Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Segítség! Te mit választanál...

Segítség! Te mit választanál a helyemben? SOS (bőv. Lent)

Figyelt kérdés

Gimibe járok, most vagyok 10-es. 11. osztálytól két tantárgyat választanunk kell, hogy miket fogunk emelten tanulni. A helyzet az, hogy nem ismertem ki magam eléggé, és nem tudom eldönteni mi áll hozzám közel. Német tagozaton vagyok, tehát a német már emelt nekem, de sajnos az se megy valami jól. Fizikából,matekból sokszor adódik, hogy fogalmam sincs miről van szó, de ha sokat tanulok,gyakorlok megkapom az ötöst. (Csak sajnos ebben az évben kicsit ellustultam, 4es leszek mindkettőből). Irodalom,töri, meg az ilyen humán dolgok jól mennek, megtanulom, jól megragad, de például sok tavalyi anyag nem ugrana már be. Ott vannak a természettudományi tárgyak, a kémia kilőve, nekem az kínai. A földrajz sem érdekel nagyon, azt 10ig tanuljuk, emelt csoport sincs, abból jövőre szeretnék érettségizni. A biosz viszont érdekel, azt könnyen meg tudom tanulni. Arról nem is beszélve, hogy a továbbtanulásban fontos lenne eldöntenem milyen irányban szeretnék tanulni majd, de ezekről sem vagyok tájékozott. Az lenne a kérdésem, hogy ezek a képességek alapján ti mit választanátok faktnak, illetve milyen területen van értelme elindulnom felsőoktatásban? Ha bizonyos ágakról van információtok, bármilyen fajta, azokat is szívesen megnézem, hogy azok alapján válasszak akár, hiszen februárig döntenem kell! MINDEN információ érdekel, szeretnék tájékozottabb lenni a választásomig. Bocsi, ha hosszúra sikeredett.

16/L



2013. jan. 10. 14:17
 1/2 A kérdező kommentje:
Azt kihagytam, hogy 9.-től angolt tanulok, az nagyon jól megy a német után.
2013. jan. 10. 14:21
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ha bölcsészkarra, vagy jogi karra, vagy társadalomtudományos irány felé szeretnél tovább menni, akkor szükséged lesz majd emelt töri vagy emelt magyarra vagy emelt nyelvre (de azok főleg a nyelvszakokon kötelezőek). Ha ez az irány érdekel, akkor ezekből válassz fakultációt.

Főleg a töri a leguniverzálisabb, mert azt elfogadják gyermeknevelési és felnőttképzési karon, szociális munka stb. közgáz irányban is, népegészségüggyel kapcsolatos szakoknál.

A humános irányvonalak szép, nemes tantárgyakhoz kötődnek, én szívemhez közelebb állnak. De magasabb a pontszámok, mert sok a jelentkező, így nehezebb bejutni, és nehezebb jól fizető állást találni velük, meg hamar elhelyezkedni. Lehet, hogy magyar szak után olyan helyen fogsz dolgozni, amelyhez akkor is felvettek volna, ha nem lett volna diplomád. Akkor minek az olyan diploma?

Bármilyen irányra mész is, a nyelvet műveld és szerezd meg a közép/ esetedben simán a felsőfokú nyelvvizsgákat is. Talán pontszámok megszerzése terén jobban fogsz járni, ha lesz 2 nyelvvizsgád is. Nyelvből ne tegyél emelt érettségit csak a közép nyelvvizsga megszerzése végett, mert lehet, feleslegesen gyötröd magad az emeltre készüléssel, ha nem is olyan szakot jelölsz majd végül, ahol számít a nyelvből szerzett érettségit százalékos eredménye.


Írtad, hogy föciből szeretnél érettségizni. Az informatika is véget ért nálunk 10.-ben, és 10főből 9-nek sikerült 80% feletti közép érettségit összehozni, különösebb készülés nélkül. És az infó rengeteg helyen felvételi tantárgy, azt el lehet lőni természettudományi karon, de egészségügyi irányvonalon is, meg sok helyen. Ha 80% felett sikerül az infó közép érettségid, akkor ECDL vizsgabizonyítványt is kapsz, ami azért jó, mert lesz még egy dolog, amit beírhatsz majd később önéletrajzodhoz, illetve hallottam már egyetemistáktól, hogy felmentést kaptak bizonyos infós tárgyakból, vagy ajánlott jegyeket, mert megvolt ez a vizsgájuk. Olyat is hallottam, aki szidta magát és a múltat, hogy hülye volt, hogy a közép infót nem csinálta meg előre hozva, holott semmi erőbe nem tellett volna, még szakkörös is volt... most meg egyetemen tölteléktantárgynak ott van, és még az is húzza az agyát, holott mentességet szerezhetett volna magának az érettségi eredményével. Szóval föci érettségi helyett - ha csak azért teszed le, hogy legyen meg a szabadon választott - gondolkodj el az infó középen, mert nagyon hasznos!

Illetve infó fakultációt is javasolok, ha szeretnél infós irányba tovább menni (infó fakt mellé nem árt a matek fakultáció is), még mindig érdemes infós irányba tanulni tovább, mert erre épül ki minden, minden cég működése mögött nagy informatikai rendszer áll, bonyolult programok, bonyolult szoftverek, bonyolult adatvédelem, stb. Mérnökinformatikus, programtervező informatikus szakokra menni érdemes, főleg a BME-n.


Tanuljad továbbra is szorgalmasan a reál tárgyakat... én korosztályom most döbben rá, hogy bárcsak 2-3 évvel ezelőtt hallgatott volna még fizika tanárunk szavára, aki azt mondta, hogy meglátjátok majd, hogy amerre mentek tovább, ott majd hasznát veszitek ennek a tudásnak... Én se gondoltam volna, hogy humán irányból átfordulok totál reál felé. Bánom, hogy nem foglalkoztam mélyebben a fizikával. Szóval lehet nehéz tantárgyak, de... az ember az utolsó pillanatokban is meg tud változni, és tud, sőt, szokott változtatni a véleményén... lehet úgy döntesz most, hogy te nyelvszakra mész (tegyük fel), a felvételi jelentkezés leadása előtt meg mégis valami mérnök képzést írsz az első helyre, mert megembereled magad, vagy ilyesmi.


Ahogy kiolvastam a kérdésed részletezéséből, mégis csak megy az a matek, és még a fizika is, és a biológiát pedig szereted is. Én ezek alapján szívesen terelnélek természettudományos irányra, vagy mérnöki képzések felé, vagy gépészeti irányokra. Visszatérve a biológiára, ne feledd, hogy a biológia kéz a kézben jár a kémiával, tehát ha nem is a kedvenced... jó lenne nekiülni, behozni az anyagokat és megérteni! Nekem első évem végéig volt kínai a kémia, és rájött egy csoporttársam, hogy van 1-2 dolog, amit én totál máshogy értelmeztem, és emiatt nem ment a dolog. Erre rámutatott és onnantól mindent megértettem. Ha biológia fakultációt választod, ott lesz biokémia is... szóval ne félj tőle, meg lehet tanulni és a bioszos tudásoddal együtt nagyon logikus, teljes képet fog alkotni majd.


Milyen munkahelyet szeretnél? Mivel szeretnél foglalkozni? Milyen típusú munkát tudsz elképzelni?

Orvosnak tanulni nem hülyeség még mindig, viszont oda kell a biosz mellett a kémia is nagyon (vagy a fizika felvételi tantárgynak). Orvosnak tanulni szerintem csodálatos dolog, nagyszerű tantárgyakkal... egy olyan szak, amely teljes embert kíván meg, és olyan tudás birtokába jutsz vele, amelyet nem szerezhet meg mindenki. Megérteni az embert és kezelni tudni, szerintem bámulatos. Csodálatosak az egészségügyi centrumok, ahol vannak a gyakorlati órák. Például a Debreceni Klinikákon tanulni szerintem kiváltságos dolog lehet. :) Vagy a budapesti SOTE.

Ha érdekel az egészségügy, akkor orvosnak tanulhatsz osztatlan képzésben, vagy fogorvosnak is. Mondanám a gyógyszerészt, de ahhoz kell keményen a kémia. Ezek osztatlan képzések, tehát nincs külön alapképzésre (bsc) és mesterképzésre (msc) osztva, és végül "Dr." lehetsz :) Szerintem az ápolás és betegellátás szakirány ezek után már nem sok minden... akit érdekel az eü. akkor ezekből válasszon, az osztatlan képzésekből, ne adja a fejét dietetikusnak, v gyógytornásznak vagy ápolónőnek. Ezeket később is el tudja végezni, ha szeretné. "Fentről kell kezdeni". De vannak, akik kifejezetten ezek a "könnyebb" irányvonalak foglalkoztatnak, hát hajrá nekik is akkor, nem rosszabb egyik a másiknál, csak az esélyt szerintem először meg lehetne adni az osztatlan képzéseknek, hiszen majdnem ugyanazt tanulják... és az egyik után orvos leszek, másik után pedig "csak" gyógytornász. Van különbség a kettő között.


Ha matekosabb irányvonal kell, akkor ott a biomérnök, de ott a kémia is húzósabb, a szak inkább kémiásabb, semmint bioszos. Amiről én tudok, hogy 10ből 9 biomérnök a bsc után már egyből talál munkát.

Mechatronikai mérnök szaknak (lsd. pl. BME-n) is látom értelmét. De ez is komoly tudást kíván meg matekból (biológiából és fizikából is, meg kémia is kell).


Ha engem kérdezel, a reálosabb irány a nyerő, bár ez a nehezebbik is... továbbá ezen szakok zömmel nem fizetősek, hanem vannak viszonylag bőven állami helyek, azért ez is számít... és nem magasak a ponthatárok, mert nincs olyan nagy túljelentkezés, mint egy bölcsésztudományi karon... könnyebb a bejutás, viszont nehezebb a bentmaradás, de értékesebb a diploma...

Matek fakt mindenhol nyerő lehet, még ha sok erőfeszítést is kíván meg! Ha végül közgazdaság irányba akarnál tovább menni, oda is a matek kell!

Ha tudod, hogy biosz, vagy fizika, vagy infós irány kell, akkor pedig mellé ezek közül valamelyik.

Ha mérnök dolog felé mész, akkor matekot mindenképp válaszd. Nem baj, ha fakton 4-es leszel, de még ha 3as, az se halálos... a lényeg, hogy tisztában leszel az emelt anyaggal, és egyetemen nagyon hálás leszel majd érte, h matek faktos voltál.

Ha infó vonal érdekel, akkor infó és matek.

Ha orvosi vonal, akkor kémia (sajnos :D de még megszeretheted) és biosz (és ezekből emelt érettségire készülj).


Ha humán vonal érdekel, akkor történelem tuti. Nyelvből nem érdemes faktot választani, mert elég lazák az órák és azt tudod otthon v. magántanárral is tanulni. Ha közgáz vonal érdekel (pl. alkalmazott közgazdaságtan, vagy nemzetközi gazdálkodás, vagy gazdaságinformatikus - de erre inkább sztem ne menj :) ) akkor töri és matek.


Nézz szét a felvi.hu oldalon. Bal oldalt van, hogy "Szakleírások". Ott csoportosítva vannak a képzések. Nézz szét, olvasd el az általános szakleírások. Megnézheted a "Diplomán túl" zöld színű menüpontokat is, ha a szakleírásnál jársz.

Ha a felvételi követelményekre vagy kíváncsi, akkor keresd ki az egyetemet, ahova menni szeretnél.: Főoldal/ bal oldalt: "Egyetemek, főiskolák".


Ha reál vonal érdekel, keresd meg a BME-t. Az ELTE már vegyesebb, ott vannak humán dolgok is, és igazán jó egyetem a humán képzések terén, azt is keresd meg. OE-t is megnézheted, vagy a BGF-et. BCE ha gazdasági vonal érdekel. Ha nem Bp-re akarsz menni, akkor ott van pl a Debreceni Egyetem, vagy a Szegedi. Dunántúlon már nem vagyok annyira járatos, szóval ezeket mondanám neked böngészni.


Ha kell bármi egyéb segítség, írj privátban.

2013. jan. 10. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!