Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Milyen szakmát válasszak...

Milyen szakmát válasszak érettségi után?

Figyelt kérdés

19 éves vagyok és most érettségizek. Érettségi után mindenféle képen megyek dolgozni és mellette pedig elszeretnék végezni egy szakmát.

Először nagyon ragaszkodtam a vendéglátáshoz, azon belül a szakács és pincér képzéshez. Most már csak a pincér képzés aktuális, mert a szakács szakma iránt nincs meg a kellő elkötelezettségem.

A pincér képzéshez már egy sulit is kinéztem. Hétvégente lennének a képzések. A képzés ideje 6 hónap, ára 115 ezer Ft. Az iskoláról sokat nem találtam, de amit találtam az mind pozitívum volt. Pincérként elsőként külföldön helyezkednék el, 21 éves kor betöltése után pedig hajóra mennék.

Ez áll hozzám a legközelebb és szívesen is csinálnám.


Azonban időközben egy kicsit bizonytalanná váltam, ezért más szakmákat is megnéztem. Alapjáraton kilőttem az ilyen marketinges, turizmusos stb. töltelék szakmákat.

Először az egészségügy felé is húztam -mivel 3 évig egészségügyi szakközépbe jártam-, de végül rájöttem, hogy a kórházi környezet nem nekem való.

Végül 2 szakmánál kötöttem ki, a CNC programozó és a hegesztő. Ezekkel az a fő gondom, hogy nincs egy normális felnőttoktatási intézmény amely megbízható lenne. Mind két szakma 2 éves és kb. 250 ezer Ft-tos költséggel járna. Megbízható képzések csak nappali tagozatos, iskola rendszerű intézményekben indulnak,de munka miatt számomra ezek nem megfelelőek.

Mivel vidéken lakom, egy kis faluban így ilyen téren is korlátolt vagyok. Budapesttől 50 km-re van, a legközelebbi város 30 km-re (ide fogok dolgozni járni, sajnos itt helyben nincsen semmilyen felnőttképzés). Szóval igazából csak Budapestre járhatok, de ahogy írtam a legtöbb oktatási központ megbízhatatlan.

Még, ha a nappali tagozatos oktatási központokat nézzük -ahol többségében haszontalan szakmákat tanítanak- ott is minősíthetetlenül alacsony a képzés szintje, tisztelet a kivételnek. Ill. különféle címszók alatt lehúzzák még a bőröd is.


Végül is maradtam az eredeti eltervezésnél: pincér szakma.

Viszont kíváncsi lennék a véleményetekre, esetleges javaslatotokra. 19/F



2013. jún. 4. 21:01
 1/7 anonim ***** válasza:
És muszáj neked máris az a munka? Anyagi gondjaitok vannak? A családod nem tudna még támogatni két évig? Mert lehet, hogy jobban megérné 2 évig tanulni egy szakmát 250-ért, aztán pedig külföldön profitálni belőle, mint fél évig járni pincérképzésre csak azért, mert az közelebb van. Egyébként a pincér is jó, de húzós a műszak, nem? Nem tudom, hogy van pontosan... De azért fárasztó lehet 8-12 órában talpon lenni és rohangálni, akár éjjel is. Döntsd el, hogy melyikre vágysz jobban, és hogy csak türelmetlenkedésből akarsz-e dolgozni, mert például unod, hogy nincs költőpénzed, vagy mert tényleg szükséged van rá. Én 21 vagyok, kihagytam két évet, munkát alig találtam, mind inkorrekt volt, az okj-kkal kapcsolatban meg mindig csak addig jutottam el, hogy jelentkeztem, aztán visszamondtam, jelentkeztem, aztán visszamondtam... Mondjuk én nehéz eset vagyok. Mindent akarok, de semmi mellett nem tudok megállapodni.
2013. jún. 4. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

az első szakma ingyenes, és szerintem ne menj el dolgozni, hanem tegyél le egy normális szakmát 2 év alatt, nappali tagozaton.

És amúgy is, egy sima érettségivel hol dolgoznál?

ha jó a kézügyességed, a hegesztő szakma nagyon is jó, később teszel hozzá pár minősítést, és máris olyan fizetésed van, amit nem mondhatsz rossznak, és keresi külföldön is a hegesztőket(ausztria, németo.)

2013. jún. 4. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

De egyébként ne parázz rá egyáltalán erre a témára, mert bárhogy döntesz, hasznot tudsz majd belőle húzni mindenképp, ha külföldben dolgozol. Egyébként lehet, hogy a hajós dolog meg izgalmasabb lenne. De bárhogy is döntesz, az ember nem csak egyszer szakmázhat. Ha pedig nappalira jelentkezel, még ingyen lesz az okj, nem?

2013. jún. 4. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Egyrészről anyagi okok miatt, szeretnék besegíteni a háztartásba és spórolni is szeretnék. Másrészről nem igazán szeretnék még 2 évet nappali tagozaton eltölteni.

Amúgy igen ingyenes lenne és a közeli városban ahova 3 évig jártam szakközépbe pont lenne is egy alkalmas iskola ahol tudnék hegesztőnek tanulni. Viszont nem szívesen járnék oda több okból kifolyólag is.

Budapestre pedig nappali képzésre kizárt, hogy járjak. Egyrészről az menetrend csapnivaló, ergo a fél napom utazásra menne el. Havi kb. 15 ezer Ft lenne az utazás amit nem tudnék nyugodt szívvel a szüleimre terhelni. Kollégiumba pedig szinte lehetetlen bekerülni (a bátyámat egy kollégiumba sem vették fel), ill. a szüleim nem is bírnának finanszírozni.


Dolgozni gyárba mennék. Legkésőbb már július közepén kezdhetnék. Nem megerőltető munka és a fizetés sem rossz. Fizetés mellé jár kajajegy és szép kártya.

Így havi szinten elég sokat megtudnék spórolni amiből a későbbi külföldi kiutazásom tudnám finanszírozni.

Nappali tagozatos szakma elvégzése után nem tudnék külföldre menni mivel nem tudnám miből fizetni még az utazást sem.


Egy jó ideje már eldöntöttem, hogy munka mellett akarok szakmát szeretni. Több teória átgondolása után, ezt érzem a legmegfelelőbb döntésnek.

2013. jún. 4. 22:27
 5/7 anonim ***** válasza:

Idegen nyelveket milyen szinten beszélsz?

Angolul főleg.

Az kelleni fog a hajózáshoz, sőt úgyse biztos, mert nagyon nagy rá a túljelentkezés.

2013. jún. 4. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Angolt tanultam eddig, elég hadilábon állok vele, de most érettségi után rákapcsolok, ill. spanyolnak is nekikezdek (apum beszél spanyolul).


Esetleg jártas ilyen téren? Tudnál bővebben is írni róla, ha megkérlek?

2013. jún. 4. 23:07
 7/7 anonim ***** válasza:
Nehézgépkezelő?
2013. jún. 5. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!