Az élelmiszermérnök mivel foglalkozik pontosan?
Az élelmiszer-mérnöki alapszakon megszerezhető ismeretek három hagyományos szak tudásanyagát fogják át: az élelmiszer-mérnöki, az élelmiszerminőség-biztosító agrármérnöki és az élelmiszer-technológus mérnöki szakokét. Az élelmiszermérnök alapvetően az élelmiszer-előállítás szakembere; szaktudása kiterjed az élelmiszer-ipari feldolgozás, tartósítás és tárolás területére, az alapanyagok és élelmiszerek vizsgálatára, a minőségi és környezetvédelmi előírások érvényesítésére. Az élelmiszermérnökök munkájuk során az élelmiszerek fizikai és kémiai tulajdonságát, összetételét határozzák meg, laboratóriumi vizsgálatokat végeznek, tartósítási módszereket dolgoznak ki, az étkezési szokások alakulását figyelemmel kísérve állítanak elő új, egészségesebb élelmiszereket. Ennek érdekében foglalkoznak a gyártási technológiák fejlesztésével, ami új receptek, előírások kidolgozását, új gyártósorok üzembe helyezését vagy a meglévők módosítását, a munka újraszervezését jelenthetik. Az élelmiszer-ipari termékek gyártásának és a fogyasztókhoz történő eljuttatásának teljes folyamatát kézben tartják az alapanyagok beszállításától kezdve azok feldolgozásán, raktározásán keresztül egészen addig a pontig, amikor a kész termékek minőségromlás nélkül eljutnak a fogyasztóhoz, eladókhoz. Mérnöki szakmáról lévén szó, a végzetteknek ismerniük kell az élelmiszer-ipari üzem berendezéseit és azok működését.
Az élelmiszergyártással foglalkozó szakembereknek több alapvető készséggel kell rendelkezniük. Az élelmiszerek előállításával foglalkozók esetében például fokozott jelentőséggel bírnak az érzékszervek, hiszen az élelmiszermérnök vizsgálja a feldolgozás során az élelmiszerek színében, ízében, szerkezetében és tápértékében bekövetkező változásokat. A termékfejlesztés alkotó gondolkodást és precizitást igényel, a gyártással kapcsolatos munkavégzés során alapkövetelmény a fegyelmezettség, a koncentrált figyelem és a pontosság, a termékmenedzseri munka pedig jó kommunikációs készséget, kreativitást igényel. Bár a végzettek nagy része a termelésen belül helyezkedik el, a fogyasztóvédelem és a szakmai kamarák is foglalkoztatják a szakembereket.
Mivel a munka területe sokszínű lehet – élelmiszer-kutatás, -tervezés, -termelés –, a lehetséges munkahelyek köre is tág. Elhelyezkedési lehetőségek elsősorban az élelmiszer-ipari termelő cégeknél várják a végzetteket, de a szakterületek skálája ezen belül igen széles. Élelmiszer-ipari mérnökök dolgoznak kutatással, fejlesztéssel kapcsolatos munkakörben, a termékmenedzselés, a szállítás, rendelés területén, de gyakran alkalmazzák őket termelésirányítói, üzemmérnöki feladatok ellátására is. Ez utóbbi munkakörök az élelmiszerek gyártási folyamatának irányítását jelentik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!