Hogy lesz valakiből állatkert igazgató? Milyen végzettség kell hozzá?
Dr. Persányi Miklós (Budapest, 1950. november 10.) állatkertész, biológus, volt politikus.
Tartalomjegyzék
1 Életpályája
2 Munkássága
2.1 Jelentősebb további eredmények
3 Művei
4 Díjai, kitüntetései
5 Forrás
6 További információk
Életpályája
Budapest VI. kerületében nőtt fel. Általános iskolai tanulmányait a VI. kerületi Labda utcai általános iskola orosz tagozatos B osztályában végezte 1965-ben. A III. kerületi Martos Flóra Gimnáziumban biológia-kémia tagozatos osztályban érettségizett. Gyerekkora óta az Állatkert igazgatója akart lenni.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem TTK-BTK biológia-népművelés szakán végzett 1970–1975 között. Később, 1979–1981 között posztgraduális továbbképzésen vett részt a Gödöllői Agrártudományi Egyetem környezetvédelmi szakmérnöki szakán. 1990–1991 között az USA-beli Cornell Egyetem Hubert H. Humprey-ösztöndíjasa volt.
Első munkahelye 1974-1976 között az óbudai Árpád Gimnázium volt, ahol biológiát tanított. A KISZ KB munkatársaként ifjúsági vezetőket képzésében vett részt 1976-1983 között. 1983–1986 között a Magyar Tudományos Akadémia, kutató, kutatási területe a környezetpolitika, a zöld mozgalmak fejlődése. Az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatalban (1986-1988), majd megalakulásakor a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztériumban tisztviselő (1988-1990).
1989–1991 között Környezet és Fejlődés című folyóirat, alapítója és főszerkesztője volt. 1991–1994 között a londoni székhelyű EBRD, környezetvédelmi főszakértője, a kelet-európai környezeti döntések demokratizálását szolgáló program elindítója, jelentős beruházások (például Magyarországon az M0, M1–M15 autópálya) környezeti hatásértékelője volt. 1994–2003 között Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója volt. 1997–2000 között az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségének alelnöke, 2000 miniszteri kinevezéséig pedig elnöke. 2009-ben a szövetség titkárává választják.
1994-2003 között a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatójaként dolgozott. 2007 májusától ismét ezt a posztot tölti be.
2006-ban az SZDSZ országgyűlési képviselőjelöltje volt.
Munkássága
Környezetvédelmi és vízügyi miniszter Medgyessy-, az első és a második Gyurcsány-kormányban. 2003 májusától 2007. május 6-áig látta el ezt a posztot, előde Kóródi Mária volt, utódja Fodor Gábor lett. Persányi Miklós minisztersége idején, 2003 májusától 2007 májusáig
-az árvízek ellen szervezetten és sikerrel védekeztek. Emlékezetes volt 2006 márciustól júniusig a rendkívüli dunai és tiszai árvíz elleni védekezés. Megtervezték az új Vásárhelyi Tervet, törvénybe iktatták, és elkezdték megvalósítását.
-maradéktalanul lekötötték az EU környezeti célú NFT I. támogatásait, elkezdődött több tucat nagy környezeti beruházás. A 2007-13 időszakra önálló Környezet és Energia Operatív Programot készítettek elő és indítottak el.
-az EU csatlakozás minden követelményét teljesítették. Hatásos új gazdasági szabályozókat iktattak a jogrendszerbe (pl. talaj-, víz-, levegőterhelési díj), szigorították a környezetkárosítók és az állatkínzók büntetését, a termékdíj rendszert (italcsomagolásoknál darab alapúvá tették), kiterjesztették a környezeti felelősséget, megtörtént a környezetügyi közigazgatás reformja, integrálták és megerősítették a zöld hatóságokat, létrehozták a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőséget, megalakították a Zöld Kommandó Akciók rendszerét.
-irányításával kijelölték a Natura 2000 hálózatot az ország területének 21%-án. A nemzeti parkokban látogató-barát új szolgáltatásokat teremtettek, 6 új látogató központot építettek. Az agrár-környezetvédelmi támogatások hússzorosra növekedtek, az érintett terület 150 ezerről 1,5 millió hektárra. Védetté nyilvánították az első gomba fajokat
-támogatásával GMO moratóriumot vezettek be, és szigorú együtt-termesztési törvényt alkottak, az EB-gal szemben Magyarország szavazást nyert az EU KV Tanácsban.
-az ENSZ Klímaváltozási Keretegyezmény elnöke volt 2003-2004-ben. Az MTA-val közösen 3 éves programot valósítottak meg a klímaváltozásról (VAHAVA). Bevezették az üvegház-gázok hazai kereskedelmét.
Persányi Miklós eredményesen lépett fel a Zengői radarállomás, az alpokaljai lignitbánya, vagy Novo-Virje és Verespatak ügyeiben, megállapodásra jutott a megoldásról a Rába habzás és a német hulladék-import dolgában az osztrák és a német partnerrel. Romániával új határvízi egyezményt kötöttek, megalakult a Környezetvédelmi Vegyes Bizottság. Bős-Nagymarosról egyértelmű tárgyalási pozíciót alkottak. Csatlakoztunk Bálnavadászati Egyezményhez. Az EU bányászati hulladék direktívában elértük a ciánhasználat komoly szigorítását.
A "tanulási lehetőségek" rovatban vagy, kedves kérdező!
Legfőképpen különbséget kellene tudnod tenni a végzettség és a betöltött állás(pozíció) között. Ugyanis az első iskolai végzettséget takar, a másodikre meg nem lehet válaszolni mert teljesen egyéni, kinek hogy sikerül a karrierje. Vezető pozíciókat meg eleve nem érdemes kérdezni, mert nem lehet "igazgatónak" tanulni, olyan nincs. Az már karrier építés, hogy jutsz el, egy beosztott státuszból a vezetőig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!