Ha félárva vagyok (édesapám elhunyt), akkor ezért kapok pluszpontot az érettségin? Ha igen, hogyan, milyen papírokkal kell ezt elintézni?
A félárva nem egyenlő a hátrányos helyzetűvel.
2. Azt, hogy ki minősül hátrányos helyzetű jelentkezőnek/hallgatónak, a felsőoktatási törvény határozza meg. Ezek szerint hátrányos helyzetű az a beiratkozás időpontjában huszonötödik életévét be nem töltött hallgató (jelentkező), akit középfokú tanulmányai során családi körülményei, szociális helyzete miatt a jegyző védelembe vett, illetve aki után rendszeres gyermekvédelmi támogatást folyósítottak, illetve rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, vagy állami gondozott volt.
3. Az a hátrányos helyzetű jelentkező pedig, akinek törvényes felügyeletét ellátó szülője, illetve szülei legfeljebb az iskola nyolcadik évfolyamán folytatott tanulmányait fejezte be, fejezték be sikeresen, vagy az a jelentkező, akit tartós nevelésbe vették, további 25 pontra jogosult.
4. Hátrányos helyzet igazolása:
4.1. A védelembe vétel elrendelése - a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény alapján - a lakóhely szerint illetékes jegyző hatáskörébe tartozik, így ennek igazolására kizárólag a jegyző határozata vagy a jegyző által erre vonatkozóan kiállított igazolás fogadható el.
4.2. A rendszeres gyermekvédelmi támogatás megítélése a települési önkormányzat hatáskörébe tartozik. A rendszeres gyermekvédelmi támogatást - 2006. július 1-jétől - a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság váltotta fel, amiről - kérelemre - a települési önkormányzat jegyzője dönt. A jegyző által kiállított igazolást/határozatot akkor lehet elfogadni, ha az tartalmazza:
- a jelentkező nevét és természetes személyazonosító adatait (anyja neve, születési idő, hely, lakcím),
- a rendszeres gyermekvédelmi támogatásra/rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság tényét, idejét, a kiállító önkormányzat megnevezését és az elrendelő határozat számát.
4.3. A felvételi eljárásban az állami gondozottság igazolására az illetékes gyámhatóság határozata, illetve az erre vonatkozóan a gyámhatóság által kiállított igazolás fogadható el. Állami gondozottnak azt tekintjük, akit a gyámhatóság ideiglenes hatállyal intézetbe utalt, illetve akit a gyámhatóság állami nevelésbe vagy átmeneti nevelésbe vett.
5. Hátrányos helyzet miatt további többletpont igazolása:
5.1. Azt, hogy a jelentkező törvényes képviseletet ellátó szülője (szülei) legfeljebb az iskola nyolcadik évfolyamán folytatott tanulmányait fejezte be, a törvényes képviseletet ellátó szülő (szülők) által erre vonatkozóan tett, két tanú aláírásával ellátott nyilatkozatával lehet igazolni.
5.2. Tartós nevelésbe vétel esetén a gyámhatóság által kiállított igazolást/határozatot akkor lehet elfogadni, ha az tartalmazza:
- a jelentkező nevét és természetes személyazonosító adatait (anyja neve, születési idő, hely,lakcím),
- a tartós nevelésbe vétel tényét, idejét, a kiállító hatóság megnevezését és az elrendelő határozat számát.
6. A jogosultságot (azaz kedvezményre jogosító feltételek meglétét) elegendő a felvételi döntés időpontját megelőző 14. napig terjedő határidőn belül igazolni. A mellékletek a felvételi eljárásban egyszerű másolatban benyújthatók, azonban a hallgatói jogviszony létesítésének feltétele a felsőoktatási intézménybe történő beiratkozáskor az eredeti igazolások, okiratok bemutatása.
7. Fentiek alapján kérdésére a következő választ tudjuk adni:
7.1. Hátrányos helyzet jogcímén Ön csak akkor jogosult a többletpont igénybevételére, ha a 2. pontban írt valamelyik jogszabályi feltételnek megfelel, mert ha igen, akkor hátrányos helyzetű jelentkezőnek minősül, és a felvételi jelentkezés során 25 többletpontra jogosult.
7.2. Ha a fenti feltételeken túlmenően még a másik kormányrendeleti rendelkezés, azaz a szülők iskolázottságára vagy a tartós nevelésbe vételre vonatkozó rendelkezés is megállapítható az Ön esetében, úgy további 25 többletpontra jogosult. (A szülők iskolázottságán alapuló többletpont tehát csak akkor jön számításba, ha Ön egyben - a 2. pont alapján - hátrányos helyzetűnek is minősül.)
7.3. Továbbá ahhoz, hogy Ön hátrányos helyzetű jelentkezőként többletpontokat kaphasson, a jogszabályi feltételek között szereplő időkorlátoknak is meg kell felelnie, ugyanis csak a középiskolai tanulmányok során fennálló körülmény jogosít a többletpontokra, és csak akkor, ha Ön a beiratkozás időpontjában még nem töltötte be 25. életévét.
7.4. Kérdésére tehát azt a választ tudjuk adni, hogy ahhoz, hogy Ön a felvételi eljárásban a hátrányos helyzetért járó többletpontokban részesüljön, az szükséges, hogy valamely fenti jogcímnek Ön megfeleljen, és azt a fent leírtak szerint a megadott határidőn belül igazolni is tudja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!