Szerintetek figyelemreméltó dolog-e, ha valaki asperger szindrómásként úton van a diploma felé?
Ez igen érdekes kérdés! A figyelemzavar, az "elmerengés", a fokozódó stressz miatti szorongásból adódó leblokkolás, a kényszeres viselkedés (gondolatok), a dolgok mögöttes okainak keresése (szabályok, igazságosság utáni vágy), beszűkült érdeklődés - ezek mind-mind olyan dolgok, melyek alaposan megnehezíti egy aspergeres életét.
Sokan vannak, akik elakadnak az egyetem/főiskola közben, van egy 32 éves aspi gyanús ismerősöm, aki még mindig nem diplomázott le (folyamatosan próbálkozik), gyakori hogy a szak elvégzéséhez szükséges többszörös idő alatt lesz csak meg a papír. Mivel az aspergeres nehezen változtat, ragaszkodik az eredeti elképzelésekhez (a változás is kezdeményezést igényel - stressz), nehezen látja be, hogy valami nem megy.
A kudarcok önértékelési problémákhoz vezetnek, ez pedig szintén blokkol. Ugyanakkor a másik oldal: több olyan aspergerest ismerek, aki minden komolyabb gond nélkül lediplomázott, hamar megtalálta az útját, és minden (szinte) egyből sikerült nekik.
Én magam nem vagyok diplomás, de igen jó végzettségem van, a jelenlegi tudásom 80%-át önszorgalomból szereztem - csak a lényeges dolgokra fókuszálva.
Tehát válasz a kérdésre: mivel az Asperger-szindróma egyik alapkövetelménye/jellemzője az átlagos, vagy afeletti intelligencia, ezért kijelenthető, hogy az aspik okosak! :) Ám a járulékos problémák (pl. szorongás, depresszió) komoly nehézségeket okozhatnak - így: IGEN ez nagy dolog! :)
Először is szeretném leszögezni, hogy az Asperger-szindrómával élők NEM fogyatékosok. Akármennyire is próbálják elhitetni velünk, hogy valamilyen módon "hibásak" vagy "betegek" lennénk, én személy szerint nem vagyok képes beteg emberként gondolni magamra azért, mert máshogy látom a világot, és máshogy gondolkodom, mint az "átlagember", akiket rosszabb pillanataimban "birkaként" aposztrofálok.
Éppen ezért nem értem a kérdés lényegét. Rengeteg aspinak van diplomája, sokan Nobel-díjig vitték, csak ugye egy Nobel-díjas tudósról az emberek már cikinek tartják azt mondani, hogy "fogyatékkal él". Stephen Hawking - ő igen, ő fogyatékkal él, és a világon élő egyik legzseniálisabb embernek tartom. Tudományos munkássága nagy részét már magatehetetlen állapotban fejtette ki.
Én magam a második diplomámat szerzem meg éppen aspiként. Nem volt könnyű az egyetem (bár a középiskolához képest, amit egyfajta pokolnak tartottam, még így is diadalmenetként értékelem), sajnos az egyik szakomat azért kellett leadnom, mert 18 évesen, elsőévesként volt merszem azt mondani az egyik tanáromnak, hogy a tantárgya hülyeség, nincs értelme, és semmivel sem fogja előrébb vinni az emberiség fejlődését. Ennek következtében az illető tanár az összes óráján megbuktatott, tekintet nélkül a vizsgán elért eredményemre. Más alkalommal egy másik tanárt sértettem meg vallási érzületében, amikor azt találtam mondani, hogy a kötelező teológiaórákat el kellene törölni egy szekuláris egyetemen. Ezeket valóban az aspiságom terhére róhatom, nem gondolom azonban, hogy az úgymond "normális" embereknek ne lennének olykor hasonló problémái.
Ezért figyelemre méltónak semmiképpen sem nevezném, ha egy aspi diplomát szerez. Azt meg az emberi szűklátókörűség csúcsának tartom, hogy ilyen kérdések egyáltalán felmerülhetnek a témában. Semmivel sem vagyunk butábbak, vagy alkalmatlanabbak az életre, mint a neurotipikus emberek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!