg vesztettem kicsit a motivációból, úgyhogy most tapasztalom meg, milyen az, amikor nehéz az egyetem. Igazából hozzáállástól és lelkiállapottól függ. De még így is teljesíthető :) Anyagilag nem túl kedvező, első években sokat kell költeni, de vannak kiskapuk :)
Minden orvosi más, én SOTE-s vagyok, szóval Szegedről nem tudok nyilatkozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!