Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mit csinál egy etológus? És...

Reni14 kérdése:

Mit csinál egy etológus? És miért kap pénzt, kitől?

Figyelt kérdés
Érdekel az etológia, csak nem tudom, hogy milyen cégek alkalmaznak egy etológust, és hogy pontosan miért fizetnek neki?

2013. ápr. 19. 16:55
 1/5 anonim ***** válasza:

Az etológia a biológiának az állatok viselkedésével foglalkozó ága. Állati viselkedés kutató az etológus.

Ha ezzel akarsz foglalkozni akkor biológia szakra kell menned. Utána mesterszakra. Na utána tudsz etológiára szakosodni a munkád során. Mivel kutató munka, ezért olyan állást hogy etológust keresek nem fogsz találni. Ha pl. bent maradsz tanítani az egyetemen, és etológiai doktorálsz, akkor lesznek kutatásaid, hisz az egyetem nem csak oktat hanem kutat is. Alapítványokhoz kell pályázni, egy egy projektre.

2013. ápr. 19. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Akkor nem létezik olyan munka, hogy én az esőerdőben mászkálok, megfigyelem az állatokat, és azért kapom a pénzt? Kár... Pedig ez az álmom...

És olyan emberek, mint például Jane Goddal? Azt hiszem ő etológus... vagy olyasmi, több évig a gorillák között élt, akkor neki mi a munkája? miért kap pénzt?

2013. ápr. 21. 15:14
 3/5 anonim ***** válasza:
Az ilyen munkákat akiket a filmen, vagy természeti csatornákon látsz, alapítványok finanszírozhatják a kutatást. Pl. egyetemi tanárok..akik kutatnak, vagy tudományos akadémia munkatársai..ez időleges munka. Olyan nincs hogy xy cég etológust keres, és kiküld Afrikába a gorillák életét tanulmányozni.
2013. ápr. 21. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Szia!

Etológusnak készülök már nagyon rég óta tudom, hogy ez akarok lenni. Már sokat nyomoztam a témában. A lényeg az, hogy érettségi után jelentkezz az ELTE Etológiai tanszékre, bővebben a honlapukon olvashatsz arról milyen képzések, stb. ezt most nem akarom fejtegetni. Ha ott befejezted a tanulmányaidat, akkor pedig ott lehet maradni a tanszéken kutató etológusnak, egyben tanárnak, előadónak. Az ilyen etológus előadásokat tart a hallgatóknak, tanár, tehát ez már eleve egy biztos pont. Emellett meg kutathatsz, a tanszéken sok kutatási projekt folyik. Szerintem ez azért klassz, mert arról tartasz előadásokat, ami érdekel, arról kutatsz. Aztán ha már befutottál, majd könyveket írsz, felkérhetnek máshol előadásokat tartani. Publikálhatsz szaklapokba az eredményekről. Mint Csányi Vilmos, vagy Miklósi Ádám. Ők is a tanszéken maradtak tanárnak, kutatónak.


Remélem segítettem.


Hajrá etológia!

2013. nov. 1. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
92%

Abcdeee bár jó választ adott, de még ő is kislányos fantáziákban él. A kutatás nem ilyen szép és jó, hogy majd ott maradsz a tanszéken, meg arról tartasz előadást, ami érdekel és kutatod. Az Csányi kiváltsága, még Miklósinak is vinnie kell az alap etológia kurzust.

Ha az ELTE-re akarsz jelentkezni, még érettségi előtt le kell adni a felvételi lapot, hogy a TTK biológia alapszakra jönnél. Ez 3 év, a végén szakdolgozat, de már itt is célszerű az etológia felé fordulni (minél korábban, annál jobb, nagyon sokan jelentkeznek erre). Nem rögtön az első napon, hanem az első etológia órák után. :) Nem a Tanszékre jelentkezel, ez általános célú képzés.

Utána 2 év mesterszak, vele szakosodás az etológia programra (nem szakirányú diplomával zár), ami nincs. Ökológia, evolúció- és konzervációbiológia szakirány van. Ez a legnehezebb (és leghúzósabb) minden szakirány közül, szóval hajrá etológusok, minden tiszteletem az övék, hogy elvégezték. (Mind a ketten a mi évfolyamunkról.) Nagyjából az 55 szakirányú tárgyra járó kreditből olyan 10 etológia szakirányú, a többi vagy evolúcióbiológia vagy természetvédelmi biológia, de ez is kevés (max. 20 kredit), szóval jobbára ökológia. Az ELTE híres arról, hogy itt vért izzadnak a hallgatók az ökológia kurzusokon (mivel azt, amit a vizsgán kérnek csak fél évvel később tanítják meg abban a tárgyban, ami arra épül, amiből épp vizsgáznál). De a tanárok nagyon kedvesek és jófejek, kivétel az elenyésző kisebbség.

Szóval ha itt is megvagy, kész a mesterszak, mehetsz az etológia programba doktorizni. (Azt hiszem, ez a hatos.) Ez javallott, nélküle ugyanis nincs szakirányú végezttséged, nem fognak komolyan venni. Az ELTE berkein belül hazai kutatásra van lehetőség, ez pedig az ember-kutya(-farkas) interakciók kutatása főleg. A többi nem kap ennyi támogatást és nem tud olyan sok hallgatót felvenni. (Van a nyulak és Bugac, a cinkék meg a molekuláris egéren, patkányon.) Primáták etológiájával idehaza nem foglalkoznak, ehhez Angliát javasolnám, ott van támogatása (de azért a Leaky-lányok sikerére nem számíts, sokat kell felmutatni ma ahhoz, hogy kimehess terepre kutatni, mint Jane Goodall). Nálunk, mondom, kutyák. Illetve a robotika (kutyás alapon). Ha van matematikai-informatikai érdeklődésed, ez előny.

Á, igen, az előnyök. Ha el is végzed a mesterképzést, később azért nagy terveid vannak. Tehát kell valami előny. Legyen nagy teherbírásod és kreatív ötleteid, mert kísérleteket kell tervezni és kivitelezni. Főleg az utóbbi lesz hangsúlyos az elején. És a legfontosabb a nyelvtudás. Angol minimum! Mellé egy másik, kevésbé kommersz nyelv javasolt (amúgy is kell kettő), mivel a szakirodalom fordítása jelentős munka. (Igen, vettek fel a Tanszékre spanyol szakos hallgatót csak azért, hogy fordítson. És meg is tudták fizetni.) Ha ezt fel tudod mutatni, kelleni fogsz nekik, tehát ha mondjuk a doktori felvételid nem sikerül olyan jól, még mindig megtehetik, hogy finanszírznak neked egy költségtérítésest vagy felvesznek tanársegédnek.

Utóbbihoz jön az oktatói munka kérdése. Ez nem habos álom, az oktatás a kutatástól veszi el az időt és nem fizetik meg általában. Oktatni a tanársegédnek kell ("csak" doktornadusznak nem), illetve az oktatói munkát az Etológia Tanszéken megtehetik, hogy csak az egyetem alkalmazásában álló oktatók (docenstől felfelé) végzik. Tehát te nem fogsz oktatni, legfeljebb gyakorlatot, ami még mindig nem egy jó dolog. És nem arról, amit kutatsz. Általában köze nincs hozzá. Az egyetemen sem így mennek a dolgok.

Viszont a kutatásban van pénz, általában érdekes a téma, jól el lehet adni a médiában is, ha már eljutottál odáig, valószínűleg tényleg azzal foglalkozol, ami érdekel, tehát ez a része jó. És szeretik is. Meg mégis, állatok, azokat mindenki szereti. :)


(Nem, nem vagyok etológus, másik emeleten dolgozom.)

2013. nov. 1. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!